"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tahad paksuks minna? Lase käia, aga maksa! (1)
24. aprill 2023
Foto Pixabay

Soomes on seoses uue valitsusega samuti arutusel lisamaksude kehtestamine, kuid see tahetakse siduda rahva tervise paremaks muutmisega. Nagu vahendas ERR, kaalutakse suhkru-, soola- ja rasvamaksu.

Soomlased saavad toidust liiga palju suhkrut, soola ja küllastunud rasvhappeid, see aga mõjutab otseselt inimeste tervist. 70% üle 30-aastastest meestest ja 60% naistest on ülekaalulised. Seetõttu soovitavadki terviseamet  ja sotsiaalkindlustusamet uuel valitsusel hakata maksustama suhkrut, soola ja rasva sisaldavaid tooteid senisest rohkem, et sellega ühtlasi inimeste käitumist suunata. Teisisõnu, maksu kaudu lihtsalt tõstetakse nende poehindu. Nn tervisemaksu kehtestamist arutas juba eelmine valitsus, aga sellega ei jõutud kuigi kaugele. Siinkohal võib lisada, et Eestis on nn suhkrumaksu vastu olnud meie kohaliku toidu tootjad, sest see lisaks niigi raske konkurentsivõitluse oludes kaupadele hinda. Viimati arutati meil seda valitsuses tõsisemalt 2017. a. Eesti rahvastiku toitumise uuringust on aga selgunud, et täiskasvanud söövad päevas keskmiselt kaks, lapsed ja noored 3-4 korda soovitatust rohkem magusat. Selle põhjuseks võib suuresti pidada probleemi, et on palju toite ja jooke, mille kohta inimesed ei tea, kui palju suhkruid need sisaldavad. Kajastuks see hinnasildil, saaks ostjad ohusignaali. Näiteks Helluse Haps liitrises hapupiimajoogis sisaldub kokku 120 g suhkruid ehk lausa 30 teelusikatäit. Soomes oli suhkrumaks kasutusel juba varemgi, 2011-2017.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

olge mureta , Tallinna Rohelised aitavad teid
27. apr. 2023 01:45
pannakse parkidesse ja jooksuradade juurde söögikohad , nt. Pae parki ja sööte ümmarguseks jne