"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna kalmistute biojäätmete hulgas on küünlaid ja igasuguseid topse ning isegi köögimööblit. Prügi sorteerimise nõuet ei täideta (0)
29. märts 2023

Tallinna kalmistutel on prügi sorteerimiseks kaks eraldi tüüpi konteinerit. Ühte lähevad oksad ja lehed ehk biojäätmed. Teise konteinerisse aga kõik muu prügi. Kalmistutelt tulnud biojäätmed lähevad Pärnamäe biojäätmejaama, kus sellest tehakse kompostmulda.

See on kasulik nii parkidele kui kalmistutele endile. Viimastel aastatel on jäätmete eraldi kogumine paranenud, ent nagu öeldakse, tilk tõrva rikub meepoti.

Tallinna jäätmekeskuse juhataja Rein Kalle sõnul ei ole nad rahul sellega, mis jäätmekeskusesse biokonteinerites jõuab. „Biojäätmete hulgas on küünlaid ning igasuguseid topse kuni köögimööblini välja. Meie komposti kvaliteet sõltub sellest, kui tublid sorteerijad tallinlased kalmistutel on.“

Kadrioru pargi juhataja Ain Järve ütles, et biojäätmete eraldi kogumine on tublisti edenenud. Paraku jätab soovida inimeste lihtsustatud arusaam prügi eraldi panemisest. Kilekotiga kogutud oksad ja lehed visatakse tihti segajäätmetesse. „Oluline on, et plastik, olgu selleks siis kilekotid, küünlad või plastikust lilled lähevad enne komposteerimist läbi purusti. Purustist aga tehakse sellest mikroplast, mis jääbki igaveseks meie linnaparkidesse ja haljasaladele. Aga seda me ju ometi ei soovi,“ märkis ta.

Inimeste teadlikkus aga ei teki iseenesest. Seepärast plaanib Kadrioru park sügisel vabatahtlike abiga võtta paaril kalmistul ette suurkoristuse. Sellega näidatakse inimestele, kuidas prahti õigesti käidelda. Muul moel jääbki kompostimisele minevast biojäätmest meile küünlakest või kilekott vastu vaatama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.