"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ROHELINE pealinn Jäätmekeskus paigutab linna asumitesse kasutuskõlblike riiete, jalanõude ja mänguasjade kogumiseks 20 ajakohase kujundusega konteinerit (0)
23. märts 2023
Hiiu tänav 39 avaliku pakendipunkti juures on nüüd ka riidekonteiner.

Esimesed viis uut mahutit on kohal Hiiu tänav 39, Haabersti tänav 1, Jõeküla tee 13, Endla tänav 23a ning Magasini ja Vaikse tn ristmikul pakendipunkti juures. Kõikide mahutite asukohad valitakse koostöös linnaosade valitsustega.

Tallinna abilinnapea Joosep Vimma sõnul onTallinnas toimiv korduskasutusteks mõeldud rõivaste ja tekstiilide kogumise süsteem. “Tallinna linnaruumis on praegu enam kui 20 korduskasutuse eesmärgil rõivaste ja tekstiilide kogumise mahutit, kuhu elanikud saavad tuua oma vanu, kuid veel korralikke rõivaid, kodutekstiile, aksessuaare, jalatseid ja mänguasju. Kasutuskõlblikke riideid on võimalik tasuta ära anda ka Pääsküla ja Paljassaare jäätmejaamade korduskasutusruumides. Uued kogumiskonteinerid muudavad mugavamaks elanikele kasutatud, aga korralike riiete uuesti ringlusse andmise. Suur töö seisab veel ees tekstiilijäätmete liigiti kogumise korraldamisega.”

Konteinerite haldamisel on Jäätmekeskusel koostööleping Humana Sorteerimiskeskus OÜga, kes tagab konteinerite regulaarse tühjendamise. Konteinereid tühjendatakse mitu korda nädalas, suurema täitumisega konteinereid iga päev. Humanal on pikaajaline kogemus kasutatud riiete käitlemisel. Humana kogub aastas ligi 2000 tonni riideid üle  Eesti, millest 20% läheb heategevuslikuks annetuseks, 25% läheb korduvkasutusse läbi Eesti ja Läti kaupluste ja 50% riietest läheb eksporti kolmandatesse riikidesse nii korduvkasutuseks kui ümbertöötlusse. Vaid 5% läbisorteeritud kaubast ei sobi kummakski tegevuseks ning läheb prügilasse või põletusse.

Tallinnas on suhteliselt hästi toimiv korduskasutuseks mõeldud rõivaste ja tekstiilide kogumise süsteem, mida käitavad eri organisatsioonid. Tallinn oli Eestis esimene omavalitsus, kes pani juba 2013. aastal omal algatusel linnaruumi korduskasutuse eesmärgil rõivaste ja tekstiilide kogumise mahuteid, kuhu elanikud saavad tuua oma vanu, kuid veel korralikke rõivaid, kodutekstiile, aksessuaare, jalatseid ja mänguasju.

Jäätmekeskuse juhataja Rein Kalle sõnul peavad kõik omavalitsused korraldama tekstiilijäätmete liigiti kogumise hiljemalt 1. jaanuariks 2025. „Tallinnal on see kohustus varakult täidetud – peame  rohepealinnana eeskuju näitama. Mida lähemal riidekonteinerid elanikele asuvad, seda rohkem esemeid saame ringlusse suunata. Sellepärast otsustasimegi kogumisvõrku tihendada, andes uutele konteineritele ka kaasaegse kujunduse“, ütles ta.

Eesti Kunstiakadeemia avaldas jaanuaris uuringu, milles tõdetakse, et tarbijate kasutatud tekstiili ringlussevõtuks puuduvad praegu Eestis head võimalused. Seetõttu on kõige olulisem koguda eraldi kasutuskõlblikud tekstiilesemed, et need teise ringi kaubana uuesti kasutusse võtta. Seda saab teha näiteks juba tuttavate riidekonteinerite kaudu.

Jäätmekeskuse kliendihalduri Kirsika Loidi sõnul sobivad uue disainiga riidekonteinerid suurepäraselt linnaruumi. „Lisaks sellele, et riidekonteinerite võrgustik on nüüd tihedam, on see ka ilusam. Tallinna uued riidekonteinerid on kaasaegse kujundusega ja vahvad pildid lausa kutsuvad linlasi neid kasutama“, oli ta veendunud. Uued riidekonteinerid tootis Põlva Tehnika Metallitööd, need disainis büroo Velvet. Järgmised 15 konteinerit ilmuvad avalikku ruumi järkjärgult lähiajal.

Tallinna riidekonteinerite asukohad leiab aadressil https://kuhuviia.ee/.

Kõik omavalitsused peavad korraldama tekstiilijäätmete liigiti kogumise hiljemalt 1. jaanuariks 2025.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.