"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
OTT KIIVIKAS ANNAB NÕU Kõige olulisem on pidevalt liikuda. Pane plaan paika ja tee iga päev 45-minutiline jalutuskäik, et tervist hoida (6)
09. mai 2023

„Liikumise eesmärgiks on eeskätt see, et inimene suudaks oma kehas kenasti hakkama saada nii kaua kui vähegi võimalik. Peaasi on tunda end oma kehas hästi ja suuta end punktist a punkti b vedada, iseseisvalt ja omadel jõududel. Siis on elu ilus ja kvaliteetne,“ rääkis koolitaja ja treener Ott Kiivikas aktiivsete liikumisharjumuste kujundamisest.

Nagu spordisõbrad juba hästi teavad, siis on Tallinn kuulutanud käesolev aasta liikumisaastaks. Kaasneva teavitustöö ja tegevustega proovitakse panustada sellesse, et nii noored kui vanad elaksid aktiivsemat ja seeläbi ka tervemat elu.

Koolitaja ja treeneri Ott Kiivikase sõnul teeb ühest liikumisaastast – nagu nimigi juba ütleb – tõelise liikumisaasta põhimõtteliselt iga lisasamm, mis ette võetakse. „Liikumine on ju tegelikult üks esimesi asju, mille inimene ära õpib. Kõigepealt hakatakse kõndima, alles siis kõnelema,“ rääkis Kiivikas. „See ehk osutab ka sellele, kuidas inimene on juba füsioloogiliselt liikuma loodud.“

Liikumisaasta eesmärgiks võiks tunnustatud treeneri sõnul olla eelkõige see, et igaüks võiks hakata jälgima, kui vähe või palju ta kokkuvõttes ikkagi liigub. „Tänu meie elustiilile ja infotehnoloogia arengule oleme sisuliselt jõudnud sinna, kus inimene võib eksisteerida ühes toas ilma kunagi õue minematagi. Tellid endale toidu koju, teed töö arvutis ära ja laias laastus välja minema ei peagi. Seepärast saab inimene tänapäeval äärmiselt passiivsel viisil elada. Ka kogu meelelahutus tuuakse sulle koju kätte, nii et isegi kinno ei pea minema. Pane ainult teler käima ja ongi kõik.“

Vähemalt 8000 sammu päevas

Seepärast peab Kiivikase sõnul kõigepealt aru saama oma liikumisharjumustest ja sellest, kas enda füüsilist aktiivsust tuleks suurendada. „Kindlasti on tänagi veel neid inimesi, kes oma töö käigus ka piisavalt liiguvad. Näiteks mõni laotööline, kes päev otsa jookseb ja kellel pole vajagi endale meelde tuletada, et palju ma nüüd täna ikkagi ringi kõndisin ja asju tõstsin,“ rääkis ta. „Seega peame kõigepealt aru saama oma isiklikust perspektiivist. Kui me tõesti näeme – kusjuures selleks saab tänapäeval kasutada ju ka tehnilisi seadmeid, näiteks nutikella –, et meie keskmine kõndimise norm on näiteks 3000-4000 sammu päevas, millest üks tavaline kontoritöötaja üldiselt üle ei jõuagi, siis võime teha ka järelduse, et niimoodi me oma tervist pikalt ei hoia. Kui kõnnime sedavõrd vähe, siis võiksime oma sammunormi vähemalt kahekordistada – kusjuures antud juhul räägime miinimumprogrammist. Ütleksin, et 6000 sammu on nii-öelda elatusmiinimum – aga tegelikult võiks iga inimene päevas ikka vähemalt 8000 sammu teha.“

Teiselt poolt toonitas Kiivikas, et ei maksa ka liiga hasarti minna ega liikumisega liialdada. „Üks mu hea sõber kurtis, kuidas ta sammude loendamisega nii hoogu läks, et liigesed hakkasid lõpuks valutama. Tekkis ülekoormus,“ selgitas treener. Kiivikas toonitas, et kõige puhul – alustades liikumisest ja lõpetades tervisliku toitumisega – on võtmesõnaks ikkagi mõõdukus.

Inimeste liikumisharjumuste edendamisele aitavad Kiivikase sõnul kaasa nii erinevad teavitusüritused kui koolitused, samuti otsesed liikumisaktsioonid. „Ise arendan muude asjade kõrvalt liikumisäppi, mille eesmärgiks on premeerida inimesi heade saavutuste eest. Kõik sellised aktsioonid aitavad kindlasti kaasa ka sellele, et liikumisaasta päriselt korda läheks ning meie inimeste aktiivsusharjumused paraneksid,“ rääkis ta.

Juba 45-minutilisest liikumisringist piisab

Üha enam muret tekitava laste ülekaalulisuse vähendamisele aitab treeneri sõnul samuti kaasa eeskätt pideva liikumisharjumuse kujundamine ja aktiivsete inimeste kasvatamine. „Iga päev peaks toimuma vähemalt üks 45-minutiline liikumistund,“ märkis ta. „See ei pea ju alati tähendama mingisuguse spetsiifilise spordi harrastamist. Mõnes tunnis võiks ju külastada ka näiteks välijõusaali, teha vabas õhus mõnda liikumismängu või muud sellist.“

Esimeseks sammuks, et talveunest ärgata ja end taas liikumisvormi viia, tasub Kiivikase sõnul aga lihtsalt sportlikud riided selga panna ning õue siirduda. „Ei tasu end tagasi hoida ettekäänetega, et täna on veel liiga külm või olen alles väsinud,“ rääkis ta. „Peaasi on, et iga päev ennast ikkagi minimaalsel määral liigutada. Tuleb plaan paika panna ja teha näiteks enne tööd või pärast seda üks 45-minutiline liikumisring. Sellest juba täitsa piisab.“

Liikumise eesmärgiks on Kiivikase sõnul eeskätt see, et inimene suudaks oma kehas kenasti hakkama saada nii kaua kui vähegi võimalik. „Peaasi on tunda end oma kehas hästi ja suuta end punktist a punkti b vedada, iseseisvalt ja omadel jõududel. Siis on elu ilus ja kvaliteetne,“ kinnitas Kiivikas.

Liikumisaasta hoogustamiseks näitas treener Ott Kiivikas ette ka mõned harjutused, millega video vahendusel juba põhjalikumalt tutvuda saab.

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

.
19. apr. 2023 16:46
Ah, et lastes on vaja liikumisharjumust kujundada! Aga minge lasteaeda ja kooli. Igal pool on käsk: Ära jookse!. Ära liigu liiga palju. Pool lapsepõlve sunnitakse lapsi olema võimalikult väheliikuvada ja tulemus ongi selline, nagu on
Arvamus
21. apr. 2023 08:31
Kool ei olegi koht kus joosta. Kool on ikka teadmiste omandamiseks. Me ei ole USA kus täiesti piisab kui ülikooli lõpetanu ka üksnes hästi korvpalli mängida ja sinna kõrvale ka kuidagi oma nime kirjutada oskab, sest suurest rahvaarvust tulenevalt jätkub alati piisavalt ka neid, kelle teadmised eelmainitud tasemest kaugemale ulatuvad aga väikeriik, kui tahab edukas olla, sellist luksust endale lubada ei tohi.
to Arvamus
21. apr. 2023 17:19
Kahte asja korraga ei saa. Siis tulebki leppida sellega, et meil väärtustatakse teadmisi rohkem kui füüsist. 10 esimest aastat ei ole laps selline, et liigub palju käsu korras ning vaid teatud aegadel. Kui loomulikku liikumisvajadust pidevalt maha surutakse, siis ongi tulemus selline nagu on. Aafrika lastel ei suruta maha, ja sealt tulevad tippjooksjad.
Arvamus
22. apr. 2023 17:42
Aafrika on küll jah hea näide. Paari tippjooksja kohta miljonid nälgivad ja harimatud lapsed, kellel pole isegi lootust paremale tulevikule. Kas see ongi meie eesmärk? Samas ei möödu lapse kogu päev koolis ja piisava liikumiskoormuse saab juba sellest, et kasvõi igapäevane koolitee omal jalgadel aga mitte isa/ema auto tagaistmel läbida. Ma ei mäleta, et omal ajal minu lapsepõlves keegi liikumispuuduse all oleks kannatanud või et kellelegi pähe oleks tulnud kooli laste väheses liikuvuses süüdistada. Ega olnud ka kusagil rasvalottidega lõua all lapsi, kui mõni üksik erand välja arvata, kellel see siis juba mõnest tõsisemast terviseprobleemist tulenes aga mitte ülesöömisest ja seda saatvast kehalisest lodevusest. Ja veel lõpetuseks, et ka tippsportlastest ei olnud siis sedavõrd suurt puudust nagu praegu. ja loomulikku liikumisvajadust ei piiranud küll keegi ega keela seda vist ka täna keeg. Õppetööst jääb alati niipalju aega üle, et mõnes trennis käia või siis niisama isu täis joosta ja rahmeldada. Aga eriti pespektiivikate sporditalentide puhul võib alati üldisest erinevat spetsiifilist lähenemist rakendada. Omal ajal olid selleks erinevad spordikoolid, kus põhirõhk oligi just nende laste kehalisel arengul ja vaevalt keegi seda praegugi keelaks ilma, et peaksime paari tippjooksja pärast kogu riigi kohe mingiks Aafrika slummiks muutma.
hmm
23. apr. 2023 14:39
Mina küll mäletan, et nii lasteaias kui ka algkooli vahetundides (rääkimata tundide ajast) pidevalt keelati lapsi jooksmast, kästi rahulikult jalutada. Esimesed 10 aastat päris kindlasti pidevalt keelatakse jooksu.
to hmm
30. apr. 2023 14:19
Eks kardeti, et joostes kukutakse.

Seotud artiklid