"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PÜRIB KÕRGUSTESSE Tasakaalumeister Tauri Vahesaar: kõige tähtsam on tervis, mis käib sümbioosis armastusega. Uuele rekordi püstitamisele ootan kõigi kaasaelajate hingelist tuge (0)
06. mai 2023
Kuvatõmmis

„Kuna sedavõrd palju šõusid oli peale tulemas, siis ei lubanud ma endal seljavigastusele õiget tähelepanu pöörata. Seetõttu lõpetasingi seal, et otsustasin põhimõtteliselt neurokirurgi kabinetist oma teed mööda minema hakata – ja siin ma nüüd siis olengi,“ rääkis slackline´i ehk tasakaaluspordi meister Tauri Vahesaar unistuste täitumisest.

Saame tuttavaks Eesti mehega, kes on jõudnud Hollywoodi filmimaailma tippu ja seda mitte niisama ilusa näolapi pärast, vaid tänu oma erakordsele talendile. Tauri Vahesaar on slackline´i ehk tasakaaluspordi üks maailma tippudest. Ta on tuntud kui slackline´i worldcup´i mitmekordne võitja ja lisaks veel ka Guinnessi rekordi omanik.

Tauri Vahesaar on slackline´er ehk tasakaaluotsija juba kümme aastat ja nagu nimigi ütleb, siis on selles spordis oluline hoida oma keha ka kõrgel lindil samas asendis kui maa peal kõndides. Kuid kas Tauri on siis tasakaalu lõpuks leidnud – ja seda mitte ainult lindi peal, vaid ka elus?

„See otsing käib igapäevaselt,“ tõdes Tauri. „Elus on mul praegu selline etapp, kus tulen suurtest kõrgustest ja nii ütelda liini pealt alla maale. Suurtes kõrgustes oskan väga hästi tasakaalu hoida, aga tulla nüüd tagasi maa peale ja hoida seda ka siin – vaat see on juba eriline tase. Minu kummardus neile, kes on sellega hakkama saanud. Ma ise alles õpin säärast kunsti. Nagu öeldud – üleval oskan tasakaalu hästi hoida, aga maa peal peab seda oskust veel arendama. See ongi elutee.“

Neli aastat ideest teostuseni

Tauri on kõndinud üle Raekoja platsi ja teab hästi, et kõik on võimalik, aga ideede teostamiseks läheb mõnikord üksjagu aega. Näiteks Raekoja platsist üle kõndimise idee tekkis tal aastal 2018, kuid teostatud sai see alles 2022. aasta suvel.

Tauri kaaslaseks siinses elus on kirjanik ja elustiilidisainer Merit Raju, kusjuures paarisuhe ekstreemsportlasega tähendab naise sõnul ka üksjagu ärevust.

„Mõnikord mõtled, et süda on selle riskeerimisega juba harjunud. Kuid kui šõu lõppeb, siis tunned ikka, kuidas õlad järsult alla vajuvad. Selle maandumishetke järgi saangi aru, kui pingesse ma Tauri vaatamisest tegelikult ikka veel lähen,“ rääkis Merit. Naine astub enda sõnul ka ise meelsasti tasakaalulindile, aga ainult põlve kõrgusele.

Botaanikaaias ette kantud lavastus on Tauri ja Meriti oskuste ning tunnete väljendus läbi tantsu, akrobaatilise liikumise, hairhang’i, õhu artistika ning täieliku tasakaalu slackline´i, kusjuures kõik see toimub erinevatel tasanditel ühekorraga ja läbisegi.

„Kohtusime jääveevanni kogemuskoolitusel, sest hindame mõlemad külma duši või koguni jääsupluse head mõju,“ rääkis Tauri elukaaslane Merit. „Seal siis tutvusimegi ja kuna Tauri rääkis, et tal on seljaga mingisugused probleemid, siis lubasin ka kohe, et võin teda masseerida. Sealtkaudu saimegi juba lähedasemalt tuttavaks.“

Otse neurokirurgi kabinetist oma tee peale

Tauri sõnul kantakse ühise lavastusega ette visuaalne jutustus sellest, kuidas kasvatada üheskoos usku sellesse, et kui tõesti hingest asju teha ning nende edus kindel olla, siis saab ükskõik millised unistused ka ellu viia. „See sõnum peaks ehk üsna paljusid südameid kõnetama,“ leidis Tauri. „Ma tahangi tõestada, et võimatut saab võimalikuks teha – tahan seda tõestada koos kõigi pealtvaatajate abiga juba 22. juulil Inspiratsioonifestivalil Tartus.“

2015. aastal osales Tauri Hollywoodi filmi „Assassin´s Creed“ võtetel. Kaks aastat hiljem, 2017 aga linateose „Wonder Women: 1984“ kaskadöörina. Seejärel vigastas Tauri aga liigse treenimisega selga, milline õnnetus paiskas ka ta tulevikuplaanid mõneks ajaks segi.

„Mul olid kaks suurt Hollywoodi filmi just seljataga, see vigastus toimus aga hoopis treeningul,“ rääkis Tauri. „Seljast käis korraga teatav prõks läbi. Olin eelmisel Red Bulli võistlusel esimene olnud ja tahtsin end sel korral taas tõestada. Mäletan, et tegin endale treeningkava, aga kui seljas prõks ära käis, siis olin peale seda koheselt kaks nädalat pikali voodis. Ent kohe, kui esmasest vigastusest üle sain, panin jälle vanaviisi edasi – panin edasi, kuni hakkasin lausa iga päev tundma, et seljaga on midagi valesti. Kuna aga sedavõrd palju šõusid oli peale tulemas, siis ei lubanud ma endal sellele õiget tähelepanu pöörata. Seetõttu lõpetasingi seal, et otsustasin põhimõtteliselt neurokirurgi kabinetist oma teed mööda minema hakata – ja siin ma nüüd siis olengi.“

Esmakordselt astus Tauri highline´ile ehk kõrgustesse tõmmatud liinile 2013. aastal ning mehe absoluutseks kireks on see jäänud siiani. „Seal üleval on kõik hästi lihtne,“ selgitas tasakaalumeister. „Muud moodi seal olla ei saagi, kui et pead hetkes viibima – muidu kukuksid kohe alla. Siin maa peal on aga tõeliselt kerge just kõike muud teha – joosta ringi, kuulata ümbritsevaid ja nõnda edasi. Minu käesoleva aasta eesmärk ongi see, et vaatan iseendasse – ma olen küll maailmas olemas, aga olen olemas eeskätt iseendale.“

Kavas juba uued rekordid

22. juulil Tartus toimuval Inspiratsioonifestivalil soovib Tauri püstitada põleval slackline´il ka järjekordse maailmarekordi, pakkudes selle kõrvale lisaks suurejoonelist šõud. Tekib küsimus, et miks on vaja selliseid kõrguseid ikka veel taga ajada, kui seljataga on juba maailmarekordid, käekõrval aga unistuste naine?

„Tahaksin eneseteostuse ja tervise hoida kümne peal, armastuse ja tervise samal ajal samuti kümne peal,“ rääkis Tauri kõrgeks seatud eesmärkidest. „Kõige tähtsam on muidugi tervis, mis on omakorda sümbioosis armastusega. Sinna juurde tuleb aga eneseteostus, mis peab samuti küündima kümne juurde kümnest.“

Neile, kes Tauri juttu armastuse ravivast väest uhhuu-teaduseks nimetavad, vastab mees aga, et küsimus on eeskätt sisetundes. „Sa leiad need inimesed ja kogukonna, leiad need võimalused, kuidas oma kirge jahtida, kui sa ainult piisava pühendumusega otsid. Peaasi on mitte alla anda,“ julgustas Tauri inimesi oma unistusi püüdma. „Väga lihtne on mõelda, et ma lähen, kuulan teisi ja teen siis nende järgi – või lähen hoopis ja aitan teisi nende kire teostamisel. Aga lõppkokkuvõttes on selline lähenemine lihtsam valik. Tuleb julgeda oma isiklik kirg esiplaanile seada! Eriti imeline on see muidugi siis, kui seda saab teha koos kalli kaasaga.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.