"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Roheenergiat tahetakse, aga ei taheta ka (1)
27. märts 2023
Foto: Pixabay

Hull lugu elektrivõrguga liitumistega, kus päikeseparke loovatelt eraisikutelt või ettevõtjatelt küsib Elektrilevi ulmelisi summasid, leidis seekord väljenduse Elva haigla näol. Postimees kirjutas, et too raviasutus soovis hoone katusele päikesepaneele paigaldada, nii nagu õige pea ka eurodirektiivid nõudma hakkavad.

“Saime eelmine aasta toetust päikesepargi ehitamiseks Elva haigla katusele,” selgitas haigla juhataja Peeter Laasik. Haiglas aega ei raisatud ning õige pea oli koos taotlus 20 kW suuruse päikesepargi liitumise jaoks. Päikesepark ise maksis suurusjärgus 30 000 eurot.

Elektrilevi tuli välja pakkumisega: haigla peab maksma 1600 eurot menetlustasu, siis ootama kolm aastat, kuni taotlust menetletakse, ning siis – trummipõrin – saab Elektrilevi need väikesed 20 kW võrku võtta küll, kuid seda lisatasu, 25 496 000 euro eest, millele lisandub käibemaks. Põhjus on siin selles, et väiketootjal tuleb katta võrgu tugevdamise kulud.

Õigupoolest erineb seekordne Elektrilevi pakkumine vaid oma jabura suuruse poolest. Ka Pealinn on kirjutanud, kuidas peredelt on väikeste päikeseparkide liitumise eest küsitud ulmelisi summasid. Ühelt poolt ütleb Elektrilevi, et ärge siis võrku müüge, tarvitage roheenergiat ise, sel juhul pole võrgutugevdust tarvis. Aga milleks siis jutud vajadusest lõpetada saastav põlevkivienergeetika ja rohkemast roheenergiast?

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

rohepööraja
31. märts 2023 17:02
https://www.youtube.com/watch?v=NUxDQP0qgbE