"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
UUS TREND Kõige enam langevad armupettuse ohvriks pensionieas naised. Sageli on tegu haritud ja finantsiliselt heal järjel inimestega (4)
24. märts 2023
Foto Pixabay

Luminori viimase aasta jooksul kogutud andmed kinnitavad, et armupettuste arv kasvab. Eestis langevad kõige enam armupetturite lõksu aktiivselt sotsiaalmeediat kasutavad naised vanuses üle 55 eluaasta.

Luminori pettuste tõkestamise spetsialisti Veiko Kiige sõnul toimub suurem osa armupettusi kohtingurakendustes ja sotsiaalmeedias. „Kelmid loovad endale võltskonto, valivad välja potentsiaalse ohvri, lisavad ta sõbraks ning proovivad siis algatada veebisuhet. Kui kontakt on saavutatud, siis pärast mõningast suhtlust ja usalduse tekkimist palutakse mingil kiireloomulisel põhjusel ohvrilt raha. Selline pettus võib kesta kaua, mõnikord isegi aastaid,“ kirjeldab Kiik.

Panga statistika kohaselt langevad Eestis armupettuse ohvriks peamiselt naised, kes on kohe pensionile jäämas või seda hiljuti teinud. Sageli on tegu haritud ja finantsiliselt heal järjel inimestega, kelle sotsiaalne staatus ei viita esmapilgul sellele, et nad võiksid petuskeemi ohvriks langeda. Viimase aja trend näib olevat ka see, et petturid eelistavad sihikule võtta naised, kelle roll tavaelus on seotud teiste eest hoolitsemisega: hooldajad, õpetajad, koduperenaised. See näib loovat soodsa pinnase suurema empaatiavõime ära kasutamiseks.

Pettuse tulemusel toimuvate maksete korduvad mustrid on, et raha liigub Eesti kontodelt sageli välismaa kontodele, mis võivad asuda näiteks Iirimaal, Prantsusmaal, Ameerika Ühendriikides, Ühendkuningriigis, Türgis ja Poolas. „See näitab, et petturite haare on rahvusvaheline ning armupettuse ohvriks võib langeda sisuliselt igaüks,“ lisas Kiik.

Kuidas end kaitsta?

Petturid väidavad tihti, et nad elavad, töötavad või reisivad välismaal. Näiteks võivad petturid öelda, et nad töötavad sõjaväes või arstina. Armupetturid paluvad oma ohvritelt raha näiteks selleks, et katta:

  • reisikulu (lennupiletid);
  • ravikulu (kiireloomuline operatsioon);
  • tollimaks millegi kättesaamiseks;
  • hasartmänguvõlad.

Rahaülekande asemel võivad kelmid küsida ka näiteks tuntud veebiplatvormide (Amazon, Google Pay, Steam) kinkekaarte.

Mida teha, kui kahtlustad armupettust?

Luminori pettuste tõkestamise spetsialisti sõnul tasub armupettuse kahtluse korral isikuga suhtlemine koheselt lõpetada. „Petturid üritavad rõhuda tunnetele, et kahjustada võimet ratsionaalselt mõelda. Alati tasub uurida ka internetist selle inimese ja tema ameti kohta ning teha teise osapoole pildi põhjal otsing, et näha, kas see on seotud mõne muu isiku või muude andmetega. Kunagi ei tohi saata raha kellelegi, keda te pole isiklikult kohanud,“ rõhutab Kiik.

Kui te olete langenud armupettuse ohvriks ja kaotanud selle tõttu raha, tuleks viivitamata panga ja politseiga ühendust võtta.

Näiteid enim levinud petuskeemide kohta ning nõuandeid, kuidas nendes olukordades käituda, leiab siit.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Muti onn
27. märts 2023 08:13
Tavaliselt on prouadel kontol hullk lillepilte ja ohtralt enda 1st pildist erinevate raamikestega pilte. Nii on lihtne kergemeelset ohvrit leida. Imelik, et need ükekaalus ja mitte enam esimeses nooruses prouad ei oma oma kõrghariduses enesekriitikat ja ei adu, et sellise kena profiilipildiga ja libeda jutuga härrad ei tule ometi endale kaasaks otsima matsakat parim enne mõõdas provvat.
Milleks kaitsta...
25. märts 2023 15:50
Kui eided ise nii lambad, et lausa õõvastav. Milleks sellest ajusaastast üldse kirjutada?
need on
23. märts 2023 19:13
üleharitud lollpead.
nii on
23. märts 2023 14:20
Täpselt nagu need empaatilised naised, kes igal kelmil end ära lasevad kasutavad, laseb ka vasakliberaalide juhitud Euroopa end ülejäänul maailmal vaeseks teha ja ära tallata.