"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
valikuvabadus Vaesemad pered hakkavad saama toidupakkide asemel toidukaarte. Suitsu ja viina nende eest osta ei saa! (22)
23. märts 2023
Ukraina põgenikud Olena Mishura ja Mark Odynets leiavad, et uus toiduabi korraldus oleks väga mugav. «Osasid europakis olevaid aineid me toiduks väga ei kasuta,» põhjendas mees. Olena lisas: «Kui saaks ise osta, on see võimalus muretseda just seda, mida rohkem vaja oleks.»ˇ Albert Truuväärt

“Seni olen pidanud nö europakki saades ikka toiduaineid juurde ostma, sest pakis ei ole hapukoort, piima, keefirit ja jogurtit,” lausus kolme lapse ema Merle. Seepärast sobib talle väga, et Euroopa toiduabipakk asendub vautšeriga, mille eest poest ise toitu osta saab. “Ma võin ju lapsele öelda, et üks või teine toit on tervislik ja kasulik, aga talle see ei loe – puudega last ei saa vägisi sundida, tema tahab ikka jogurtit ja kohukest,” lisas ta.

Nõmmel elav Merle on mitu aastat Euroopa Liidu toiduabi saanud. “Kord oli ekstra tore pakk, milles oli pärm ja jahu, nii et küpsetasin üle pika aja – tegin kaneelirulle ja saiapätsi,” meenutas naine. Samas tunnistab ta, et mõned europakiga saadud toiduained kipuvad teinekord ka seisma jääma. “Viimasel korral ei olnud pakis enam värsket puuvilja, vaid kuivatatud puuviljad, aga minu laps näiteks üldse rosinaid ei söö ja siis mul jäävad need kümme pakki lõpuks kuskile vedelema,” rääkis Merle. “Mina ei hooli väga makaronidest, me sööme rohkem kartuleid, ikka eestlase moodi! Vahel jälle jäävad seisma toiduabipakis olnud kuivained, sest poeg ei taha kaerahelbeputru.”

Mugavam ja vähem kulukas

Nii käib naisel kogu aeg klapitamine, et ots-otsaga välja tulla. “Näiteks ostan lahtisi kartuleid ning hapukoore või kaks, kui on sooduspakkumine,” lausus ta. “Vahel tahaks endale ja pojale ka juustu lubada. Võid me ostnud ei ole, seda panen ainult mõne toidu sisse; ekstra võileiva peale võid ei ole määrinud, sest see on kallis.”
Seni oli kindlalt määratud, mida Euroopa toiduabi pakk sisaldas.  Seal olid näiteks mesi, õli, konservid ja neljaviljahelbed, makaronid ja tee-kohv. Pakkide kindla sisuga on aga häda, et iga abivajaja ei pruugi kõike seda vajada. “Nüüd tekib võimalus valida ise neid toiduaineid, mida inimene soovib osta,” lausus Toidupanga projektijuht Liisa Rebane-Mäe.
Kui seni väljastasid linnaosad toiduabipakke, siis aprillist asenduvad need vautšeri ehk toiduabikaardiga, mille eest saavad inimesed Rimi kauplustest omal valikul toitu ja esmatarbekaupu soetada.  Sotsiaalministeeriumi kriisivalmiduse osakonna juhataja Thea Varraku sõnul jätkub toiduabi jagamine lihtsalt teistsugusel kujul. “Nüüd saavad inimesed nn toidupoe kaardid, mille eest on ette makstud teatud rahasumma, mida nad saavad kulutada toodete ostmiseks. See tähendab, et inimestel on õigus ise otsustada, milliseid tooteid ja millal oma lauale osta,” rääkis ta. Uus lähenemine muudab ministeeriumi hinnangul abi andmise inimkesksemaks ja ka vähem kulukaks, sest keegi ei pea enam neid komplekte kokku panema. Samuti ei pea mõtlema pakkide transpordile ja logistikale.
Uudis vautšerist valmistab Merlele heameelt. Toiduabitšekk on tema meelest senisest abipakist kahtlemata parem, sest siis saab ise ostunimekirja moodustada. “Olen koka tütar ja oskan väga hästi komplekteerida perele vajalikke asju,” märkis naine. “Seni olen aga pidanud nn europakki saades ikka toiduaineid juurde ostma, sest pakis ei ole hapukoort, piima, keefirit ja jogurtit – seega lisaostudest ei pääse, kui tahan kasvõi kastet teha.”
Naise noorim laps on erivajadusega ja toidu osas väga valiv. “Ma võin talle ju öelda, et üks või teine toit on tervislik ja kasulik, aga talle need argumendid iga kord ei loe – puudega last ei saa vägisi sundida, tema tahab ikka krõbudega jogurtit ja kohukest,” nentis ema. “Saan aru, et piimatooteid on toiduabi raames raske jagada, sest need riknevad kiiresti, aga just neid me sooviksime väga.”

30 eurot iga pereliikme kohta

Vautšeriga saab tasuda toidu ja esmatarbekaupade, näiteks hügieenitoodete eest. Tallinnas, Harjumaal ja Raplamaal saab toidukaartidega maksta vaid Rimis, sest just see jaekett valiti välja riigihanke tulemusena.
Toidukaardid hakkavad esialgu kehtima ainult Tallinna, Harjumaa ja Raplamaa elanikele. Mujal saavad inimesed samu toidupakke, nagu varem, kätte kas Toidupanga piirkondlikus filiaalis või omavalitsusest.  Vautšeri väärtus inimese kohta on 30 eurot kvartalis. Kui peres on mitu liiget, siis kantakse kogu summa ühele kaardile. Ehk kui toiduabi saajate nimekirjas on neljaliikmeline pere, on summa 120 eurot. “Summa arvutamisel lähtusime eelarve võimalustest ja abisaajate nimekirjades registreeritud inimeste arvust,” selgitas Varrak. “Arvestasime ka inflatsiooniga. Saadav summa isegi ületab toiduabipaki tegelikku väärtust.”
Merle sõnul on väga õige, et vautšeri eest alkoholi ja sigarette osta ei saa. “Võib-olla tualettpaberit ja kodukeemiat võiks selle eest siiski saada, aga mitte alkoholi ja sigarette – küllap leiduks neidki, kes võiksid seda ehk kuritarvitama hakata. Viiendal kuupäeval kell 10 võib poes pidevalt näha eluheidikuid sotsiaaltoetuse eest esimese asjana kohe alkoholi ostmas.”
Merle on lapsest saati näinud, kuidas süüa tehakse, ja tänu sellele on ta oskus majandada ammu olemas. “Võiksin lausa riigikogule öelda: vaadake mind, ma olen ära elanud ka ühe euroga päevas nii, et me ei nutnud lastega laua taga näljast,” kinnitas ta. “Tõsi küll, jäätised ja muud maiused jäävad meil ära, aga ega poest ei peagi ostma eurost pudingut!” Merle valmistab ise magustoite nagu kakaokissell või leivasupp. “Kui pead vähesega läbi ajama, tuleb toitu ise teha, mitte raisata raha pooltoodete peale,” lausus ta. “Soovitan ka teistele: otsige välja vanad kokaraamatud või vaadake kokasaateid. Parim toit on värske ja armastusega tehtud!”
Olena Mishura ja Mark Odynets on oma kolmeaastase tütrega Eestis elanud üheksa kuud. Siia saabusid nad Donetski oblasti Konstantinovka linnast. Pere on väga tänulik Eesti pakutud abiga. “Me ei kurda,” rääkis Olena. “Riik aitab meil maksta kesklinna korteri üüri ning oleme saanud igakülgset abi.”  Tütreke veedab päevad lasteaias, mõlemad vanemad õpivad eesti keelt ja Mark käis seni tööl, kuid saadeti palgata puhkusele, nii et teist kuud tal sissetulekut ei ole. “Seda enam vajame praegu Euroopa Liidu abifondi toiduabi ning pakkide küllusliku sisuga oleme väga rahul,” rääkis Mark. Olena loetles viimatise abi paki sisu: “Kaerahelbed, konservid (sprotid, kana, loomaliha), tee, kohv, mesi, riis, makaronid, päevalilleõli, küpsised, šokolaad – väga rikkalikult kõike.”

Majanduskriis toob rohkem abivajajaid

Kuuldes, et varsti on võimalus paki asemel saada vautšer, mille eest saab ise toidupoest kaupu valida, leidis Mark, et see oleks väga mugav. “Osa europakis olevaid aineid me toiduks väga ei kasuta,” põhjendas mees. Olena lisas: “Kui saad ise osta, siis valid ju just seda, mida rohkem vaja.” Kuigi paar elab keskturu lähedal, nad turul väga ei käi, kuna sealsed hinnad on kallimad kui Maximas ja Lidlis, kus tavapäraseid toiduoste tehakse. “Tõsi küll, liha ostame teinekord ka keskturult,” lisas Mark.
Majanduskriis ja Ukraina sõda on suurendanud puudustkannatavate inimeste hulka. Tallinnas saab igal nädalal toiduabi umbes 4500 inimest. Merle sattus Tallinna elama traagilistel asjaoludel. “Põgenesime lastega seitsme aasta eest vägivaldse abikaasa juurest,” meenutas ta. “Äkki olime olukorras, kus meil polnud enam ei kodu ega asju. Uut elu alustades oli mul neli väikest alustaldrikut, üks madrats ja lapsevoodi. Istusin ja sõin põlve peal!”
Esimesena võimaldas linna naisele toiduabi, üüritoetustega läks pisut aega. “Linnaosavalitsus toetab aina rohkem,” nentis Merle. “Nüüdseks oleme pojaga toredasti ühetoalise munitsipaalkorterini jõudnud ja võib öelda, et lõpuks ometi on kõik hästi.”
Erivajadusega üheksa-aastase poja kõrvalt Merle tööl käia ei saa ning tal endalgi on osaline töövõimetus.
EL-i toiduabi eraldatakse neli korda aastas ning tänavu algab selle jagamine 24. aprillil. Abi saavad nimekirjade alusel inimesed, kellele omavalitsused jagavad toimetulekutoetust või toetusi. EL-i toidupakkide saajate nimekirjad koostavad sotsiaaltöötajad. Tallinnas ja Harjumaal väljastatakse toiduabikaardid umbes 14 000 inimesele. “1. aprilli seisuga võetakse abisaajate nimekirjad välja. Sinna kuuluvad ka varjupaigas ööbinud või linnalt sissetulekust sõltuvaid toetusi saanud inimesed,” selgitas Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhataja Raimo Saadi. “Need nimekirjad lähevad siis läbi sotsiaalkindlustusameti Rimile, kes saadab inimestele tähitud kirjaga kaardid kätte.”
Rebane-Mäe lisas, et sotsiaaltöötajalt saab vajadusel kõiki selgitusi kaardi kasutamise kohta.
Toiduabi asendamine vautšeriga puudutab ainult seda abiliiki, mille jaoks Euroopa Liit raha eraldab. “Toidupank jagab tooteid ka edaspidi igal nädalal sotsiaaltöötajate antud nimekirjade alusel. Iganädalast toidujagamist see ei mõjuta, seda abi osutatakse jätkuvalt samadel alustel nagu seni,” kinnitas Rebane-Mäe.
Abi saamise kriteeriumid jäävad samaks, mis seni kehtisid EL-i toidupakkide vastuvõtmisel. Toetusesaajate nimekirjad koostavad kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad. Toodete ostuvautšeril raha kogumine ei mõjuta hüvitiste saamise õigust ega nende suurust.

Enam aega toidu päästmisele

Rebane-Mäe sõnul on veel vara öelda, kui edukas see toidukordade süsteem võiks olla. Kindlalt võib öelda, et Toidupanga töötajad ja vabatahtlikud saavad tõhusamalt kasutada aega, mis kulus EL-i toiduabikomplektide kokku panekuks ja jagamiseks. “Selle võrra Toidupanga koormus natukene väheneb. Siis me saame tegeleda enda nii-öelda igapäevaste toimingutega,” selgitas Rebane-Mäe. “Meie põhitegevus on igal nädalal toidu jagamine abivajajatele. Vabanenud aja saame pühendada suurte jaekettide toodete tõhusamale “päästmisele” ning jagada igal nädalal toiduabi, kus enamasti  on päästetud ja annetatud toit. Üldjuhul tuleb aeguva säilivusajaga tooted kauplustest kiiresti välja korjata ja mitte vähem kiiresti vajajatele laiali jagada, samas kui tooted on tarbimiskõlbulikud. Jagame ka Toidupanga kampaaniate käigus annetatud ja annetuste eest ostetud tooteid.”
Kui EL-i toiduabi on mõeldud toetust saavatele riigi madala sissetulekuga elanikele, siis Toidupanga nädalase toidupaki võib saada igaüks, kes on majanduslikult raskes olukorras. Ka seda saab sotsiaaltöötajate esitatud nimekirjade alusel. Reeglina on nende hulgas inimesi, kes on sattunud raskesse majanduslikku olukorda, kuid kelle puhul ei ole kohalikult omavalitsuselt abi saamise või toetuste maksmise protsess veel lõppenud. “Eestis on Toidupangal 16 filiaali ja me ei näe, et tasuta toidu vajajate hulk väheneks,” selgitas Rebane-Mäe. “See pole üllatav, kui võtta arvesse jätkuvat kriisi, elukalliduse tõusu ja hindade tõusu. 2022. aastal andsime Eestis abi keskmiselt ligi 19 604 inimesele. Võrdlesime hiljuti Tallinna andmeid 2022. aasta detsembri ja 2023. aasta jaanuari kohta. 2022. aasta detsembris sai nädalas toidupakke 9925 inimest. 2023. aasta jaanuaris oli neid juba 11 818 ehk kahe kuuga oli neid 19% rohkem. Teistes piirkondades pole need andmed muutunud, välja arvatud Valga, kus kasv oli 14%.”

Kust ja kuidas saada tühja kõhu korral abi?
• Euroopa toiduabi saavad inimesed, kes on selle jagamise vahelisel ajal saanud vähemalt üks kord toimetulekutoetust.
• Samuti inimesed, kes on saanud sissetulekupõhiseid toetusi või omavalitsuse toetust konkreetsete teenuste jaoks.
• Toiduabi on mõeldud ka inimestele, kes on ööbinud kodutute varjupaigas.
• Elanikud, kes tunnevad, et ei tule rahaliselt toime, saavad pöörduda oma linnaosa sotsiaaltöötaja poole. Ta aitab vormistada dokumente, arvutada välja kõik tulud ja kulud, ning kui inimene vastab kriteeriumitele, siis kannab töötaja ta ka abi saamiseks nimekirja.
• Lisaks ostetud toiduabile jagatakse puudust kannatavatele inimestele ka annetatud toiduabi, mida koguvad ja jagavad toidupangad jooksvalt kogu aasta jooksul. Seda saavad raskustes inimesed või pered, kelle abivajaduse on välja selgitanud KOV-i sotsiaaltöötaja. Annetatud toiduabi on õigus saada abivajaduse hindamise kuul ja sellele järgneval kolmel kuul. Pikema abivajaduse korral hindab sotsiaaltöötaja olukorra uuesti üle.
• JK Taverni supiköök Lasnamäel aadressil Pae 19/1 on avatud kõigile, kellel on raskusi toimetulekuga. Supiköögist saab sooja kõhutäie (0,5 liitrit suppi ja 100 grammi leiba) igal päeval kella 12-15. Kaasa jagab JK Taverni suppi igal päeval kella 13-15 või kuniks toitu jätkub).
• Päästearmee Lootusemaja (Laevastiku 1a) supiköök on avatud esmaspäeval, teisipäeval, kolmapäeval ja neljapäeval kella 11-13.30
• Uus Päästearmee Lootuse keskuse supiköök (Katusepapi 23) on avatud teisipäeval ja neljapäeval kella 12-15.
• Tallinna keskturu Lastekodu ja Torupilli otsa nurgal asuvas parklas jagab suppi, võileibu ja kohvi reedeti 7-10 MTÜ Tänavatöö, laupäeviti 7-9 MTÜ Uue Alguse Abikeskus ja pühapäeviti 9-10 MTÜ Elav Iisrael.

Kommentaarid (22)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

to to Raili
23. märts 2023 22:09
"See kaart tuleks saata elektrooniliselt e-postkasti ja igaüks saab väljaprintida ..." Neil, kes neid kaarte vajavad, ei ole sageli arvutit ega e-postkasti aadressi.
.....
24. märts 2023 00:51
kuhu kadusid ametlikud internetipunktid ? ,,,,,,,,,enamus kasutab ju nuti telefone - seal ongi postkast olemas kui sa veel ei tea
Arvamus
24. märts 2023 10:45
Ametlikud internetipunkitid peaksid tänagi vähemalt avalikes raamatukogudes olemas olema aga paljud toiduabi vajajatest üldse midagi arvutist teavad. Näiteks mul ei olnud oma siis veel kaheksakümnendates eluaastates isale enam võimalik kõige lihtsama nuppudega mobiiltelefoni kasutamistgi selgeks õpetada ehkki tegemist oli endise eduka keskastme juhi ja insenertehnilse töötajaga, sest kajuks olid paljudest meil loomuliku vananemisega kaasnevad protsessid jõudnud temagi võimeid juba oluliselt kahjustada. Ja mida teha siis veel nendega, kellel need võimed pole juba algusest peale teab, mis märkimisväärsed olnud ja just sellised tavaliselt kahjuks ka esimestena abivajajate sekka satuvad. Need kes kõike oskavad ja teavad, saavad oma eluga reeglina ka ise väga hästi hakkama.
to Arvamus
25. märts 2023 00:03
kõik on sul õige , mis kirjutad . Aga selleks on kõikjal KOV või LOV olemas sotsiaalhoolekanne ja kes vist 10.- kuu(4* ?) , toob kõik koju ! Toob siis tšeki ja kauba ka! Mõnel pole isegi kedagi kuskile saata , kuigi kodus tuleb veel ise toime. Eks meil olegi liialt asjad läinud IT põhiseks - isegi ei saa enam telefonil tihti vastavaid spetsialiste kätte, kõikjal on - saatke e-post.
Ütle otse
23. märts 2023 13:52
Ei ole midagi uut me maal,nimetame ikka õigete nimedega ,tuleb talongi süsteem.
Imelik
22. märts 2023 15:43
Imelik on siin siis see, et riigihankega valiti vaeseimatele inimestele mõeldud toidukaartide ainsaks realiseerimiskohaks just Eesti üks kalleimate hindadega poekette. Kui see pole nüüd vaestele otseselt näkku sülitamine, siis ehk hoopis uurimist vajav ilmselge korruptsioonijuhtum?!
Äratus
22. märts 2023 15:50
Auu uuriv ajakirjandus! Aeg on ärgata ja tegutsema hakata! Antud juhtum ju lausa õpikunäide hanke korraldajate ja kaubandusketi vahelisest sobingust!
Arvamus
22. märts 2023 10:12
Saab ikka suitsu ja viina osta küll! Keegi ei saa ju takistada kaardikaupa väikese hinnasoodustusega kasvõi juba lausa otse poe ukse ees edasi müümast ja saadud raha viinale ja suitsule kulutamast! Ning oleks päris kindel, et sedasi ka tegema hakatakse, kusjuures soovijaid jagub kindlasti nii öelda mõlemale pooolele!
Kaja Raitar
22. märts 2023 10:06
Väga tore muudatus! Aga millal on lootus seda kogeda ka ülejäänud abivajajatel? Sest siiani on läinud suur osa sellest abipakist mu sõpradele, kuna meie pere ei saa allergiate või talumatuse tõttu kasutada näiteks mitmeviljahelbeid ja makarone, ka muid asju. Loomulikult jagan need edasi sõpradele, kes samuti kitsikuses, aga minu perel jääb ju abi saamata.
V@rdinism ruulib
25. märts 2023 15:28
See su oma probleem kui nii talumatu ja allergiline oled. Mis tänapäeva inimestel viga on? Kõik puha talumatud, allergikud, autistid, dounid, olematu psüühika ja närvikavaga aga nutisõltlased kõik. Haige! Jälle riik ja rahvas aidaku. Haiged loomad pannakse magama või tapetakse aga kõige suuremat vaenlast ja elajat siin maal hoitakse nagu s.i.t.t a pilpa peal!?
Absurd
25. märts 2023 15:39
Absurd! Su oma probleem kui nii talumatu ja allergik oled. Kõik on allergikud, talumatud, autistid, dounid, olematu psüühika ja närviga aga nutisõltlased kõik. Haiged loomad pannakse magama või tapetakse aga inimisend-kõige hullem elajas siin maal kerjab muudkui riigilt ja rahvalt raha. Haige!
Absurd
25. märts 2023 15:43
Absurd! Su oma probleem kui nii talumatu ja allergik oled. Kõik on allergikud, talumatud, autistid, dounid, olematu psüühika ja närviga aga nutisõltlased kõik. Haiged loomad pannakse magama või tapetakse aga inimisend-kõige hullem elajas siin maal kerjab muudkui riigilt ja rahvalt raha. Väärastunud ajumass.....
O ma viga siis...
25. märts 2023 15:47
Kui nii hädine ja vigane oled. Terveid inimezi enam navu polekski...
Ajuvaba
25. märts 2023 22:15
Absurd! Su oma probleem kui nii talumatu ja allergik oled. Kõik on allergikud, talumatud, autistid, dounid, olematu psüühika ja närviga aga nutisõltlased kõik. Haiged loomad pannakse magama või tapetakse aga inimisend-kõige hullem elajas siin maal kerjab muudkui riigilt ja rahvalt raha. Haige! Absurd! Su oma probleem kui nii talumatu ja allergik oled. Kõik on allergikud, talumatud, autistid, douniga, olematu psüühika ja närviga aga nutisõltlased kõik. Haiged loomad pannakse magama või ta....petakse aga inimisend-kõige hullem elajas siin maal kerjab muudkui riigilt ja rahvalt raha. Haige ühiskond!
see on Tallinnas nii
22. märts 2023 00:34
Kus on aga info ülevabariigilisest - pakipunktid, registreerimine kelle juures jne. Ja need toidukaardid peaksid toimima elukoha läheduses asuvates kauplustes(Tallinna kaart kehtib Tallinnas, Lääne-Harju valla kaart kehtib Lääne-Harju valla kõikides kauplustes, jne.) - kus saab ka diabeediga jms. haiguste korral valida toitu! Toidupangad peaksid olema registreerimata kodanikele , kindla elukohata , põgenikele .... - seega on nende otstarve muutunud tänasel päeval vastupidiseks aga see peab uuesti tagasi pöörduma - muidu kujuneb see toidupank vananeva kauba äriks kauplustest
Raili
22. märts 2023 08:56
Kirjas ju on et Rimist saab selle kaardiga osta. Ja loogiline oleks ju, et LOV sotsiaalosakond väljastab kord kvartalis neid kaarte, kui toimetulekutoetust vormistama minna ja seda juba eelmisel kuul ka teinud oled... Igatahes sada korda parem variant, kui need rupskikonservid ja tume šokolaad ning igasugused pudruhelbed.
to Raili
22. märts 2023 13:16
mis sa vastad kui sa kinnisilmi näed ainult 1 poeketti - see on sinu arusaam elust. Aga 30.- eur võid saada nt. Grossist või Prismast või Coop poest jne. palju rohkem kaupa. See kaart tuleks saata elektrooniliselt e-postkasti ja igaüks saab väljaprintida ning kauplus saab sellel oleva koodiga teha kokkuvõtte KOV või LOV. Kasutuse aeg peab olema määratud - nt.5 päeva.
hmm
20. märts 2023 13:46
Tallinnas on niigi võimalused suured, puudega lapse kõrvalt saab teha kord kuus tööampsu ja ongi 30 eurot käes nagu nakst. Maapiirkondades sellist võimalust praktiliselt pole
igatahes
22. märts 2023 18:35
on 30 raha kvartalis, e. 10 raha kuus, mõnitamine.
hmm
20. märts 2023 13:44
ikka jälle ainult Tallinna ja Tallinnaga seotud elanikele.
Tõdemus
20. märts 2023 15:22
Eks mine siis oma mõttekaaslaste ja plakatiga Toompeale või oma kohaliku omavalitsuse ette meelt avaldama. Seni aga kuni eestlastel jätkub tarmukust vaid tiblasid kiruda ja Ukraina asja ajada pole mõtet vist ka nuriseda, kui siin samas meie oma riigis ja omade keskel asjad päris nii pole nagu ehk tahaks.
Raili
22. märts 2023 08:57
Aga meil on linnavalitsuses õiged inimesed, mitte reformikad!