"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LUKUSTA VÕI KAOTA Abilinnapea Terik: Päris toidupoest soetatud lukuga pikka pidu ei ole. Nüüd tean, et pean ka ise korraliku luku ostma (0)
11. mai 2023

„Lukk, mida seni kasutasin, tundub olevat selline, mille professionaalne varas oma tööriistadega kiiresti läbi hammustaks. Nii et olen samuti uue ja vastupidava jalgrattalugu ostmise juba kavasse võtnud. Selge on, et mõnest toidupoest soetatud rattalukuga ilmselt pikka pidu ei ole,“ rääkis abilinnapea Tiit Terik uuest kampaaniast, mille eesmärgiks on linlastele meelde tuletada, et ratast tuleb varaste eest kaitsta.

Tallinna linn ning politsei- ja piirivalveamet alustavad teavituskampaaniat „Lukusta või kaota“, mille eesmärgiks on jalgrattavarguste ennetamine ning inimeste teadlikkuse tõstmine, et vältida võimalust varguse ohvriks langeda. Sarnast kampaaniat tegi politsei juba paar aastat tagasi, kuid tänavu liitub sellega ka Tallinn.

Abilinnapea Tiit Terik märkis, et Tallinn on viimastel aastatel üheks fookusteemaks võtnud mugava rattaliikluse arendamise, mida näeb muuhulgas ette ka arengustrateegia „Tallinn 2035“. „Lisaks rattateede põhivõrgu ehitamisele oleme algatanud erinevaid toetusi ja meetmeid, et suurendada linlaste rattakasutamise osakaalu igapäevases liikumises. Näiteks oleme oluliselt rohkem rajanud või toetanud rattaparklate ja -hoidlate ehitamist nii koolide kui kortermajade juurde. See omakorda sunnib enam tähelepanu pöörama rataste turvalise hoidmise ja hoiustamise temaatikale, millele üheskoos politseiga soovime tähelepanu juhtida,“ rääkis Terik.

Abilinnapea sõnul võibki pahandus juhtuda just siis, kui inimesed natukeseks ajaks valvsuse kaotavad või siis ei suhtu oma varasse piisava tähelepanuga. „Linna huvi on, et inimesed kasutaksid rohkem jalgrattaid, aga samas tahame ka, et kaherattaliste omanikud varguste ohvriks ei langeks,“ selgitas Terik.

Varguseid jääb vähemaks

Kampaania käigus on abilinnapea ka enda rattaluku kriitilise pilguga üle vaadanud ja probleemidki juba tuvastanud. „Lukk, mida seni kasutasin, tundub olevat selline, mille professionaalne varas oma tööriistadega kiiresti läbi hammustaks. Nii et olen samuti uue ja vastupidava jalgrattalugu ostmise juba kavasse võtnud,“ kinnitas abilinnapea. „Selge on, et mõnest toidupoest soetatud rattalukuga ilmselt pikka pidu ei ole.“

Tallinnas registreeriti 2021. aastal 544 ning 2022. aastal 440 rattavargust. Kuigi rattavarguste hulk on kahe viimase aasta võrdluses 19 protsenti langenud, on siiski oluline tõsta inimeste teadlikkust seoses võimalusega varguse ohvriks langeda.

„Numbrid on tõepoolest paremaks läinud, kui me praegust olukorda kahe aasta taguse ajaga võrdleme,“ rääkis Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonna uurija Kaido Atspol. „Loodame, et inimesed on meid kuulda võtnud ja hoolivad oma varast,“ rääkis ta. „Sellele vaatamata juhtub momente, kus inimesed unustavad või jätavad kergemeelselt oma ratta varaste meelevalda.“

Atspoli sõnul ongi politsei seisukohalt kõige olulisem inimeste teadlikkuse tõstmine ja ennetustegevus, et rattavargusi ära hoida. „Rattaomanikud saavad ise väga palju ära teha, et mitte varguse ohvriks langeda – vargale ei tohi jätta varguseks võimalust,“ selgitas ta. „Ratast ei tohi lukustamata kujul ilma järelevalveta jätta ning kindlasti tuleb kasutada turvalist lukku. Hoiuruum, kus ratast hoitakse, ei tohi olla kõrvalistele isikutele kergesti ligipääsetav ning ka seal peab ratas olema lukku pandud.”

Teavitusüritused koolides

Abilinnapea lisas, et varguste uurimine on küll politsei pärusmaa, kuid ennetustegevusse saavad kõik oma panuse anda. „Munitsipaalpolitseis alustas tööd ennetusspetsialist, kellele paneme suuri lootusi, et jõuda koolinoorteni, sest koolid on need kohad, kus politsei andmetel rattavargusi rohkem esineb,“ rääkis Terik. „Koolides toimuvatel teavitusüritustel räägime ühe teemana rataste lukustamisest. Samuti kaasab mupo ennetustegevusse rattapoode ning korteriühistuid.“

Ennetuskampaania käigus tuletab linn meelde, et äsja toimunud varguse korral tuleks kindlasti politseid teavitada hädaabinumbril 112, lähimas politseijaoskonnas või kodulehel www.politsei.ee. Samuti tuleb politseid informeerida, kui varguse ohvriks langenul on kodu- või jalgrattakindlustus või kui märkate varastatud jalgratta müümist.

Ennetustegevusena tasub rattaomanikel alles hoida kõik ostudokumendid, teha rattast fotod ja lisada eritunnused või kirjutada raamile number. Oluline on soetada turvaline rattalukk ning ratas alati lukustada. Seda tasub teha ka turvalisena näivates kohtades, näiteks keldris või garaažis. Politseile teatatakse ka olukordadest, kus ohver alles kevadel avastab, et keldrist on ratas kadunud.

„Lukusta või kaota“ kampaaniaga seotud info ning koolinoortele rattaostu toetuse projekti „Rattaga kooli“ info on leitav kodulehel www.tallinn.ee/linnaratas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid