"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Indrek Neivelt eelarve defitsiidist: "Mis probleemist me siin räägime?" (1)
08. mai 2023
Indrek Neivelt Foto Mats Õun

Ettevõtja Indrek Neivelt kirjutas väljaandes Edasi, et maksude tõstmise asemel eelarvepuudujäägi katteks peaksime vaatama rohkem seda, mis Euroopas tervikuna toimub.

Meie riigi võlakoorem ei ole Neivelti sõnul mitte 800 miljonit, nagu meedias on väidetud, vaid veidi vähem kui 8 miljardit (alla 20% SKT-st). Siiski on see väike, sest eurotsoonis on riikide võlatase samas veidi alla 100% riikide SKT-st. Kreekal on kõrgeim ja meil madalaim ning vahe on kümnekordne. Neivelt ütleb, et meie võlatase on teisisõnu 16% ja Kreekal 170% SKT-st. Eurotsooni selle aasta prognoositav eelarve puudujääk on tasemel 3,6% SKT-st. Meie viimane rahandusministeeriumi ennustus on 4,3%.

Aga me oleme pigem ikkagi negatiivsemaid prognoose teinud ja praegu võib arvata, et tõenäoliselt on meie selle aasta eelarve puudujääk eurotsooni keskmisel tasemel. Ehk siis meil on keskmine eelarve puudujääk ja laenukoormus kuus korda madalam eurotsooni keskmisest. “Mis probleemist me siin räägime?” küsib Neivelt. “Mis väljenditega peaks siis oma riigi rahandust kreeklased, prantslased või itaallased nimetama?”

Prantslased püüavad oma eelarvedefitsiidi tänaselt 4,7% tasemelt viia alla 3% aastaks 2027. Nende numbrite taustal on omaette nähtus, et üha enam räägitakse vajadusest koondada ametnikke. Võimalik, et töötulemuste parandamiseks oleks see õige, aga isegi viiendiku lahtilaskmine annaks eelarves vaid marginaalse tulemuse.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K. Kambala
19. mai 2023 14:55
Ametnikke võiks lahti lasta mitte eelarve säästmiseks, vaid seepärast, et siis oleks igasugust jampsi märksa vähem. Ja säästetud raha võiks kasvõi "pekstud naiste varjupaikadele" visata. Ikka oleks kasulik. Keegi Eha Reitelmann vannub aastast aastasse, et pekstud naisi tuleb üha lisaks ja raha ei ole. Andke raha! Andke siis, lahtilastud ametnike peale kulutatu (soe tuba, sidevahendid, transport, palgakulud ja ojadena kohvi). Igal juhul on kasulik. Kui pekstud naisi ei jätku, siis andke tellimus sisse.