"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Maakohus asub uuesti vaagima ahistamises süüdistatava õpetaja kaasust (1)
08. aprill 2023
Pealinn

Pärnu maakohus peab uuesti vaagima õpilase seksuaalses ahistamises süüdistatava Türi kooliõpetaja kaasust, kirjutab Järva Teataja.

Pärnu maakohus tunnistas möödunud aasta 20. oktoobril süüdi Türi põhikooli endise inglise keele õpetaja Tõnis Ohu seksuaalse ahistamise para­grahvi alusel. Antud paragrahvi järgi on seksuaalne ahistamine «teise inimese tahte vastase ja tema inimväärikust alandava eesmärgi või tagajärjega tema suhtes toime pandud kehalise seksuaalse iseloomuga tahtlik tegevus».

Tõnis Ohu ütles pärast kohtuotsuse avalikuks saamist, et pole süüdi ja kaebab selle otsuse edasi. Seda ta tegigi ja Tallinna ringkonakohus langetas selles juhtumis otsuse.

Tallinna haldus- ja ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu andis teada, et Tallinna ringkonnakohus tühistas 16. märtsi määrusega Pärnu maakohtu 2022. aasta 20. oktoobri otsuse ja saatis väärteoasja Pärnu maakohtule uueks arutamiseks teises kohtukoosseisus. «Kohus määras, et Eesti Vabariigil tuleb T. Ohule hüvitada apellatsioonkaebuse koostamise ja esitamisega seotud ning kantud menetluskulud 2712,50 eurot,» lausus Vilu. «Ringkonnakohus leidis, et maakohtu lahend oli ühekülgne ja puudulik, ning tühistas Pärnu maakohtu 20. oktoobri 2022 otsuse, saates selle maakohtule uueks arutamiseks.»

Tõnis Ohu ütles Järva Teatajale, et ei soovi Tallinna ringkonnakohtu otsust praegu kommenteerida.

Jutud, et Tõnis Ohu ahistab lapsi, on Türil keerelnud juba pikka aega. Ja mitte üksnes külajuttudena, vaid sel teemal kirjutas Ohu möödunud suvel Järva Teatajasse pikema arvamusloo.

Faktid on need, et 2021. aasta detsembris esitati Ohu kohta avaldus politseisse. Türi põhikooli toonane direktor Janika Gedvil lõpetas Ohuga töölepingu möödunud aasta 14. aprillil. Ohu kaebas selle otsuse töövaidluskomisjoni ja sai sealt õiguse. Töövaidluskomisjoni otsuse alusel pidi Türi põhikool maksma Ohule 14 120 eurot: töölepingu alusetu ülesütlemise eest 5648 ja töökiusu eest mittevaralise kahju hüvitist 8472 eurot. Vallavalitsus otsust ei vaidlustanud.

Oktoobri lõpus otsustas Pärnu maakohus, et Tõnis Ohu on süüdi seksuaalses ahistamises. Pärnu maakohus ei avalikusta juhtunust ühtegi detaili, sest see puudutab alaealisi.

Ohu on varem oma arvamusartiklis avalikustanud, et esimest korda kuulis ta ahistamisest 2021. aasta oktoobri keskpaigas, kui VIII klassi juhataja teatas talle, et õpilased on tema peale kaevanud. «Õpilastele ei meeldinud, et ma heidan neile ette koolis nabapluuside kandmist,» kirjutas Ohu suvel oma arvamusloos.

Ohu ütlust mööda andis toonane direktor talle teada, et õpilased on nimetanud teda pervoks, sest ta on neid käperdanud, ahistanud, hindab tüdrukuid rangemalt ja teeb neile sõnadega liiga.

Üheski sellises teos Ohu ennast süüdi ei tunnistanud ja palus enda ütlust mööda direktoril politseisse pöörduda. Ka pärast maakohtu otsust ütles Ohu, et ta pole ühtegi talle ette heidetud tegu toime pannud ega saa seetõttu ka milleski süüdi olla. «See on täielik jama!» võttis Ohu juhtunu kokku. «Olen praegu sisuliselt roolijoodikute, vägistajate ja naisetapjatega ühte potti pandud.»

Ohu sõnas, et need süüdistused on välja mõeldud ja jutt on omavahel kooskõlastatud.

Head sõna ei tulnud Ohu suust ka politsei kohta. Ohu väitel on uurimine olnud ühekülgne, tõendeid kaasati valikuliselt ja tema õigusi riivates. Ohu on veendunud, et uurimine on olnud kallutatud, liiga selgelt on nähtavad uurija seosed menetlusest huvitatud isikutega, mida üritatakse põhjendada piirkonna väiksusega.

Ohu pahameel politsei suhtes seisneb ka selles, et uurijad ei viitsi või ei taha oma tööd korralikult teha. Ta tõi näite, et ühe süüdistuse osa järgi oli ta tüdrukut katsunud kohas, mis jääb kooli turvakaamera vaatevälja. «Ma palusin, et vaatame selle video siis üle ja näeme, mis seal tegelikult juhtus, kuid mulle selgitati, et politseil pole selleks aega,» lausus ta. «Samuti ei ole tunnistajatena kaasatud isikuid, kes viibisid väidetava rikkumise sündmuskohal, põhjenduseks jällegi, et politseil ei ole ressurssi uurimisega tegeleda.»

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mart
3. juuni 2023 19:03
Kapo peaks Türi politsei liistule tõmbama.