"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ÜÜRIVAIDLUSED Üürikomisjoni esimees kaebustest: "Põrandad on läbi ligunenud loomade uriinist" (0)
23. märts 2023

“Vahel ongi avastatud alles pärast välja kolimist, et loomad on korteri ära rikkunud,” nentis Tallinna üürikomisjoni esimees Heli Hellamaa. “Pildid on tihti õõvastavad, põrandad on läbi ligunenud loomade uriinist. Pildid ei anna aga enamasti edasi seda, missugune see atmosfäär ja õhkkond korteris tegelikult on. Lõpuks paisub tüli väga suureks ega suudeta normaalselt suhelda.”

Tallinna üürikomisjon lahendab aastaga ligikaudu 130 vaidlust. Väga sageli nõutakse korteri või selle sisustuse rikkumisest või lõhkumisest tingutud kahjude hüvitamist. On nii hooletust kui ka laaberdamisi, kuid pea pooled sellistest juhtumitest on põhjustanud hoopis lemmikloomad.  Ehk siis üürnikud on vaatamata sellele, et lepingus kodulooma pidamine korteris pole lubatud, ikkagi kassi või koera elamisse toonud.

Kõige sagedamini vaidlustatakse aga üüri tõstmist, tagatisraha tagasi maksmata jätmist ja üürilepingu ülesütlemist.

“Tähtajalise lepingu puhul ei ole omanikul mingisugust kohustust seda lepingut enne tähtaega lõpetada. Töökoha kaotus või elukohamuutus ei anna alust lepingu lõpetamiseks enne tähtaega,” täpsustas kutseline kinnisvaramaakler Reelika Tammemäe-Kadak.

“Mina soovitan üürileandjatele sel juhul, et pakkuge üürilisele välja, et otsime siis korterisse uue üürilise. Ja kohe, kui uus üüriline tuleb, saame teie lepingu lõpetada. Sel juhul võidavad mõlemad pooled. Aga võib ette tulla nii pahatahtlikke üürilisi kui ka pahatahtlikke üürileandjaid,” lisas kinnisvaraekspert Taur Tärnov.

Tallinna üürikomisjonile laekub kõige rohkem selliseid nõudeid, kus üürileandja nõuab üüri- ja kõrvalkulude võla väljamõistmist või üürniku väljatõstmist. Tallinna üürikomisjoni kaudu välja nõutava võla suurus saab maksimaalselt olla 3200 eurot, suurema nõude korral tuleb pöörduda kohtusse.  Selliste  olukordade vältimiseks on soovituslik enne üürilepingu sõlmimist teha põhjalik taustakontroll.

“Võimalusel ikkagi paluda kliendil saata enda kohta põhjalik memo. Kes ta on, kus ta tuleb, miks ta elukohta vahetab. Eriti just kui klient leitakse läbi maakleri ja omanikul ei ole võimalik temaga ise suhelda,” lisas Tammemäe-Kadak.

Tallinna eluruumide üürilepingu vaidlusi lahendav üürikomisjon kolis ümber uuele aadressile ning alates 23. märtsist toimuvad komisjoni istungid aadressil Roosikrantsi 12/1 (B korpuse I korrusel).

Hellamaa märkis, et seoses uude asukohta kolimisega üürikomisjoni menetluses muudatusi ei ole ja ka senised kontaktandmed jäävad uuel aadressil kehtima.

„Ootame pöördumisi e-posti aadressil yyrikomisjon@tallinnlv.ee või telefonitsi 640 4523. Meie uutesse ruumidesse Roosikrantsi 12/1 pääseb tänava poolt, eelnevalt kokku lepitud vastuvõtule või määratud istungile saabudes palume helistada eesruumis olevat komisjoni sildiga uksekella. Invatransporti või ratastooli kasutavatel inimestel on võimalik siseneda hoovi kaudu, kuid sellest vajadusest palume eelnevalt teada anda,“ selgitas Hellamaa.

Üürivaidluse lahendamiseks võivad üürikomisjoni poole pöörduda Tallinnas asuva eluruumi üürilepingu mõlemad pooled ehk nii üürileandja kui ka üürnik. Esmalt tuleb komisjonile esitada kirjalik avaldus. Seejärel teeb komisjoni esimees kolme päeva jooksul otsuse, kas avaldus vastab nõuetele ja kui kõik on korras, võetakse see menetlusse. Kui avalduses esineb puudusi, lükkab komisjoni esimees selle tagasi või annab tähtaja puuduste kõrvaldamiseks. Osapoolele, kelle peale kaevatakse, saadetakse tema kohta tehtud avalduse koopia koos tõenditega ning ta saab esitada oma vastuväiteid ja tõendeid.

Komisjoni istung toimub üldjuhul ühe kuu jooksul pärast avalduse menetlusse võtmist ning istungile kutsutakse ka vaidluse osapooled. Komisjon teeb otsuse pärast istungit seitsme tööpäeva jooksul. Kui see otsus vaidlejaid ei rahulda, on neil õigus 20 päeva jooksul pöörduda samas asjas kohtusse.

Tallinna üürikomisjon lahendab vaidlusi, mis on tekkinud Tallinnas asuva eluruumi üürimisest ja mille asjus ei ole varem kohtusse pöördutud. Komisjoni jõustunud otsus täidetakse täitemenetluse sätete alusel ja lepingupooled on kohustatud seda täitma. Üürikomisjoni otsused on avalikud ja need on leitavad üürikomisjoni veebilehel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.