"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn rajab 14 lilleniitu, mille eesmärgiks on nii loodusliku ja liigirikka ilu lisamine linnapilti kui ka soojussaare efekti leevendamine (2)
17. aprill 2023
Foto Ilja Matusihis

Tallinn rajab Euroopa rohelise pealinna aastal üle linna 14 lilleniitu, et rikastada linnaruumi, tõsta liigirikkust ning vähendada soojussaare efekti. Niidud rajatakse kõikidesse linnaosadesse ning kolm on osa linna elurikkuse projektist, mis kutsub inimesi üles ise oma kodukoha lähedale lilleniite rajama. Kokku rajatakse 3,5 hektarit kodumaiste taimedega niite. 

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on niitude rajamise eesmärgiks nii loodusliku ja liigirikka ilu lisamine linnapilti, kui ka soojussaare efekti leevendamine. „Niidud on üheaastaste taimede peenardega võrreldes märksa keskkonnasäästlikumad ja jätkusuutlikumad. Lisaks on need ilusad, rikastavad linnaruumi ning on ka toidulauaks linnas elavatele putukatele, lindudele ja väikeloomadele. Alustame niitude rajamisega rohelise pealinna aastal, kuid kindlasti jätkame ning loodame, et suudame iga aastaga lilleniitude hulka kasvatada,“ lausus Svet. 

Projektis kasutatud niiduseemnete segud on valitud lähtuvalt iga asukoha kasvutingimustest. Segud koosnevad ainult kodumaiste looduslike niidutaimede liigiti kogutud seemnetest. Dekoratiivsuse suurendamiseks rajamisaastal sisaldab segu üheaastaste liikide seemneid. 

„Õiterikkad ja mitmekesised lilleniidud on linna elurikkusele väga olulised, sest pakuvad täisväärtuslikku elupaika tolmeldajatele ning paljudele teistele selgrootutele ja suurematele loomadele,” lausus Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal. Ta lisas, et lilleniitude asukohad on valitud selle järgi, et need suurendaksid konkreetsete rohealade ja rohekoridoride elurikkust. „Ühtlasi loodame, et aja jooksul panevad need taimed külvilappidelt plehku ja levivad ka iseseivalt nendel rohealadel laiali,“ lõpetas Uustal. 

Linnaniidud on olulised mikrokliima mõjutajad – niitmata rohurinne alandab temperatuuri tõhusamalt kui niidetud muru ning niidud säilitavad dekoratiivsuse ka pikema kuumalaine vältel. Samuti võtavad niidud paremini vastu sademevett. Lisaks on niitude üks positiivne külg hoolduskoormuse vähenemine – pideva niitmise asemel vajab lilleniit niitmist vaid kord hooaja jooksul. Lisaks loovad õitsvad niidud inimestele meeldivama elukeskkonna. 

Elurikkuse hoidmiseks vähendab linn ka linna haljastuses niitmise intensiivsust ning on viinud linnamaadel pestitsiide kasutamise miinimumini. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sotside paradoks
18. apr. 2023 03:52
Soojussaare efekti saab vähendada vaid siis, kui rohelust on ülivähe. Teisalt aga elurikkus tagab elutekkelise kliima soojenemise alles jäämise.
Elanik
14. apr. 2023 10:24
See on väga rõõmustav uudis.