"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kohus lõpetas diplomaat Clyde Kulli suhtes kriminaalmenetluse (1)
21. märts 2023
Clyde Kull Foto Scanpix

Harju maakohus lõpetas teisipäeval ostarbekkuse kaalutlusel kriminaalmenetluse ametiisikuna toimepandud omastamises ja kelmuses süüdistatud diplomaadi Clyde Kulli suhtes ning kohustas teda riigituludesse maksma 25 000 eurot.

Mõlemad Kullile etteheidetavad teod olid seotud raha väärkasutusega 2016. aasta 16. veebruarist kuni 2021. aasta jaanuarini, kus ta näitas hüvitamisele kuuluvate esinduskuludena kulusid, mis tegelikkuses seondusid tema enda ja tema lähikondsetega. Selliselt tekitas ta kahju kogusummas 7541,57 eurot. 

Clyde Kull tunnistas 1. märtsil kohtuistungil talle etteheidetud tegude toimepanemist, kahetses tehtut, väljendas valmisolekut tekitatud kahju hüvitada ja vabandas avalikult maksumaksja raha väärkasutamise eest.

Pärast Clyde Kulli ütluste analüüsimist leidis prokuratuur, et kriminaalasja on võimalik lõpetada  karistusotsust tegemata. Prokuratuur tõi välja, et Kull on andnud ütlusi, milles ta tunnistas talle etteheidetavate tegude toimepanemist. “Ta on väljendanud kahetsust ja valmisolekut kahju hüvitamiseks ning avalikult vabandanud. Tegemist on karistust kergendavate asjaoludega,” märkis prokuratuur.

Prokuratuur lisas, et kaasuse puhul puudub avalik menetlushuvi. “Clyde Kull on kriminaalkorras karistamata ja vaatamata sellele, et ta on avalikkuse usaldust kuritarvitanud, pole ta pannud toime karistusseadustiku 17. peatükis nimetatud ametialaseid süütegusid. Kuna ta on valmis hüvitama tekitatud kahju ja tasuma riigituludesse 25 000 eurot, siis on tema suhtes karistusõiguslikud eesmärgid saavutatavad tema karistamisest erineval viisil,” leidis prokuratuur.

Kahju hüvitamine ja 25 000 euro suuruse rahaline kohustus annab prokuratuuri hinnangul ka ühiskonnale signaali, et kuritegude toimepanemine ei tasu end ära, õigusnormid kehtivad ühetaoliselt kõigi jaoks ja lisaks kahju hüvitamise kohustusele kaasnevad rikkumiste toimepanemisega ka sageli arvestatavad rahalise väljaminekud. 

Kohus nõustus prokuratuuri argumentidega ja lõpetas Clyde Kulli süüasja menetluse otstarbekuse kaalutlusel. Clyde Kull peab kohtumääruse tegemisest 15 päeva jooksul hüvitama kahju summas 7 541,57 eurot ja tasuma riigituludesse 25 000 eurot. Kriminaalmenetluse käigus tekkinud õigusabikulud jäävad Clyde Kulli enda kanda. Kohustuste tähtaegse täitmata jätmisel uuendab kohus kriminaalmenetluse

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kui karistusotsust polnud , oli etteheide
1. apr. 2023 02:30
Euroopas oli Hololei le ka etteheide? Milline seadus teda ehmatas ? Tema ju raha ei kasutanud, vaid lendas ..... Kogu EV juriidiline värk on sassis - meil on olnud süüdlased Edgar, Jüri, Helme oma saatkonna looga , Reps - ja kogu Keskerakond. Ülejäänud ja tegelikkus - kaob ära kuskile , laevade ostud, Kasiino Kulka, jne. pankades pesu, .... Etteheited on aga kahjulikud Eestile ja see on juba nii omane valitsemisele. Teeme pensioni, plagiaate kirjutame , .... Kõik on nali Eestis. Kas me üldse peame Ülikoolides juriste koolitama , advokaate ja kohtunikke , uurijaid - milleks neid vaja ? Neist saaks ühe diviisi Kaitseväele.