Majaomanikel ja korteriühistutel on õige aeg üle vaadata oma valdused, ega linnalinnud nagu kajakad ja tuvid ei ole katustele pesa tegema hakanud. Ennetustöödega tuleks just praegu tegeleda, sest pesitsemise ajal lindusid enam kindlasti segada ei tohi.
Vilde teel asuva kortermaja ühistu esinaine Anne on sel aastal maja katusel esimest korda. Igal aastal enne kajakate pesitsemishooaega käib ta pesasid kontrollimas. “See on nüüd eelmise aasta pesa jäänuk,” näitab Anne oksarisu ja ütleb, et pesa vanusest saab aru selle järgi, et ei ole toodud värsket sammalt.
Maja korstnate ümber on pandud ka võrgud, mis hoiavad ära tuvisid, kes kunagi palju tüli tegid. Pildi peal, mida Anne näitab, on näha, kuidas tuvide elutsemise tagajärjel on ventilatsioonikorstnate sisemuses lausa 30 – 40 cm paksune kultuurikiht. “Enne seda oligi tuvidel vaba juurdepääs ja nad olid seda võimalust ohtralt kasutanud. Selle tulemusel oli ventilatsioonikorsten pealt paksult tuvi tegevuse jälgi täis, küll pesamaterjali ja väljaheiteid ja tuvikorjuseid,” lisas Anne.
Põhilised kohad, kuhu linnalinnud armastavad pesa teha, ongi kas siis kortermajade katused või rõdud.
Ning kui varesed teevad pesad põhiliselt puude latvadesse, siis lamekatused on eriti heaks peibutiseks kajakatele.
Kuigi Meelis Uustal Tallinna Keskkonna- ja kommunaalametist toonitab, et inimesed peaksid lindude olemasolusse linnas oma suhtumist muutma ja nendega juba harjuma, kaasnevad kajakate ja varestega siiski ka ebamugavused – näiteks liigne musikaalsus, väljaheidete hulk pesitsemiskoha lähedal ja rünnakud poegade kaitseks.
“Kui varesed kaitsevad oma poegi ja kui pojad satuvad tänavale, siis nad näevad inimesi ja lemmikloomi vaenlasena. Need kajakad ja varesed, kellel on natukene koleerilisem iseloom, võivad teha petterünnakuid või siis ka rünnata inimest,” nentis ta.
Selliseid konflikte on kõige mõistlikum just ennetada ja seda tuleks teha praegu enne pesitsemishooaega, sest kui pesadesse on ilmunud juba munad, lindusid enam segada ei tohi.
“Nüüd kui katused lumest juba puhtaks sulavad, siis hakkavad kajakad uut pesa ehitama ja uut pesamaterjali tooma. Järgnevatel nädalatel tuleb pidevalt katusel käia ja pesamaterjal alla tuua. Kui kajakas näeb, et tema pesaga juhtub midagi pidevalt, siis otsib ta endale teise pesa koha,” lisas Uustal ning lisas, et meenutuseks olgu öeldud ka see, et lindude toitmine linnas on keelatud.
Mai anderson
26. märts 2023 14:51