"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TAI hakkab uurima täiskasvanud elanike uimastitarvitamist (2)
23. märts 2023
Foto: Scanpix

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustab uuringuga „Eesti täiskasvanud elanike uimastite tarvitamine“, mille raames saadetakse küsimustikud e-mailile ja hiljem posti teel 5000-le inimesele vanuses 16-64 üle Eesti.

Uuringu abil soovitakse saada teavet inimeste suhtumiste ja hoiakute kohta seoses uimastitega ning saada ülevaadet täiskasvanute suitsetamise, alkoholi ja narkootiliste ainete tarvitamise või mittetarvitamise kohta. Uuringuga kogutav teave annab täpsema aluse Eesti rahvastiku tervislike eluviiside kujundamisele, haiguste ennetamisele ja tervise arengukavade koostamisele.

„Kui leiate oma postkastist uuringu ankeedi, siis see ei tähenda, nagu peaksime teid tingimata uimastite tarvitajaks. Moodustasime uuringu valimi rahvastikuregistri andmete põhjal ja juhuslikkuse alusel,“ ütles uuringu läbiviija, TAI riskikäitumise uuringute osakonna juhtaja Sigrid Vorobjov. „Kui olete sattunud nende inimeste hulka, palume teil kindlasti uuringus osaleda ja küsimustiku täita. Seda ka siis, kui te ise ei suitseta ega tarvita alkoholi või muid aineid.“

Sigrid Vorobjovi sõnul on uimasti tarvitamine seotud sageli vaimse tervisega –  mistahes uimastit tarvitanutel esines sagedamini depressiooni sümptomeid. Samas võib tekkida olukord, mil probleemide leevendamiseks otsitakse abi erinevatest uimastitest, kuid pigem tekib erinevaid probleeme juurde nii tervisega seoses kui teistes valdkondades.

Küsitlusele vastanute nime ega muid isikuandmeid ei koguta ega avaldata. Uuringu tulemused avaldatakse koondandmetena ja vastanute esitatud andmed on kaitstud vastavalt andmekaitsereeglitele.

Küsimustikku saab täita internetis või paberil. Uuringu tulemused avaldatakse 2024. aasta kevadel.

Viimati uuris TAI Eesti täiskasvanud elanikkonna uimastite tarvitamist 2018. aastal sama uuringu raames, mille kokkuvõttega saab tutvuda TAI kodulehel.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

teada värk
26. märts 2023 14:25
Igasugu tervisekontrolli ajal, kui esitatakse küsimusi elustiili kohta, räägitakse vaid legende, või üldse mitte midagi. Hea toon on see, et oma eraelust arstile kui võõrale inimesele ei räägita.
vaatleja
23. märts 2023 17:04
Andmekaitsereeglite täitmist ei maksaks eriti usaldada.