"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SUVISED SÜNDMUSED SÜDALINNAS Värske vaade vanalinna päevadele, ajaränd Raekoja platsil, discgolfi treeningud, vabaõhujooga, matkad Aegnal, kontserdid ja tantsuõhtud (0)
21. aprill 2023

„Kohal on nii käsitöömeistrid, muusikud, rändnäitlejad, rüütliisandad kui ka kõik teised, keda me apteeker Melchiori filmide kaudu näinud oleme – seega saab kindlasti olema palju äratundmisrõõmu ning ohtralt põnevaid tegevusi,“ rääkis Tallinna kesklinna vanem Monika Haukanõmm juuli alguses toimuvatest keskaja päevadest ja teistest tegevustest, mis käesoleva kevade ning suve jooksul südalinnas aset leiavad.

Peagi algav suvi toob Tallinna kesklinna hulgaliselt üritusi ja muud põnevat. Käesolev aasta on lisaks Euroopa rohelise pealinna tiitliaastale ka liikumisaasta, mis omakorda tähendab, et kõik plaanitavad tegevused on kantud eeskätt nendest kahest ideest: soodustada loodussäästlikumat elu ning suunata nii linlasi kui välisturiste end senisest enam liigutama.

Üks aasta tippsündmusi on kahtlemata Tallinna vanalinna päevad, mis toimuvad käesoleval aastal juba 41. korda. Festival kestab 2.–4. juunini, täites ka sel aastal vanalinna tänavad, hoovid ja rohealad mitmekülgse ning kaasahaarava programmiga.

„Kokku on selle kolme päeva jooksul planeeritud umbes kolmkümmend erinevat sündmust,“ rääkis Tallinna kesklinna vanem Monika Haukanõmm, kelle sõnul kutsub festivali selleaastane juhtmõte „Värske vaade“ unikaalset ja rikkaliku ajalooga vanalinna vaatama uudsema pilguga.

Vanalinna päevadele oodatakse appi ka vabatahtlikke

„Vanalinn ei ole ju ainult ajalugu, vaid palju-palju enamat – see on elukeskkond, kus peab olema hea elada nii noorematel kui vanematel inimestel,“ selgitas Haukanõmm. Linnaosa vanema sõnul soovivad ka turistid näha sellist vanalinna, mis poleks nagu muuseum, vaid keeks ja kihaks kogu oma mitmekesisuses ja elus. Seepärast plaanitakse kolme päeva jooksul meelelahutust nii suurematele kui väiksematele, et tegevust jätkuks kõigile linlastele ja ka Tallinna külalistele.

Nii hakkab Toompargis traditsiooniliselt tegutsema lastele ja peredele suunatud mänguala Lahela. Tornide väljakule püstitatakse aga taas vanalinna päevade pärimusküla, kus leiab aset 35. rahvusvaheline pärimuspidu Baltica. Lisaks toimub hulgaliselt kontserte, töötubasid, muuseumituure ja kaubandust, kusjuures kaubandus saab kesklinna vanema sõnul olema just selline, mis kannab märget kui Eestimaine kaup ja teenus.

„Kõik need, kes on mõelnud, et tahaksid teada, kuidas aasta suursündmust ikkagi korraldatakse, on soojalt oodatud end ka vabatahtlikuna üles andma ning vanalinna päevade toimumisele oma jõududega kaasa aitama,“ rääkis Haukanõmm. „Kui keegi tunneb, et tal on selleks aega, tahtmist ja huvi, siis kuni 4. maini olete kõik oodatud vanalinna päevadele ka kandideerima. Kindlasti saab see olema väga huvitav ja arendav kogemus.“

Keskaja päevad teevad vanalinnast hansalinna

Kesklinna vanema sõnul ei jää tulemata ka keskaja päevad, mis toimuvad 6.-9. juulini ning mille käigus muutub Raekoja plats ja kogu Niguliste kiriku ümbrus neljaks päevaks keskaegseks hansalinnaks. „Kohal on nii käsitöömeistrid, muusikud, rändnäitlejad, rüütliisandad kui ka kõik teised, keda me apteeker Melchiori filmide kaudu näinud oleme – seega saab kindlasti olema palju äratundmisrõõmu ning ohtralt ka põnevat tegevust,“ kinnitas Haukanõmm.

Kuna käesolev aasta on liikumisaasta, siis teeb kesklinn omalt poolt pingutusi ka selleks, et tuua liikuma ja spordi juurde neidki inimesi, kes sellega varasemalt eriti tegelenud pole. „Selleks oleme koostanud kava, mis võiks huvi pakkuda nii noorematele kui vanematele, nii vähem kui ka rohkem liikuvatele inimestele,“ rääkis kesklinna vanem. „Juba järgmisel nädalal alustame discgolfi treeningutega Tallinna lauluväljakul ning jooksutrennidega Russalka juures. Hirvepargis on sel suvel võimalik teha vabaõhu joogatreeninguid ning 1. juunist alustavad ka eelmisel suvel ülipopulaarseks kujunenud salsa ja bachata treeningud Inglirannas, kus kuumad ladina rütmid ka tänavu oma vallutusretke jätkavad.“

Tallinna päev, muinastulede öö, kontserdid ja tantsuõhtud

Järjekordselt on tulemas ka Tallinna päev, mille käigus leiavad aset mitmed matkad ja ekskursioonid. Muu hulgas minnakse matkama Tallinna lähedal asuvale Aegna saarele, et vaadata, kuidas kesklinna piirkonda jääval, aga ometi metsikul alal elurikkuse käekäik edeneb.

Lisaks on suve jooksul otse loomulikult tulemas ka mitmesuguseid kontserte ja tantsuõhtuid, mis inimesi kõigist põlvkondadest Tallinna südalinna meelitavad.

„Tegevust jätkub kesklinnas seega terveks suveks,“ kinnitas Haukanõmm. Üritustega alustatakse juba aprillis, kusjuures sündmusi jätkub vähemalt augusti lõpuni. „Kesklinna suvise hooaja viimaseks pärliks võibki ehk nimetada muinastulede ööd, mis toimub ka käesoleval aastal taas Inglirannas,“ võttis kesklinna vanem käesoleva suvehooaja plaanid kokku, soovides kõigile toredat ja sündmusterohket suve.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid