"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VALIMISTE LÕPP Märtsikuise valimiste e-hääled hävitatakse reedel (5)
12. mai 2023
Albert Truuväärt

Vastavalt seadusele hävitatakse Riigi valimisteenistuses nii paber- kui ka e-hääled pärast lõplike valimistulemuste väljakuulutamist. Hävitamine on oluline, et säilitada häälte salajasus ja välistada nende avamine tulevikus.

Samuti hävitatakse e-häälte privaatvõtme osakud, mis on jaotatud kiipkaartidele; kõvaketas, mida kasutati privaatvõtme loomiseks ning häälte avamiseks. Lisaks andmekandjad, mis sisaldavad elektroonilisi hääli. Võtme hävitamisega muudetakse riigikogu valimistel antud e-hääled loetamatuks.

E-hääletamise privaatvõti on ainus, millega on võimalus üldse e-hääli avada. See on riigi valimiskomisjoni liikmete ja riigi valimisteenistuse töötajate vahel ära jagatud. Pärast privaatvõtme hävitamist pole võimalik enam e-hääli avada.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
12. mai 2023 13:57
Kuidas saab kontrollida e-valimiste nimekirjasid kui neid ei pidavat säilitatama. Järelikult on olemas ja kontrollitavad? Kui on salastatud, saab neid kontrollida sõltumatu ekspert.
Eluvaatleja
12. mai 2023 13:43
Eesti on väike. Kui hakata tegema palju muudatusi - Nursipalus üle tuhande kodu ( + looduse ) hävitamine ; norm.abielumudeli hävitamine ; sooneutraalsus ( ema , isa mõiste kaotamine ) ; kõigi maksude/aktsiiside tõus; peretoetuste vähendamine ; turismivaldkonna halvamine ; omavalitsustelt suurte summade äravõtmine ; vihakõneseadus ; Eesti maine määrimine (Ukraina " abistamine" roostes relvadega) ; häbitu pidev LAUSVALETAMINE jne. Haavatud kõik Eesti ühiskonna grupid. Seda saab teha ainult väga rumal , e-häälte võltsija , peaminister Kaja Kallas
tallinnast
12. mai 2023 13:52
Nursipalu osas peaks tõmbama pidurit. Kui Ukraina saab NATO-sse, siis juba eelnevalt võiks suunata ja kaasa aidata harjutusväljakute rajamisele koostöös ukrainlastega Ukraina territooriumile, ikka eesliinile lähemale.
Mart
12. mai 2023 12:17
Valimisteenistus sooritab täna kuriteo
tallinnast
12. mai 2023 13:43
Riigikohtu seisukohad e-hääletuse (ka e-valimiste?) osas jäid umbmääraseks. Kas pole enam seaduslikku võimu e-häälituse tulemuste säilitamiseks kuni e-valimiste asi oleks kasvõi välisekspertide kaasabil veelkord üle kontrollitud ja välja toodud varasemad ja uued puudused selgitatud.

Seotud artiklid