"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Marita Liivaku Lasnamäe: kurikuulus ja kurbnukker (2)
02. mai 2023
Marita Liivak

Neljapäeval, 4. mail kell 19 avatakse Victoria Olt Galeriis Marita Liivaku näitus “Alguste ja lõppude Lasnamäe”, mille pealkiri on inspireeritud nii kunstniku varastest kui ka hilisematest elulistest sündmustest kurikuulsas paigas nimega Lasnamäe.

Näituse ühel kõige ikoonilisemal teosel mängivad Adidase dressides poisikesed trips-traps-trulli otse asfaldil legendaarse Kotka kaupluse ees, mida peeti omal ajal esimeseks supermarketiks Nõukogude Liidus ja mis tegutseb tänaseni.

Näituselt leiab maale Lasnamäe vaadetest, mis on Liivakule mingil moel oluliseks saanud ja ta loodab, et see pakub vaatajale veidi huumorit, rohkelt silmailu ja südamlikke tundeid. “Jalutasin hilisel suvepäeval Lasnamäel, kui südames soojenes nostalgia ja meenus lapsepõlve kergus. Nii mõnegi jaoks on Lasnamäe hirmus kant, kus küsitakse suitsu ja antakse peksa – või vana hea nali “Peksa on? Suitsu tahad?” -, kuid minu jaoks on see koht, kus asub mu kool, elasid mu parimad sõbrad, kogesin esimest armastust ja tänaseni elavad mu vanavanemad. Siiski vastab Lasnamäe kurikuulsus osati tõele ning antud näitus sündiski ideest kõrvutada värvilised lapsepõlvemälestused ümbritseva reaalsusega. Lasnamäe jääb alati minu jaoks koduks, kuid olen tänaseks näinud rohkem kui ühte vereloiku ning teinud mitu rekordilist spurti nurga taga varitsenud ootamatuse tõttu.” 

Kuigi pealtnäha paistab olevat tegu lihtsalt linnavaadete näitusega, leiab galerist Victoria Olt, et see on kontseptuaalselt tugev. „Liivak meenutab siin lapsepõlve, mille veetis koos oma nõoga, kellest hiljuti ilma jäi, mistõttu on need mälestused omandanud kibemagusa alatooni. Väärib tähelepanu, kuidas ta maalib Lasnamäge siiski niivõrd värvikalt. Vaatajal tekib tunne, justkui oleks ta sealsamas kunstniku kõrval, mängimas rulapargis või ootamas bussipeatuses ajal, mil lapsepõlv tundus lõputu. Kuid lõpp siiski saabub, purustades lapseliku süütuse ja nostalgia. Kuigi näitus on särav, kõneleb see tunnete halliskaalas – see tähendab armastada paika, mida vihkad, ja igatseda aega inimesega, kelle mälestus on seal justkui kivisse raiutud.“

Marita Liivak on õppinud maalikunsti nii Kõrgemas Kunstikoolis Pallas Tartus kui Kaunite Kunstide Akadeemias Kataanias, Itaalias (BA). Tema intuitiivne loomeprotsess seguneb meisterliku tehnikaga. Vahendades oma elukogemust kunsti kaudu arendab ta motiive, mis ületavad mugavuspiire, kasutades selleks elavaid värve, suureformaadilisi lõuendeid ja sensuaalseid figuure. Teemad varieeruvad alates vaimsest tervisest ja seksuaalsusest kuni argielu koomika, kohmetuse ja siiraste hetkedeni. Olles inspireeritud peamiselt tema enda elust ja emotsioonidest, on Liivaku looming küll autobiograafiline, kuid jääb samas avatuks erinevatele tõlgendustele. Pärast avalikuks saamist alustab iga teos oma enda elu, mis seisab autorist eraldi.

Näitus jääb Victoria Olt Galeriis (Viru 20, Tallinn) avatuks kuni 24. juunini E-P kell 11-19, sissepääs tasuta. Tallinna vanalinna päevade raames 2.-4. juunini toimub näitusel ka ringkäik koos kunstnikuga – täpsema info saamiseks hoia silm peal nii galerii kui vanalinnapäevade infokanalitel.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ajaloohuviline
5. mai 2023 11:15
Et Kotka pood nüüd N. Liidus esimene supermarket oli on pigem liialdus, kuid meil Eestis oli ta seda küll. Pealegi veel soomlaste ja Soome materjalidest ehitatud. Valmis 1980 aasta Olümpiaregati ajaks nagu mitmed muudki veel tänapäevalgi tähelepanu ja kõneainet pakkuvad rajatised nagu näiteks LInnahall, Teletorn jt. Kahju ainult, et nüüd näeb omaaegne Kotka pood üsna nutune välja meenutades rohkem haigustest puretud armetut rauka ilma, et keegi vähem asjasse pühendatu üldse oskaks aimatagi midagi ta kunagisest hiilgusest. Õnneks ei ole elu nagu paljudes kohtades mujal Eestimaal Lasnamäel oma minevikku kinni jäänud vaid areneb jõudsalt edasi pakkudes selle linnaosa elanikele kõike seda, mida üks kaasaegne linnaosa oma asukatele pakkuma peaks olgu siis tegemist uute mugavate korterite või mitmekülgsete teenindusettevõtete ja laialdaste ajaveetmis ja sportimis kohtadega. Ettekujutus Lasnamäest kui mingist tuulte tallermaaks olevast ja ainult vene keelsest ning meelsest Lasnagorskist on juba ammu ajast ja arust ning kes selles kahtleb võib alati ise kohapeale kõike oma silmaga kaema tulla, selle asemel, et mingite omaaegsete stereotüüpide korrutamisega jätkata.
Kaur
3. mai 2023 12:14
Kotka Pood oli ka minu lapsepõlve pood. Lisaks muidugi kultuurikeskus, kus sai kinos käidud. Olen ilmselt kunstnikust nii 20a vanem, aga näitusele tulen ikka. Kift käekiri!