"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LINNAKUNST Sügiseks valmib laborite maja, kus tulevased linnakunstnikud senisest suuremates mastaapides kätt saavad harjutada. Töö hakkab toimuma ka majast väljas ja linnarahva silme all (1)
29. märts 2023

„Loodame laieneda maja seest ka hoovi ja õuegi, et teha kiviskulptuure, töödelda puitu ja valmistada sellist sisearhitektuuri, mille ehitamiseks tõepoolest suuremat ruumi vajame. Seega saame avalikkusele kindlasti ka majast väljaspool näha olema,“ rääkis EKA vabade kunstide teaduskonna dekaan Kirke Kangro Kotzebue 10 kerkiva laborite maja nurgakivitseremoonial.

Ehkki Kunstiakadeemia rahvas on saanud pea viis aastat uut õppehoonet nautida, siis on seni veel puudust tuntud mastaapsete ja sageli ka mustust tekitavate tööde teostamise pinnast. Juba sügisel avab selline hoone EKA peamaja kõrval aga uksed ning aadressile Kotzebue 10 kerkib laborite maja, mis sai veidi hilinenult ka piduliku nurgakivitseremoonia.

Vaata galeriid (47)

„Säherdust kohta, kus kompromissitult kunsti teha, meil tõesti veel ei olnud. Seepärast on ka suur rõõm selle maja kerkimist näha,“ avaldas EKA vabade kunstide teaduskonna dekaan Kirke Kangro käimasolevate arengute üle headmeelt. Ka installatsiooni- ja skulptuuri osakonnas rõõmustatakse selle üle, et õige pea saab kunsti teha tõeliselt suurelt. Sageli on see kõnesoleva ala harrastajatele lausa möödapääsmatult vajalik.

Suurus mängib tähtsat rolli

„Skulptuuriosakonna töö ja skulptuuride valmistamine saab alati toimuda ka väiksemas mastaabis. Tegeleda võib näiteks materjali, värvi, struktuuri ja muu sellisega. Samal ajal mängib selle meediumi puhul suurus samuti väga tähtsat rolli,“ rääkis installatsiooni- ja skulptuuri osakonna meister kunstnik Johannes Luik kujurite ja installatsioonimeistrite vajadustest.

Aadressile Kotszebue 10 kerkiv hoone annab muu seas võimaluse valmistada ette ka neid kunstnikke, kes tulevikus oma loominguga meie ühist linnaruumi rikastada oskaksid. „Arvan, et just monumentide või avaliku ruumi taieste mitmekesisus võib uue õppehoone kerkimisest otsest kasu saada,“ kinnitas Luik.

Tahe laieneda hoovi ja õuegi

Neljakordse hoone veidi enam kui tuhandele ruutmeetrile on planeeritud virtuaalreaalsus-stuudio, materjalide labor, digitaalse printimise töökoda, suuremahuliste projektide ruum ning palju muud. Laborite maja toob kunsti lähemale ka kohalikule kogukonnale ja linnarahvale.

„Loodame laieneda maja seest veel hoovi ja õuegi, et teha kiviskulptuure, töödelda puitu ja valmistada sellist sisearhitektuuri, mille ehitamiseks tõepoolest ka suuremat ruumi vajame,“ rääkis dekaan Kirke Kango. „Seega saame avalikkusele kindlasti ka majast väljaspool näha olema.“

“EKA laborite maja Kotzebue 10 hoone on järgmine kauaoodatud EKA rajatis, mis annab ülikoolile igatsetud ruumi juurde ja nurgakivi asetamine üks lootustandev etapp, mis tähistab edasiliikumist selles suunas,” sõnab finants- ja haldusdirektor Andres Tammsaar.

Rajatavas hoones saab olema neli korrust, 1066m2 netopinda, kus paiknevad VR stuudio, materjalide labor, digitaalse printimise töökoda, ladu, suuremahuliste projektide ruum, keevitusnurk, värvimisnurk, juhataja ruum, 3D printimine/laseri ruum, 8 töökohta, 4 loenguruumi, mitu kööki ja saun.

Hoone esialgse visiooni lõi KUU arhitektidest Koit Ojaliiv, projekteerisid Novarc Group AS, Reino Rass, arhitektid Martin Aunin ja Annika Puust ning sisearhitektuurse lahenduse tegid Lävi sisearhitektid Kersti Pilar, Kariina Kaufmann, ehitab Eviko, Peeter Soojärve ja Aleksander Povodovi juhtimisel.

EKA poolt juhivad protsessi finants- ja haldusdirektor Andres Tammsaar ja haldus- ja töökodade juht Kaido Kruusamets.

Kogu projekti maksumus on ligikaudu 5,3 miljonit eurot. Loomingulist tööd loodetakse hoones alustada juba käesoleva aasta oktoobris.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

RAHASTAMINE CHARLY KERKIR
7. apr. 2023 14:27
RAHASTAMINE CHARLY KERKIR Tere kõigile Suur tänu Jumalale CHARLY KERKIR minu teele tagasi toomise eest. Kõigi oma rahaliste vajaduste jaoks või kui teil on rahalisi raskusi, võtke lihtsalt ühendust selle imelise CHARLY KERKIR ga ja olete täiesti rahul. See suurepärane mees on mind just aidanud väikese summaga 22 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav. Ta on südamega mees, tänu sellele imelisele mehele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta. Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma. E-post: charlykerkir@gmail.com Aitäh

Seotud artiklid