"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
sõda ukrainas Tallinna abilinnapea Tanel Kiik: Valitsus peab leidma kiiresti lahenduse Ukraina sõjapõgenike elamispinna probleemile (1)
22. märts 2023
Tanel Kiik Foto Mats Õun

„Jälgime suure murega linna tasandil, kuidas riik ei leia lahendust Kopli tn 87a ja Mäepealse tn 2 hoonetes paiknevate Ukraina sõjapõgenike üürilepingute küsimuses. Peame otstarbekaks pikendada nendega lepinguid vähemalt kuni õppeaasta lõpuni,“ ütles linnavalitsuse pressikonverentsil abilinnapea Tanel Kiik.

Ta tõi esile, linnapea Mihhail Kõlvart on oma kirjas peaminister Kaja Kallasele palunud valitsusel arutada seda küsimust esimesel võimalusel ja anda Tallinna linnale tagasisidet hiljemalt 30. märtsiks, et saaks kavandada edaspidiseid tegevusi.

Kiige sõnul on küsimus oluline nii sõjapõgenikele inimlike elutingimuste tagamiseks kui Eesti riigi usaldusväärsuse ja maine hoidmiseks. „Sotsiaalministeeriumi valitsemisala esindajad ei püüagi olukorda inimlikult ja väärikalt lahendada, vaid survestavad niigi keerulises olukorras sõjapõgenikke kiiremini välja kolima. Nende hinnangul tuleb üürilepingud lõpetada kahe nädala pärast, samas kui kümmekond perekonda pole keerulise olukorra tõttu üüriturul praeguseni elamispinda endale leidnud,“ märkis ta.

Kiik tõi välja, et linnavalitsuse esindajad on mitu korda kohtunud sotsiaalkindlustusameti esindajatega, kuid lahendust pole leitud. „Tagasiside on olnud jäik. Põgenikele pakutakse võimalust kolida laeva, kuid see pole paljudele sobiv, sest elamine on sisse seatud praeguses piirkonnas ning näiteks ei saa laeva kaasa võtta ka elusloomi.“

Kõne all olevad kaks ühiselamut kuuluvad Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusele (RKIK). Kuna hooned seisid tühjadena majutas sotsiaalkindlustusamet aastase lepinguga neis 400 Ukrainast tulnud põgenikku. Sotsiaalkindlustusamet aga ei soovi lepingu pikendamist ning pakub põgenikele eluaseme ostmist vabaturult. Seda vaatamata asjaolule, et RKIK-il kui ühiselamute omanikul ei ole nende tühjaks tegemisega kiiret.

Abilinnapea sõnul saatis linnavalitsus peaministrile veel ka täiendava kirja, kus toodi välja asjaolu, et sõjapõgenike saamatu käsitlus valitsuse tasemel toob Eestile lisaks veel ka mainekahju. „Küsimus on rohkem poliitilise tahte kui võimaluste taga,“ järeldas Kiik. „Sõjapõgenikele tuleb leida püsivad ja sobivad eluruumid. Neile anti lootust, et nad saavad Eestis alalise majutuse.“

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

alemann
2. apr. 2023 09:07
https://www.youtube.com/watch?v=8jliPD4sias

Seotud artiklid