"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
festival Rahvusvahelise festivali Jazzkaar kavas on üle 120 kontserdi ja muusikalise etteaste, kus esinevad 18 maa muusikud (0)
24. aprill 2023
Nublu Foto Mats Õun

“Tegu on piiride ületamise ja kompimisega, kust džäss läheb räpiks üle – kas üks toetab või välistab teist, selgub kontserdil!” märkis saksofonist Raivo Tafenau, kes astub Jazzkaarel üles oma džässansambli ning reketi, villemdrillemi ja nubluga eriprojekti “Rap’n’Jazz” raames. Põnevaid kooslusi on festivali raames tekkimas teisigi.

Vaata galeriid (38)

Aprillis kõlab džäss nii Tallinna kui ka paljude muude Eesti paikade klubides ja kohvikutes. 23.-30. aprillini toimuva rahvusvahelise festivali Jazzkaar kavas on üle 120 kontserdi ja muusikalise etteaste, kus esinevad 18 maa muusikud. Nagu pea igaks festivaliks on valminud mõni uudisteos või koostööprojekt, on sel korral fookuses kitarr oma eriliste võimalustega.

“Tänavuse festivali märksõnad on mastaapsus, meisterlikkus ja muusikaliste mõtete avardumine,” selgitas kunstiline juht Anne Erm. “Kohal on hetke aktuaalsemad džässitipud nagu Ben Wendel, The Baylor Project, Steve Coleman ja Linda Fredriksson. Neile on tihedalt kannule astumas Euroopa džässilavasid vallutav Kirke Karja oma eriprojektiga Karja/Renard/Wandinger goes XL.” Ise ootab Erm põnevusega meie muusikute loodud suurteost “Kitarriookean”, Erki Pärnoja “Saja loo” uut esitust VHK keelpilliorkestriga Rasmus Puuri juhatusel ja Rahel Taltsi kompositsioone 14-liikmelisele ansamblile. “On uhke tunne, et üha rohkem tõuseb esile Eesti džässi isikupärane käekiri,” lisas Erm.

Tuntud lemmikud uues kuues

“Tänavune festival on põnev oma mitmete eriprojektide poolest, mida oleme ellu ja lavale kutsunud,” lisas Jazzkaare kommunikatsioonijuht Maret Mikk. “Jazzkaar on võtnud endale igal aastal missiooniks tellida Eesti džässmuusikutelt ja teistelt artistidelt uut muusikat või palunud neil teha uusi seadeid. Nõnda ka sel aastal.” Nii saavad festivali avakontserdil pealkirjaga “Kitarriookean” kokku Andre Maaker, Laur Joamets ja Peeter Vähi, kel paluti luua ühisteos. “Tõsi küll, kolmeosalisse teosesse on iga helilooja kirjutanud siiski oma eraldi osa, aga lõpuks tekib kokku tervik,” täpsustas Mikk. “Kuna märtsis möödus sada aastat Valter Ojakääru sünnist, ei saanud Jazzkaare korraldajad seda tähelepanuta jätta – nii tegime bassist Marti Tärnile ettepaneku teha maestro tuntumatele lugudele uued seaded. Lauljateks kutsusime Ewert Sundja, Marianne Leiburi ja Anett Tamme, kes Ojakääru muusikat interpreteerivad. Kindlasti kuuleb tuttavate lugude kõrval ka vähem tuntuid.”
Kui viis aastat tagasi kõlas “Eesti Vabariik 100” raames Jazzkaare avakontserdil Erki Pärnoja teos “Saja lugu”, lõpetab see nüüd festivali, kuid väikese uuendusega. “Selleks kontserdiks palusime Rasmus Puuril luua uued seaded, ning lisaks Erki Pärnojale ja tema kümneliikmelisele ansamblile, kes ka eelmisel korral esinesid, astub lavale VHK keelpilliorkester Puuri dirigeerimisel,” rääkis Mikk. “Teos hakkab kõlama uues kuues.”
Noorematele muusikasõpradele ja laupäevaõhtuse peomeeleolu tekitajaks on Jazzkaare festivalile esimest korda kutsutud tuntud räpparid reket, villemdrillem ja nublu, kes astuvad lavale eriprojekti “Rap’n’Jazz” raames Raivo Tafenau veetava džässansambliga. “Seegi saab kindlasti olema põnev eriprojekt, mida tasub kuulata, sest kes teab, kas see kamp kunagi laval üldse enam kokku saab,” märkis Mikk.

Põnevad välisesinejad

Jazzkaar on püüdnud alati kutsuda kohale võimalikult laia valikut välisesinejaid, et igaüks leiaks kasvõi ühe kontserdi, mis talle meeldiks. “Pahatihti juhtub, et kui öelda märksõna “džässmuusika,” ehmatatakse ära, et see tundub midagi keerulist, millest äkki ei saa aru – ja siis ei julgetagi tulla,” tõdes Mikk. Nõnda üritatakse pakkuda võimalikult erinevaid kontserte, ja seda ka välisartistide osas. “Sel aastal tuleb esinema legendkitarrist Mike Stern, kes on oma virtuoossusega säranud aastakümneid igal pool maailmas,” rääkis Mikk. “Üles astuvad kaks põnevat ja erinevat saksofonisti: Ben Wendel ja Steve Coleman, kes mõlemad on teinud suurt karjääri. Täiesti erilise kontserdi annab portugaallanna, võimsa häälega Sara Correia, kes laulab Portugali rahvusmuusikat fadot. Tema suudab sulatada küllap ka kõige külmema eestlase südame! Kui ma teda ise sügisel Portugalis maailmamuusika messil nägin, seisid kuulajad pärast kontserdi lõppu püsti ja aplodeerisid. See on kindlasti midagi teistsugust, mida siin sageli ei näe!”
Kui mõelda nn päris džäss-džässi peale, on festivalile tulemas abikaasade duo The Baylor Project, kes on tänaseks kuue Grammy nominent. “Aansambel vallutab praegu kõikide džässifestivalide ja -klubide lavasid nii Euroopas kui Ameerikas, ja see on päris džässmuusika, hoogne ja lauluga, ehk maailmanimi, mida tasub kuulata-vaadata,” lausus Mikk.
Festivali koduks saab Telliskivi loomelinnak, ning Jazzkaare põhikontserdid toimuvad kahes kõrvuti olevas hoones: Vabal Laval ja Fotografiska Tallinnas, millest esimeses on suurem, teises väiksem saal.
Jazzkaar algab traditsiooniliselt tasuta kontsertide päevaga 23. aprillil Telliskivi loomelinnaku eri paikades. Sel päeval esinevad teise seas Minimal Wind, Sofia Rubina-Hunter oma bändiga ja Jüri Pootsmann. Lastele teeb muusikaproduktsiooni töötuba Sander Mölder. Telliskivi väligaleriis, Põhja Konna rõdul, Vabal Laval, Fotografiska Tallinnas ja Velvetis esinevad artistid džässijoonlaua eri otstest. “Uued kooslused ja rollid, uued seaded, värske looming – tasuta kontsertide päeval ei kuule ega näe harjumuspärast,” kinnitas tasuta kontsertide päeva projektijuht Birgit Krullo. Kogu päeva jooksul on Jazzkaare infotelgis avatud ka plaaditurg.
Juba traditsiooniliselt toob Jazzkaar endaga kodukontserdid Nõmmel, südalinnas ja kesklinnas, kus muusikat saab nautida vahetus õhkkonnas. Kodustel džässilavadel esinevad kolm omanäolist artisti: lauljatar Kadri Voorand koos kontrabassist Mihkel Mälgandiga, saksofonist Maria Faust ning noor tõusev džässartist Rahel Talts. “See on armas formaat, kus külalised saavad piiluda intiimsemas ja hubasemas atmosfääris teiste kodusid ja artiste – igale kontserdile mahub umbes 40 inimest,” selgitas Maret Mikk. “Vabalt võib juhtuda, et kohale jõudes tunned esmalt näiteks värske koogi või kaneelisaiade lõhna…”
“Mulle on Jazzkaare puhul alati meeldinud asjaolu, et see on väga tolerantne džässifestival, kus astuvad üles uued ja huvitavad kooslused,” lausus saksofonist Raivo Tafenau. “Just see kahepoolne mäng tekitab ootusärevust nii publikus kui ka muusikutes – see on nagu tennis, kus pall lüüakse ühele poole… ja peab siis tagasi tulema!” Saksofonist ise astub paariks looks lavale juubelikontserdil “Valter Ojakäär 100”.
Tafenau sõnul usub ta, et külastab ise nii palju kontserte kui võimalik. “Jazzkaar on haruldane ja harukordne festival, mis igal aastal üllatab, nii et mingisugust rutiinitunnet ei teki isegi ligilähedaselt mitte!” kinnitas ta. “Melu ja seltskond, mis festivaliga alati kaasas käib, on vapustav!”

Pärnoja suurteos Rasmus Puuri abil

Festivali lõppkontserdil tuleb esitusele multiinstrumentalisti ja helilooja Erki Pärnoja suurteos “Saja lugu”, mis tähistab viie aasta möödumist teose esimesest ja seni ainsast ettekandest Noblessneri sadamalinnakus, tänaseks juba lammutatud mastaapses laevaehitusangaaris. “Asja kogu võlu seisneski selles, et “Saja lugu” ehk kontsert, lavastus ja linateos kui tervik oli ühekordne üritus,” tõdes Erki Pärnoja. “Need tuhat kaheksasada inimest, kes olid saalis, said kogeda, ja kes ei mahtunud, võisid võtta hiljem Kaupo Kikkase raamatu koos portreede ja inimeste lugudega või siis samanimelise albumi, et muusikast aimu saada. Toonase kontserdi lõpuks olid laval kõik need sada inimest, kes olid saja loo n-ö tegelased: sada erinevat elu, sada elukäiku.”
Tänavu kõlab kõik uues kuues. “Kuna olime esialgsel kontserdil publiku selja taga, otsustasime, et kaasame enda kümneliikmelise ansambliga Rasmus Puuri VHK keelpilliorkestri,” ütles Pärnoja. “Puur on teinud lugudele ka uued keelpilliseaded, niisiis esitame seda muusikat justkui uues koosseisus, ning seekord mitte publiku taga, vaid publiku ees, tähistades albumi viiendat sünnipäeva.”
Pärnoja ennast meelitavad Jazzkaarele ägedad loojad uute projektidega nagu näiteks “Kitarriookean”, kus astuvad üles Andre Maaker, Laur Joamets ja Peeter Vähi. “Laur Joamets on ju aastaid elanud Ameerikas Nashville’is ja väga tore oleks näha, mis projektis ta nüüd osaline on,” lausus ta. “Ka ansambel seal ümber tundub ülipõnev. Samuti olen väga suur Kirke Karja muusika austaja ning projekt, kus koos temaga osalevad Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Austria ja Soome esindajad, tundub huvitav kooslus. Väga tahaks näha Maria Fausti soolokontserti kodukontserdi vormis. Veel tuleb mõttesse bassist-helilooja Mingo Rajandi, kes astub üles duoga Deae, mis on Eesti-Poola koostööprojekt.”

Jazzkaare tasuta ja kogukonnakontsertide kava
TASUTA KONTSERDID:
• Kadi Reintami hommikujooga feat. micaxsan & slow.burn, Vaba Lava
• Plaaditurg, Jazzkaare infokeskus
• Minimal Wind Quartet, Põhja Konn rõdu
• Tiina Adamson Quintet, Fotografiska Tallinn
• Jason Hunter West Coast Quartet, Telliskivi loomelinnaku väligalerii
• André Perlsteini fotonäituse “Jazzilegendid” avamine, Telliskivi Loomelinnaku väligalerii
• Artist Talk: André Perlstein & Elo Aun, Velvet
• Kräsh töötuba lastele: Sander Mölder, Vivita Estonia / Vivistop Telliskivi
• Jüri Pootsmann Trio, Fotografiska Tallinn
• Viljandi Vox, Velvet
• Sofia Rubina Band (pildil), Fotografiska Tallinn
 
KODUKONTSERTIDE PROGRAMM:
• N, 27. aprillil kl 19 Maria Faust, kodu Nõmmel
• L, 29. aprillil kl 12 Rahel Talts & Donatas Petreikis Duo, kodu Tallinna südalinnas
• L, 29. aprillil kl 15 Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand, kodu Tallinna kesklinnas

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid