"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Märtsiküüditamise ohvrite mälestuspäeval 25. märtsil näitas kino Sõprus tasuta filmi "Risttuules" ning Jaani kirikus korraldati mälestuskontsert (0)
23. märts 2023
Foto Scanpix

25. märtsil mälestati Eestis tuhandeid märtsiküüditamise ohvreid. Tallinnas on Vabaduse väljakule Inimõiguste Instituudi poolt üles seatud installatsioon, mis kujutab endise Nõukogude Liidu piiri koos raudteeharudega, mis viisid küüditatuid Siberi laagritesse ja väljasaatmiskohtadesse.

Nõukogude režiim küüditas Eestist vägivaldselt Siberisse üle 20 000 inimese, kolmest Balti riigist kokku üle 90 000 inimese, nende seas palju lapsi ja vanureid. Väljaku Jaani kiriku poolsele küljele ning Vabaduse risti poolsele küljele kokku asetatud 750 küünalt, mida on võimalik kohapeal süüdata.

Kinos „Sõprus“ sai kell 13.00 vaadata Martti Helde mängufilmi „Risttuules“

Film põhineb 1941. aasta juuniküüditamise sündmustel. 14. juuni 1941. Eestit, Lätit ja Leedut šokina tabanud küüditamisööl tuleb oma kodu jätta kümnetel tuhandetel süüta inimestel. Ilma kohtuotsuseta ootab mehi vangilaager, naisi ja lapsi Siberi asustamata alad. Stalini käsul korraldatud salaoperatsiooni eesmärgiks on Balti riigid põliselanikest puhastada.

Siberisse saadetakse ka õnnelikus abielus ja väikse tütre ema Erna, kelle jaoks aeg saab teise mõõtme. Ebainimlikes tingimustes nälga ja alandust trotsides leiab naise hing vabaduse kirjades, mida ta oma vangilaagrisse mõistetud mehele läkitab. Ometi röövivad Siberi-aastad Ernalt midagi märksa hinnalisemat kui vaid nooruse. Poeetilises filmikeeles jutustatud loo sõlmib harmooniliseks tervikuks helilooja Pärt Uusbergi originaalteos. Film põhineb tõsielulistel sündmustel ning jutustab erakordses filmikeeles, nn tableu vivant-stiilis tuhandete eestlaste saatusest.

Filmiseanss oli tasuta sissepääsuga.

Tallinna Jaani kirikus on kell 19.00 mälestuskontsert „Seitse valgusluike“ (Robert Jürjendal/Tõnu Õnnepalu), esitab kammerkoor Collegium Musicale, Raun Juurikas (klaver), dirigent Endrik Üksvärav.

Kammerkoorile Collegium Musicale loodud kaheteiskümnest laulust koosnev tsükkel “Seitse valgusluike” on Robert Jürjendali kooriteostest üks mahukamaid. Tsükli aluseks on Tõnu Õnnepalu luuletused, mis pärinevad tema varasematest kogumikest “Ithaka” (1988), “Sel maal” (1990) ja “Kuidas on elada” (2012). Teose esiettekanne toimus detsembris 2022 Hiiumaal. Tsükkel “Seitse valgusluike” on meeleolult muutlik nagu loodus, pakkudes ruumi luuletekstis peituvatele sisekaemustele ja kohati valuliselt hapratele kujunditele.

Kontserdi korraldamist toetab UNESCO Muusikalinn Tallinn ja kontserdile on tasuta sissepääs.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.