Euroopa Liit nõuab, et 2030. aastaks oleks elumajad sundremonditud vähemalt E- ja 2033. aastaks vähemalt D-energiaklassile vastavaks. Kes sellega toime ei tule, seda ähvardavad sanktsioonid. Pealinn uuris linlastelt, mida nemad sellest nõudest arvavad.
Nii lühikese ajaga kõiki maju korda saada on ebarealistlik
Korteriühistute liidu juht Urmas Mardi:
Ma ise elan väiksemas paarismajas, mis juba vastab Euroopa uuetele nõuetele, sellel on B-energiaklass. Nii et mina ei pea oma kodu pärast muretsema. Küll aga peaks rääkima probleemidest, mis seisavad ees kogu meie elamufondil. Ma küll toetan seda, et Euroopa Liit soovib ette võtta suurema töö kõikide ehitiste soojapidavuse parandamisel – see, et me kütame praegu suures osas õhku, on väga suur probleem.
Küsimus on aga selles, kuidas seda teha. Kui me räägime 10-13 aastast tööde teostamisel, siis see on kindlasti ebarealistlik, seda takistab remonti vajavate ehitiste suur hulk ja teisalt ehitajate ning korteriühistute piiratud võimekus. On maju, mida ei olegi mõtet renoveerida, ja neid, mis on kasutusest peaaegu välja langenud. Need enam-vähem tühjad majad tuleb lammutada ja ehitada nende asemel uued.
Suur probleem on ka kogu selle olukorra kaardistamine. Kindlasti tuleb hakata inimesi toetama nii eramajade kui ka ühistute majade kordategemisel. Helesinine unistus oleks loota, et kõik inimesed suudavad oma elamise soojustamise ise kinni maksta.
keiss
1. apr. 2023 12:07