"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MUPO REID Inspektori sõnul tuleb kaebusi kõnni- või rattateedele parkijate kohta rohkem, kui jagub patrulle tänavatele. Sellele vaatamata läheb olukord tasapisi paremaks (1)
29. märts 2023

„Siin näeme jälle üht kullerit. Nendega on tihtipeale probleeme, sest nad pargivad teistele liiklejatele mõeldud alale, et oma kaupa kohale tuua. Jalgrattateele parkimine on aga täielikult keelatud,“ tabas Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti inspektor Alexander Vokk parkimisreeglite eiraja otse teolt.

Sõidukijuht saab kõnniteele parkimise eest 20 eurot trahvi, mis seletab ka ükskõiksust seaduste täitmisel. Trahvisumma on ju nii väike, et kergem on näiteks Tallinna vanalinna parkimistsoonis see summa lihtsalt välja käia, kui terve päeva eest märksa kallimat parkimistasu maksta. „Tallinna uudised“ käis MUPO-ga nende reidil kaasas, et näha, kui sagedasti pealinna tänavatel parkimisreeglite vastu eksitakse ning kuidas peavad end üleval õigupoolest meie kõigi ühiseks heaoluks mõeldud reeglite rikkujad.

„Siin näeme jälle üht kullerit,“ osutas Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti inspektor Alexander Vokk valgele sõiduautole kino Kosmose vastas. Punasele jalgrattateele pargituna hakkas see juba kaugelt silma. „Nendega on tihtipeale probleeme, sest nad pargivad teistele liiklejatele mõeldud alale, et oma kaupa kohale tuua. Jalgrattateele parkimine on aga täielikult keelatud. Paraku on sellega päris palju probleeme nagu me siingi praegu näeme.“

Parkimiskaebuste hulk ületab patrullide arvu Tallinna tänavatel

Peale jalgrattateele parkinud kulleri tabamist saabus patrullile juba päeva esimene väljakutse –kõnnitee Magdaleena tänaval olevat ehitussõidukite poolt kinni pargitud. „Ka siis, kui ehitustöid tehakse, tuleks kõnnitee võimalusel siiski vabaks jätta. Masinad võib ju parkida näiteks ehitusobjekti peale,“ rääkis Vokk korrektsest parkimisest. Inspektori sõnul on sellega sageli probleeme, et ehitussõidukid pargitakse objekti kõrvale kõnniteele. „Mingil põhjusel ei taheta väravatest oma objektile sisse sõita,“ laiutas inspektor autojuhtide tegevuse peale käsi.

Voki sõnul tuleb neile igapäevaselt selliseid väljakutseid, kus kõnnitee on kas kinni pargitud või siis seisab mõni masin jalgrattateel ja takistab niimoodi kergliiklust. „Kuna meil pole korraga nii palju patrulle väljas, et kõigile väljakutsetele kohe saabumise järel reageerida, siis me alati igasse kohta esimese hooga ei jõua,“ rääkis inspektor MUPO tihedast töögraafikust ja linnaelanike sagedastest kaebustest, mis sunnivad ametilt abi küsima.

Ehitussõidukid võivad kõnnitee hõivata vaid vältimatu vajaduse korral

Ehitussõidukite poolt blokeeritud kõnniteeni jõudes selgus siiski, et objektil käisid sellist laadi tööd, mille täitmise puhul tulenes kõnnitee osaline blokeerimine pigem paratamatusest kui hoolimatust parkimiskultuurist. Objektil töötas nimelt kopp, mille sisu tühjendati regulaarselt kõnniteele pargitud veoauto kasti. „Peab tunnistama, et praegune olukord on vältimatu ja ma ei liigitaks seda eriti suureks rikkumiseks,“ leidis Vokk, kelle hinnangul pääses autost ka mööda kõndima. „Veoauto ees ja taga on tee ju täiesti vaba,“ märkis ta.

Kokkuvõtteks leidis Vokk, et MUPO ametnike järjekindel töö kannab vilju ning ilma nende pingutusteta avaneks meie pealinna tänavatel jalakäijatele ja kergliiklejatele kindlasti sootuks trööstitum vaade kui praegu. „Selgitame inimestele ikkagi igapäevaselt, millised on õiged reeglid ja milleks neid täita tuleb. Ning kellele selgitada pole võimalik, neile teeme ka hoiatustrahvid,“ tõdes Vokk. Tema sõnul on selgesti näha seegi, kuidas käitumine teatud kohtades järk-järgult paraneb. „Lõppkokkuvõttes on kõik ikkagi suhteliselt korras,“ võttis MUPO inspektor pealinna tänavate küllaltki rahuldava olukorra tööpäeva lõpuks ka kokku.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Enn
31. märts 2023 18:36
Korras ei ole parkimisega küll midagi. Haljasalad on varsti täielikult hävitatud. Kurb. Parkimispealinn Tallinn.

Seotud artiklid