"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MOEDISAINER LIINA STEIN Mul on olnud rõõm riietada ka kuninglikke kõrgusi (1)
30. märts 2023
Liisa Stein Foto erakogu

“Pariisis pole haruldane, et pealtnäha kaltsakas või logiseva autoga sõitev inimene võib tegelikult olla multimiljonär ning kulutab oma raha hoopis kunstile ja elamustele,” lausub moedisainer Liina Stein, lisades, et ka meil siin põhjamaal võiksid inimesed rohkem emotsioone nautida ning näiteks värvilisi rõivaid kanda. “Eestis on palju pimedat aega, depressiivsevõitu hämarust ja halli. Igaühe enda võimuses on ise särades kaamost kirgastada – pane selga midagi värvilist ning sa näed, kuidas inimesed sinu ümber rõõmsamaks muutuvad ja sina nendega koos.”

Liina Stein töötab kõvasti, luues moodi Pariisis ja ka koduses Tallinnas. Tema kujundatud rõivad on värviküllased ja paistavad eriti just varakevadel ja sügiskaamose halluses säravalt silma. Nüüd toob ta oma uue kollektsiooni ka kodupubliku ette, astudes üles reedel algaval moenädalal. Stein just sageli intervjuusid ei anna – eelistab jääda salapäraseks, sest see käib tema imago juurde. Seda suurem on rõõm, et ta oli nõus Pealinnaga vestlema.

Millega tulete välja algaval moenädalal? Mis on kollektsiooni nimi ja millist ideed see endas kannab?

Meie uus kevadkollektsioon on lilleline, kirgas ja emotsiooniküllane ning kannab endas rõõmu ja naudinguid. Seiklusliku suve vaimus on kollektsioonis kasutusel mitmed põnevad materjalid – lilleline oganza ning eri värvi naturaalnahad.

Kollektsiooni inspiratsiooniks on 70ndad – love peace & happiness ning muretu hipilik elustiil. Minu varasema loominguga võrreldes on kollektsioon rohkem casual, kõik on igapäevasem ja kantavam ning pakub palju võimalusi suveseiklusteks. Olgu siis koolilõpetamised, sünnipäevad, pulmakülastused, suvised vallatlemised ja võrgutatud ja murtud südamed. See kollektsioon on loodud elamiseks täiel rinnal, naudinguteks ning emotsioonideks, mis ei unune.

Kollektsiooni kannab nime “Vallatu suvi” ning seal leidub lisaks kleitidele ja jumpsuitidele ka jakke ja trentšmantleid.

Koroona ajal jäi inimestel raha rohkem kätte. Kas oleks tark see investeerida ajatusse moodi? Samas suunib nüüd tekkinud majanduskriis vähem tarbima. Mida soovitate?

Olen alati uskunud, et ilu päästab maailma ning sellega seotud emotsioonid on hindamatud. Vahel ei tasu kogemusi ja mälestusi ratsionaliseerida, neist tuleb lihtsalt rõõmu tunda. Paljud minu kliendid elavad vaimus, et emotsioonid on elus kõige olulisemad – trussikusahtlisse raha kogudes ei ole hiljem eriti midagi meenutada. Kindlasti ei ole siin õiget ega vale viisi, kõige olulisem on elust rõõmu tunda. Minu soovitus on võimalusel toetada kodumaist kunsti ning pigem soetada üks ja eriline rõivaese kümne tavalise asemel.

Kuidas rohelise eluviisi ihaldus on moodi muutnud? Kas ka kaltsukast saab end tõeliselt stiilselt riidesse panna? Paljudel noortel on kombeks külastada just neid…

Mul on väga hea meel, et taaskasutus ja keskkonnasäästlik mõtteviis on inimestele üha olulisemaks muutunud. Olen ka ise suur kaltsukate fänn ning näiteks Humana Vintage’st leiab vahel tõelisi pärle, külastan kaltsukaid ja vintage poode tihti ka reisides. Kui otsida ja leidlik olla, saab kaltsukates väga põnevaid kostüüme kokku panna, et oma argipäeva vürtsitada.

Mul on väga hea meel, et taaskasutus ja keskkonnasäästlik mõtteviis on inimestele üha olulisemaks muutunud.


Et seisma või väikeseks jäänud rõivaese lihtsalt prügiks ei muutuks, vaid saaks ka teistele rõõmu valmistada. Olen paljud rõivad oma isiklikust riidekapist teistele annetanud, samuti on valik erilisematest saadaval Stockmanni 5. korrusel asuvas RiiSaikel taaskasutuspoes.

Te loote hästi värvirikkaid rõivaid. Eestlased eelistavad samas pigem minimalismi ja musta-valget. Kui palju ja miks vajavad naised just kirkaid toone?

Ma arvan, et põhjamaa inimene võiks just värvi kanda – meil on palju pimedat aega, depressiivsevõitu hämarust ja halli. See on Eesti omapära, kuid igaühe enda võimuses on ise särades kaamost kirgastada. Pane selga midagi värvilist ning näed kasvõi tänaval jalutades, kuidas inimesed sinu ümber rõõmsamaks muutuvad ja sina nendega koos. Loomulikult maskeerume me kõik vahel turvalistesse hallidesse varjunditesse, mida igaühe meist riidekapis küllaga leidub. Samas kui külastad kodumaiseid moeloojaid, siis soovitan alati valida midagi kirgast ja värvilist, emotsioonid, mis sellega hiljem tulevad, on hindamatud.

Kuidas läheb Pariisis, kui palju on eesti moel seal lööki? Kes on suuremad tellijad?

Pariisis keskendume kõige erilisematele ja kunstilisematele kleitidele ning loome palju rõivaid eritellimusel. Meie klientideks on tavalised Prantsusmaa naised, kes abielluvad või kellel on mõni olulisem elusündmus – näiteks gala, juubelipidu, kuldpulm või bar mitzvah. Mul on olnud hea meel riietada ka kuninglikke kõrgusi.

Kui avatud on eesti inimesed teiste riikide moemõjutustele?

Olen alati öelnud, et moes on see, mis kandjale sobib. Minu kliendid on väga julged, ei pelga eksperimenteerida, samas on nad ka väga iseteadlikud ega lase end moetõmbetuultest suuremat häirida. Pealegi on sobivus väga individuaalne ning see, mis on parasjagu in, ei pruugi paljudele naistele üldse sobida.

Milline paistab eesti inimeste stiilitunnetus võrreldus Pariisi või Skandinaavia maade moetunnetusega?

Pariisi tänavapilt on rõivastuse mõistes väga minimalistlik, riietele ei pöörata palju tähelepanu. Pole haruldane, et pealtnäha kaltsakas või logiseva autoga sõitev inimene võib tegelikult olla multimiljonär, kes kulutab oma raha igapäevaselt hoopis kunstile ning elamustele.

Kui ees on ootamas mõni tõeliselt oluline elusündmus, siis prantslane kokku ei hoia – pulmapeoks soetatakse lisaks pruutkleidile ka mitu kleiti järgnevate päevade pidustusteks ning riietatakse lisaks pool suguvõsa. Mitmeid kleite olen teinud ka emadele judaismis laste täiskasvanuks saamise tähistamiseks – bar mitzvah’ks, eri galadeks ja juubelipidustusteks.

Kõik räägivad odavatest Hiina tootjatest. Kus valmivad teie riided?

Meie looming valmib Tallinnas ja Pariisis. Kannan ka ise väga palju oma loomingut, paljud rõivad olen loonudki iseendale mõeldes – et sooviksin neid kanda. Tihti on juhtunud, et klientidele meeldib see, mida kannan, siis on neid rõivaid ka endale soovitud. Ja niiviisi on esialgu mulle endale mõeldud rõivad saanud ka kollektsioonide osaks.

Reisides meeldib mulle alati avastada ka kohalikku moeloomingut, tänu sellele olen saanud soetada mitmeid põnevaid rõivaid, kingi ja aksessuaare, mida oleks muidu keskmisest kaubamajast pea võimatu leida.

Mis suunas mood üldiselt liigub? Tänaval võib kohata kõige erinevamaid stiile…

Ma ei ole kunagi moemaailma trendidele suurt tähelepanu pööranud – teen asju, mis mulle meeldivad, usaldan oma sisetunnet. Praegu kõnetab mind 70ndate hipivibe, aga ka 90ndate popstaarid ja kogu see positiivne energia, naiivsus ja mängulisus. Sellest on mõjutatud ka 1. aprillil Tallinn Fashion Week’il etenduv “Vallatu suvi”.

Möödunud kevadel ütlesite, et moodsad on soliidsed tossud, neid kombineeritakse palju ka kleitidega. Kas see suund jätkub, et toss ja kleit koos on okei?

Toss ja kleit on tänasel päeval juba tavaline ning igapäevaseks kandmiseks täiesti okei valik. Meie kollektsioonides on palju kleite, pükstükke ja ülikondi, mis sobivad kandmiseks nii argipäeval kui pidulikumatel puhkudel – pidulikkuse määradki sellega, millise jalanõu, aksessuaaride ning meigi-soengu kasuks otsustad.

Mis nõu annaksite presidendi vastuvõtul käijatele?

Tossudega ei tasuks presidendi vastuvõtule minna. Nali naljaks, aga isiklikult soovitaksin ka pükstüki asemel valida hästiistuv ja soliidne kleit. Kõige tähtsam on loomulikult täiel rinnal nautida Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistamist.

Tallinn Fashion Week toob lavale uued ja pöörased tegijad

“Meie moenädalal pole kunagi olnud nii palju uusi tegijaid laval kui tänavu,” rõõmustab Tallinn Fashion Weeki (TFW) peakorraldaja Anu Kikas. Sündmus paistab tänavu silma glamuuri, loomasõbralikkuse, eriliste kangaste ja hubase naturaalsusega.

TFW kommunikatsioonijuht Meisi Volti sõnul on tänavukevadine sündmus eriline just selle poolest, et oma värskeid kollektsioone on seal näitamas mitmed armastatud disainerid, kes juba pikki aastaid moemaastikul tegutsenud, aga siiani pole veel moenädalt osa võtnud. “Samas on ka mitmeid värskeid ja ka pisut pööraseid tulijaid,” kinnitas ta.

Peakorraldaja Anu Kikas lisas, et moesündmusel pole olnud kunagi nii palju uusi tegijaid laval kui tänavu. “See on väga rõõmustav, kuna üks Tallinn Fashion Weeki eesmärke on just uutele disaineritele võimaluse andmine,” märkis ta.

Traditsiooniliselt näitavad kevadise moenädala raames oma uusi kollektsioone näiteks Mammu Couture ja Alexanderling, mitmed korrad on oma loomingut moenädala laval esitlenud ka Brand NO.8, Liina Stein, Donna Nordica ja loomasõbralik MTÜ Loomus. Teist korda on moenädalal Siret Design ning näha saab ka mõni aeg tagasi brändiuuenduse läbi teinud Ivo Nikkolo etendust.

Uutest tegijatest võib välja tuua viimastel kuudel väga populaarseks kujunenud Nora Isle, lisanduvad hubaste riiete bränd Oomyo ja rannariiete disainer Anastassija Balak.

“Meil on hea meel, et esmakordselt näitavad moenädala laval oma loomingut juba aastaid tegutsenud disainerid nagu mässava käekirjaga Toivo Freeman Pilt ja glamuurne Gerli A.Chantelle,” lausus Kikas. “Samuti tugeva fännibaasi kujundanud Zack Marques. Seega on üllatusi palju, alates tõelisest energiavalangust ning lõpetades viimseni läbi mõeldud glamuuri, loomasõbralikkuse, eriliste kangaste või hubase naturaalsusega.”

Tallinn Fashion Weeki kava

Reedel, 31. märtsil
• Kell 18 Alexanderling, Loomus
• 19.30 Zack Marques, Mammu Couture
• 21 Siret Design, Brand NO.8
 
Laupäeval, 1. aprillil
• 16.30 Toivo Freeman Pilt, Donna Nordica
• 18 Anastassija Balak, Oomyo
• 19.30 Gerli A. Chantelle, Nora Isle by Mariann Saar
• 21 Ivo Nikkolo, Liina Stein

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kohe mitmuses - ... kuninglikke kõrgusi
3. apr. 2023 03:01
Kuningal oli külm :). Ja veel paljudel kuningatel. Meedia võiks siis mõned pildi avaldada , sensatsioon ju sealgi riigis kui eestlanna paneb kõrgusi riidesse. Eks minagi ju olen šeike riietanud :) , sest naftat saame ju sealtki ja olen autokasutaja :) Tehke minust ka lugu :) Šeik saab rabanduse või kuldab üle hea nalja eest