"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PAKENDITE KOGUMINE HÕLPSAMAKS Haaberstis katsetatakse kortermajade juurde paigaldatud pakendikonteineritega, soodustamaks jäätmete ringlusse võtmist. Järgmisel aastal tehakse samalaadne katsetus Pirital (0)
07. mai 2023
Piloodi raames katsetatakse just erinevate pakendiliikide kogumist. Tähelepanu all on nii „plast-metallpakend, joogikartong ja muu pakend“ kui ka „klaaspakend“, mis moodustavad ka suure osa igapäevaelus tekkivast prügist. Foto allikas: tootjavastutusorganisatsiooni koduleht

„Potentsiaal on asjal väga suur. Praegu näeme, et segaolmejäätmete seas on endiselt palju pakendijäätmeid, mida seal tegelikult olema ei peaks. Nüüd üritame seda asja parandada. Inimesed saavad asjast kasu ka seeläbi, et niimoodi väheneb nende segaolmejäätmete hulk ning jäätmete äravedu läheb lõppkokkuvõttes vähem maksma,“ rääkis abilinnapea Joosep Vimm Haabersti linnaosas käivitunud pilootprojektist. Selle eesmärgiks on teada saada, kuidas kortermajade elanikele pakendijäätmete kogumist ja äravedu hõlpsamaks muuta.

Haabersti linnaosas viiakse koostöös taaskasutusorganisatsioonide ja korteriühistutega läbi pilootprojekt, mille eesmärgiks on proovida erineva suurusega korterelamutes mitmesuguseid pakendijäätmete üleandmise viise. Projekti käigus kogutavate andmete põhjal saab omakorda hinnata, kuidas jäätmete kogumist paremini korraldada.

 „Ühelt poolt soovime, et inimeste keskkonnateadlikkus kasvaks. Teiselt poolt tahame üles leida need kitsaskohad, mille taha jäätmete kogumine ja liigiti sorteerimine praegu jääb: on selleks siis teadmiste või mahutite puudumine, keelebarjäär või hoopis midagi muud,“ rääkis Tallinna Strateegiakeskuse ringmajanduse osakonna peaspetsialist Mikk-Erik Saidla.

Piloodi käigus teostatakse projektis osalevate korteriühistute jäätmemahutite osas ka järelevalvet, mille käigus vaadatakse üle segaolmejäätmete mahutid ja fikseeritakse olukord fotodega. Eesmärk ei ole ühistuid trahvida, vaid piloodi jaoks tagasisidet saada. Nimelt võib jäätmete välimus ja eeskätt nende kogus jutustada nii mõndagi ka nende kogumise hoolsusest.

„Kuna pea 60% meie jäätmetest on just pakendid, siis peaksid segaolmejäätmete mahutid ka selle mahu võrra vähem täituma. Ja ka vastupidi – pakendimahutisse peaks jäätmeid jälle selle võrra juurde tulema,“ selgitas Saidla.

Fookus pakendite kogumisel

Pakendid on projekti juures eriti olulised, sest piloodi raames katsetatakse just erinevate pakendiliikide kogumist. Tähelepanu all on nii „plast-metallpakend, joogikartong ja muu pakend“ kui ka „klaaspakend“, mis moodustavad ka suure osa igapäevaelus tekkivast prügist. Kokku osaleb projektis viisteist Haabersti korteriühistut. Kaksteist korteriühistut kasutavad katseperioodil pakendijäätmete mahutitega üleandmise viisi ja kolm ühistut kasutavad avalikke pakendipunkte. Kõik ühistud osalevad katses vabatahtlikult.

„Haarasime projektist õhinal kinni, et saada paremini teada, kuidas prügi sorteerimist korraldada ning ka oma ühistuga üldise ringmajanduse suunas liikuda,“ kinnitas Vabaõhumuuseumi tee 77a ja Rõugu tn 22 asuva korteriühistu eestvedaja Sergei. Tema sõnul pole ühegi korteri elanik seni prügi intensiivsema kogumise pärast ka kisa tõstnud, vastupidi – uusi võimalusi ja teadmisi tervitatakse rõõmuga.

„Igatahes on tegemist õige suunaga,“ leidis Sergei. „Juba mitmed korteriühistud on seda asja kõrvalt vaadanud ning tahaksid nüüd katsetusega kaasa tulla. Aga õigesti sorteerima õppimine võtab aega. See on nagu laste kasvatamisega – tulevad uued põlvkonnad, uued mõtted, aga kõike uut on vaja ka juurutada.“

Veelgi paremini aitaks tema sõnul inimestel asjaga kaasa tulla see, kui prügimajade peale kinnitataks ka suured juhendmaterjalid, mis oleksid vähemalt 2 korda A1 suurusega. „Siis saavad inimesed hea ülevaate, mida ja kuhu täpselt panna, ning hakkavad prügimajanduses paremini orienteeruma ning asjasse ka enam panustama,“ leidis korteriühistu eestvedaja.

Osa suuremast plaanist

Ringmajanduse parem korraldamine pole oluline mitte ainult rohelisema elustiili propageerimiseks, vaid ka Euroopa Liidus kokkulepitud nõuete täitmiseks.

Ka Tallinna abilinnapea Joosep Vimm toonitas, et käesolev projekt on üks osa suuremast plaanist liikuda kogu linnaga parema jäätmete sorteerimise ja kokku kogumise poole. „Täna on meil üle linna pea 500 pakendijäätmete kogumispunkti koostöös taaskasutusorganisatsioonidega,“ rääkis Vimm. „Nüüd aga mõtleme, et ehk oleks mugavam ja lihtsam, kui selline võimalus oleks ka kortermajade juures. Aga esmalt tulebki asja katsetada, et saada teada, kuidas antud küsimust erinevate korteriühistute puhul korraldada, mis probleemid võivad tekkida, kui hästi inimesed uue mõtte vastu võtavad ja kuidas neil sorteerimine edenema hakkab. Siis saame nende tulemuste põhjal juba edasised järeldused teha.“

Abilinnapea sõnul võiks projekti mõju olla potentsiaalselt väga suur, aidates senisest tunduvalt rohkem jäätmeid kokku koguda ja tagasi ringlusse suunata. „Praegu näeme, et segaolmejäätmete seas on endiselt palju pakendijäätmeid, mida seal tegelikult olema ei peaks,“ nentis Vimm. „Inimesed saavad asjast kasu ka seeläbi, et niimoodi väheneb nende segaolmejäätmete hulk ning jäätmete äravedu läheb lõppkokkuvõttes vähem maksma.“

Euroopa liidus kokkulepitud nõuete alusel peaksime tegelikult juba täna oma jäätmed korrektselt sorteerima – paraku on elu näidanud, et kui sellised võimalused pole inimestele piisavalt mugavaks ja käepäraseks tehtud, siis jääb jäätmete liigiti kogumise aktiivsusest vajaka.

„Järgmisel aastal plaanime sarnase pilootprojekti läbi viia ka Pirital,“ märkis Vimm. „Peale seda saab ehk juba mingi otsuse langetada, et millal ja kuidas laiendada pakendite kokku kogumist enamike linlaste kodude juurde. Täna on edasistest plaanidest veel veidi vara rääkida, aga just seepärast olemegi pilootprojektidega algust teinud, et saada kätte pakendikogumise murekohad ja edasist tegevust korralikult läbi planeerida.“

Haabersti pilootprojektiga alustati käesoleva aasta aprillist ning selle pikkuseks on planeeritud pool aastat.

Pakendijäätmete üleandmise võimalused korter- ja eramajadele

Kõikidel Tallinna linna elanikel on võimalik pakendijäätmeid üle anda tekkekohal, viia lähimasse avalikku pakendipunkti või jäätmejaama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid