"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Juhtkiri Kui kutsud külalised, siis ka hoolitse nende eest! (1)
27. märts 2023
Ivo Karlep

Ukraina sõda muutis palju. Eesti sai üle maailma kuulsaks kui kõige suurem Ukraina sõber ja abistaja. Ametist lahkuv välisminister Urmas Reinsalu sai Ukraina parlamendis aplausi osaliseks, kui võitles Euroopalt Ukraina jaoks välja miljon mürsku.

Jah, seegi on kahtlemata vajalik ja tore – aga kuidas on lood meil põgenikega Eestis? Koplis asuvas majas lubati neile püsivat eluaset sõja lõpuni, kuid nüüd viskab riik nad eri ettekäänetega sealt välja. Kui me lahkesti lubasime põgenikud siia, siis peame nende eest ka hoolitsema ja vastutama. Milleks jätta nad omavalitsuste turjale, et vaadaku ise, kuidas põgenikega hakkama saavad. See oleks sama, kui mõni inimene kutsuks endale lahkelt külla sõbrad, kes on suures õnnetuses kodu kaotanud, lubades neile suurejooneliselt kohta tühjana seisvas hoovimajakeses. Siis aga paari kuu pärast neist tüdineda, esitada ultimaatum asjad kokku pakkida ning jätta kallid külalised mõne naabri hooleks, kellel süda härdaks läheb. Nüüd ongi lastega Tallinna tulnud naised ja vanainimesed ahastuses, sest taskukohaseid üüripindu pole kusagilt leida. Mõni üürileandja ei soovi lastega emasid või eakaid, teine aga lihtsalt ukrainlasi enda korterisse elama lasta.
Sama seis on Mäepealse tänava hoone põgenikest elanikel. Ei aidanud ka Ukraina suursaadiku palved inimestele vastu tulla. Niisiis otsustas Tallinn põgenike kaitseks välja astuda. Linnapea Mihhail Kõlvart tegi valitsusele ettepaneku veel kord kaaluda, kas poleks võimalik Kopli ja Mäepealse tänava põgenike üürilepinguid pikendada vähemalt õppeaasta lõpuni. Et lapsed saaksid oma harjumuspärases koolis vähemalt klassi lõpetada.
Kui riik ka leebub, mis pole kuigi tõenäoline, siis jääb ikkagi küsimus: mis saab edasi? Riigil on viimane aeg kujundada oma põgenikepoliitika, mis ka toimiks.
Laiem teema on siin eluasemed üldiselt, sest Eestis, eriti Tallinnas ja selle lähiümbruses puuduvad taskukohased (üüri)eluasemed sootuks. Aastaga on kinnisvara hinnad kasvanud üle viiendiku. Miks meil puudub riiklik elamuehitusprogramm, mis taevasse kerkivaid hindu ohjeldaks? Kasvõi Soomes on ehitatud palju taskukohase hinnaga riigi üürimaju inimestele, kes ise endale kodu muretseda veel ei suuda. Meil on seda jõudumööda seni teinud ainult Tallinn, aga siinsetes linna üürimajades ei jagu kohti kaugeltki kõigile soovijatele. Taskukohaste kodude puudus tuleb eriti teravalt esile just nüüd, kui neid vajavad lisaks oma inimestele üürimiseks ka Ukraina põgenikud.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

alemann
2. apr. 2023 09:05
https://www.youtube.com/watch?v=sYTqvBn_ii0 Ukraina põgenikud Saksamaal.

Seotud artiklid