"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti Ametiühingute Keskliit Palgavaesusest päästab kollektiivleping (2)
25. märts 2023
Erakogu

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Jaan-Hendrik Toomel leiab, et selleks, et päästa inimesed palgavaesusest, vähendada palgalõhesid ja liikuda õiglasema ja rahulolevama ühiskonna poole, on vaja märgatavalt tõsta ametiühingute ja tööandjate vahel sõlmitud kollektiivlepingute hulka.

Põhjamaades on liidu teatel pea kogu tööturg hõlmatud kollektiivlepingutega, kus on kirjas eri valdkondade ametites makstav miinimumtasu, Eestis on kollektiivlepingutega kaetud aga vaid ligi 20 protsenti töökohtadest.

“Eestis on kogu sektorit hõlmava laiendatud kollektiivlepinguga kehtestatud minimaalpalk vaid tervishoius ja transpordis, näiteks bussijuhtidele peab maksma vähemalt 1250 eurot,” kommenteeris Toomel.

Kokkuleppeid on liidu vaates raskem saavutada, kuna tööandjad ja töötajad on oma organisatsioonides vähe esindatud. “Peamine on esindusorganisatsioonide haldusvõimekus, aga osaliselt mõjutab hetkeolukorda ka meie ajalugu, mis on kujundanud  ametiühingute mainet ja nooremad töötajad ei tea, millega ametiühingud tegelevad,” nentis ametiühingute keskliidu esimees.

Riikliku miinimumpalga lepivad Eestis kokku sotsiaalpartneriteks olevad ametiühingute keskliit ja tööandjate keskliit. Keskmine brutopalk Eestis oli 2022. aasta kolmandas kvartalis 1679 eurot ning kasvas sellele eelnenud aasta sama ajaga võrreldes 8,1 protsenti.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ragnar
11. apr. 2023 18:43
Mis see tähendab, et keskmine palk on 1679 eurot kuus? Kui palju töötaja töötab, et saada seda keskmist palka? Kui ta töötab iga päev 8 tundi (st 240 tunni kuus), siis tuleb välja, et ta palk on 7€/tunnis. Kui ta töötab paarispäevadel 8 tundi (st 120 tunni kuus), siis palk on 14€/tunnis. Või selline töö, et töötad 3 korda nädalas 4 tundi (48 tundi kuus), siis palk on 35€/tunnis. Et oleks parem tasakaal töö, isikliku elu ja teenitud raha vahel, Eestis tasub populariseerida mitte ainult kollektiivleping, vaid ka loobuda miinimumpalgast. Soome seadused ei sätesta miinimumpalka. Miinimumpalga (mis on tavaliselt eurod/tunnis) on tööandjate organisatsioonid ja ametiühingud kokku leppinud eri valdkondade kollektiivlepingutes
hmm
25. märts 2023 14:23
Palgavaesed on eelkõige lihttöö tegijad. Ametiühingud pole nende jaoks.