"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kadrioru pargi aladel pesitseb kõige rohkem nahkhiiri. Ometigi on nahkhiirte arv Tallinnas jäämas üha väiksemaks (1)
25. märts 2023

Pääsküla kooli 2. klassi õpilased, kes on valmistamas nahkhiirtele puitplaatidest varjekaste, teavad öelda, et Tallinnas on nahkhiirte jaoks hädavajalike pelgupaikade arv jäämas ohtlikult väikeseks.    

„Kõik keldrid suletakse ja enam ei saa nad sinna minna,“ tõi näite Tamur.

„Keegi röövlind võib nad nii ära süüa. Sellepärast me varjekaste neile teemegi,“ lisas Tõiv.

Tallinnas pesitseb 14 eri nahkhiire liiki, kuid seda kui palju neid siin ringi lendab – ei tea täpselt keegi. Küll aga on nahkhiirte uurijad vaatluste põhjal hinnanud nende kiiret populatsiooni vähenemist ja kinnitanud, et linnades on selle taga on varjekohtade puudumine.

„Nahkhiirtele meeldib väga varjuda ka vanade puude õõnsustes, kuid kuna vanad puud on ohtlikud inimestele, siis linnakeskkonnas eemaldatakse need tavaliselt esimesel võimalusel,“ rääkis nahkhiire-ekspert Maris Pärn.

Kui lindudele on üle linna juba omajagu pesakaste loodud, siis nüüd ongi rohelise pealinna elurikkuse talgute esimene projekt varjekastide valmistamine ka nahkhiirtele kooliõpilaste abiga.  Kaasatud on seitse Tallinna kooli, eksperdid ja üle 200 õpilase. Laste poolt tehtud varjekastid riputatakse eri linna parkidesse aprillikuu alguses ehk ajaks, mil nahkhiired on meil talveunest ärkamas.

„Nahkhiired on armsad väikesed karvased loomad, armsamadki kui hiired. Kui kellegile juhtub siseruumis nahkhiir ette, siis võib ta ka kindaga kätte võtta ning ettevaatlikult õue paigutada,“ ütles Pärn.  

Oma pisikeste kiskja hammastega on nahkhiired linnas öise toiduahela tipus, likvideerides parke edukalt erinevatest putukatest. Inimesele nad ohtlikud ei ole.

Lasteaialaste osalusel puhastatakse aga olemasolevaid lindude pesakaste. Ekspertide juhendamisel võeti täna ette pesad eri linna lasteaedade hoovides. Väiksematele pakkus kogu protsess omajagu elevust. Lindude pesad said nüüd igatahes aastaga tekkinud jääkidest puhtaks, mõned pesad, mida paistis, et linnud avastanud ei olegi, paigutati uude asukohta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
25. märts 2023 11:53
Eks oma mõju nii nahkhiirtele kui lindudele ole ka putukate arvukuse märgatav vähenemine viimastel aastatel Tallinnas. Selle põhjust oleks kohe huvitav teada. Kui maal on selle üheks peamiseks põhjuseks taimekaitsevahendite rohke kasutamine, siis linnas peaks sellise kraami kasutamiseks nagu vajadus puuduma. Ega tehta meil vist ka linnapiiresse jäävatel haljasaladel sääsevastsete tõrjet nagu mõnes meist lõunapoolsemas riigis kombeks.