„Kooliõpilaste põhiprobleemideks on tööst ja koolist tingitud stress ning sellega seonduvate pingete maandamise vajadus. Aitab juba seegi, kui saad rääkida oma probleemist või murest ka teistele. Mitte hoida seda endale, vaid jagada ümbritsevatega. Need teatrietendused aitavad sellele kindlasti kaasa,“ leidis Tallinna Saksa Gümnaasiumi abiturient Andreas Lääne vaimse tervise edendamiseks käima tõmmatud üritustesarjast.


Äsja alustati üritustesarjaga, kus ühendavad käed nii teadlased, muusikud kui näitlejad, aitamaks kunsti kaudu vaimse tervise probleemidega inimesi. Neid on meie seas aga üha rohkem. On ju käesolevat sajandit hakatud seostama vaimse tervise epideemiaga nii Eestis kui mujal maailmas. Vaimse tervise edendamisele keskendunud üritustesari kannab pealkirja „Teaduse ja kunsti mängud“ ning suunab tähelepanu eeskätt noortele. Sarja avapauk toimus neljapäeval MUBAs koomilise improetendusega, mille piletid müüdi läbi vaid nelja tunniga.
„Vaimse tervise etenduste järgi on kohe kindlasti suur vajadus – seda näitab juba see, kui usinalt noored neid vaatama tulevad ja neis osalevad,“ rääkis kontserdi- ja sündmusekorraldaja Heili Vaus-Tamm. Muu hulgas lahkus naine igapäevaselt palgatöölt, et erakorraldajana nende sündmuste toimumisele kaasa aidata. „Kui me esimese etenduse piletid müüki panime, siis sai kell kaheksa hommikul kiri välja saadetud, nelja tunni pärast oli saal aga juba välja müüdud. Nagu mõne rokkstaari kontsert kohe!“
Vaus-Tamme sõnul näitab selline suur huvi inimeste soovi ja vajadust, et neile vaimse tervise probleemide puhul appi tuldaks ning nendega toime tulemist õpetataks. „Palju räägitakse sellest, et Eesti noorte peamiseks surmapõhjuseks on enesetapp. Samuti sellest, et iga neljas meie inimestest on kimpus vaimse tervise probleemidega,“ rääkis Vaus-Tamm. „Lahendustest on seevastu hoopis vähem kuulda. Ja ega paljud inimesed ei tahagi, et neid just sellises valguses nähtaks. Kui me läheneme neile aga läbi kunsti ja kultuuri, siis jõuab sõnum paremini kohale. Sõnum sellest, et abi on võimalik leida, kui seda ainult otsida ja ka vastu võtta.“
Noorte sõnul kimbutavad peamiselt koolistress ja ärevus
Tallinna Saksa Gümnaasiumi abituriendi Andreas Lääne sõnul ootavad noored sellistelt etendustelt eelkõige vastuseid küsimusele, kuidas tulla toime vaimse pinge ja stressiga, mis tänapäevase eluga kaasneb. „Tahetakse teada saada, kuidas ja kellele neist asjust rääkida. Samuti seda, mida sellistest pingetest vabanemiseks teha saaks,“ rääkis Andreas, kusjuures õpilase sõnul on neist üritustest juba praegu üsna palju abi olnud. „Kõik saavad omavahel rääkida ja neil teemadel suhelda,“ märkis ta. „See omakorda julgustab edasi rääkima ja end avama.“
Põhiprobleemideks ongi Andrease sõnul just tööst ja koolist tingitud stress ning sellega seonduvate pingete maandamise vajadus. „Aitab juba seegi, kui saad rääkida oma probleemist või murest ka teistele. Mitte hoida seda endale, vaid jagada ümbritsevatega. Ja need teatrietendused aitavad sellele kindlasti kaasa.“
Sama kooli abiturient Claudia Kõpper toonitas samuti, et koolistress on noorte seas oluliseks teemaks. „Kõige suurem probleem on minu meelest aga ärevusega,“ leidis ta. Abituriendi sõnul julgevad noored sellistest asjadest ka päris julgelt rääkida – vähemalt kui neid võrrelda vanema generatsiooniga, kes sellistel teemadel eriti sõna võtta ei taha.
„Mõnele on need etendused kohe väga meeldinud ja tahetakse uuesti osaleda,“ rääkis Claudia. „Kõiki need aga ei kõneta ja mõni leiab, et ei saanud sellest asjast midagi. Kuid kahtlemata julgustab selline asi noori oma vaimsest tervisest rohkem rääkima.“
Tallinna Saksa Gümnaasiumi õpetaja Anu Kušvid on võtnud oma õpilastega osa kõikidest vaimse tervise sarja üritustest, mis käimasoleva projekti raames vaatajate, kuulajate ja kaasa mõtlejateni on toodud. Õpetaja sõnul on kõik ka väga tänulikud, et selline tegevus toimub. „Vaimse tervise teema kõnetab noori kohe väga,“ kinnitas Kušvid. „Iga kord pärast üritust seisame veel pärastpoole rühmas koos ja arutame neid teemasid, mis eelnevalt esile kerkisid.“
Elu nagu sebra – kord mustemad, siis valgemad triibud
Õpetaja on rõõmus sellegi üle, et vaimsele tervisele keskendunud üritustesarjas ei tehta noortele nö hinnaalandust. Esinevad ikkagi a-klassi staarid nii näitlejate kui muusikute seast. „Kuna meil on tegemist improetendustega, siis on väga vahva, et õpilased saavad neis ka ise osaleda. Siiamaani on noored seda võimalust igatahes usinalt kasutanud.“
Peale teema tõstatamist ja etendustel osalemist julgevad õpilased ka oma vaimsest tervisest ja sellega seonduvatest muredest rohkem rääkida. „Kindlasti aitab see, et vaimse tervise küsimusi nii ajakirjanduses kui mujal meedias praegusel ajal esile tõstetakse, kaasa ka sellele, et noored julgevad neist asjust rohkem kõneleda. Käimasolev üritustesari annab selleks loomulikult veel ühe suure tõuke ja edastab sõnumi, et ära häbene: meil kõigil on rõõmsa fassaadi taga ka kurvemaid hetki ning me ei ole selles süüdi,“ rääkis Kušvid. „Elu ongi mõnikord nagu sebra, et kord on mustemad triibud, siis valgemad ja vajadusel on võimalik ka abi saada.“
Üritustesarja toimumist korraldava Vaus-Tamme sõnul saab kunsti kaudu endale justkui mingi teise elu, mis viib muredest eemale. Teiselt poolt aitab see ennast väljendada ja maandada. „Joonistades, maalides ja pilli mängides saavad rõhuvad tunded väljenduse,“ tõdes ta. Tänapäeva ajuteadlased leiavad koguni, et muusikaga saab ravida vaimse tervise häireid ja muid hädasid. „Me ei räägi siin lihtsalt muusikateraapiast. Praegusel ajal räägivad teadlased, et muusikat saab kasutada ravimina ärevuse, depressiooni ja dementsuse vastu,“ kinnitas Vaus-Tamm.
Näha saab ka NASA ajuteadlast, kes ravib vaimseid probleeme muusikaga
Üle Eesti toimub Vaus-Tamme sõnul viis komöödiaetendust, millega just päevasel ajal noorte ette tullakse. Lisaks Tallinnale, kus toimus üritustesarja avapauk, minnakse ka Kohtla-järvele, Tartusse, Viljandisse ja Pärnusse. Nalja teeb noortele improkomöödiatele ja -etendustele spetsialiseerunud näitlejatepunt „Ruutu 10“. „Ka tõsiste teemade üle võib nalja heita,“ rääkis Vaus-Tamm. „Just see julgustab end rohkem avama ja ka probleemidest rääkima.“
Lisaks on tulemas kontsert-etendused koos Jaan Aruga, millest võtavad osa ka muusikud Robert Jürjendal ja Anti Jürjendal. Ürituste eesmärgiks on Vaus-Tamme sõnul mõistuse avardumine kunsti kaudu . Toimuvad need nii Tallinnas kui Tartus.
Maikuus astub noorte ette aga NASA ajuteadlane dr Nick Tsarouchas, keda saadab muusikaga üks meie armastatumaid pianiste Irina Zahharenkova ning Londonist saabuv sopran Elizabeth Sillo. „Dr Nick Tsarouchas uudne meetod vaimse tervise probleemide lahendamiseks on muusika kasutamine ravimina. Seda mitte ainult toetava teraapiana, vaid ärevust, depressiooni ja dementsust raviva otsese vahendina,“ rääkis Vaus-Tamm.
Kontserdil tutvustab teadlane ka kõnealuste teemade edendamiseks mõeldud veebiplatvormi ja loodavat äppi. Üritused leiavad aset nii Tallinnas kui Pärnus. „Nii pakutav muusika kui teadus on tõeliselt kõrgetasemelised ja ma väga loodan, et see kõik aitab ka inimesi,“ avaldas üritustesarja korraldaja lootust.