"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna päev üllatab ajalootrammi, ekskursioonide ja kontsertidega (0)
14. mai 2023
Svetlana Aleksejeva

Tallinna päevaga tähistatakse Lübecki linnaõiguse saamist 1248. aastal, millega pääses Tallinn ka Euroopa linnade liitu. Esmaspäeval, 15. mail saab Tallinn 775-aastaseks. Traditsiooniliselt 15. mail tähistatav Tallinna päeva langeb sel aastal kokku emadepäevaga ning seetõttu toimuvad sündmused kahel päeval – 14. ja 15. mail. Sünnipäeva sündmused saavad alguse 14. mail, kui Eesti peaminister Kaja Kallas ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart avavad Lühikese jala värava.

“Tallinnal on ka suurlinna hõngu, aga see jääb siiski alati armsaks ning koduseks,” märkis Tallinna päeval esinev Eesti Laulult tuntud artist Andreas. Traditsioonilist Tallinna päeva etteütlust saab seekord aga kirjutada loomaaia Tuuliku piknikuplatsil.

Sissejuhatuse rohelise Tallinna sünnipäeva teeb aga Paljassaare linnuretk, mis algab 13. mai hommikul kell 7 Pikakari ranna parklast. Retkel juhatab harrastusornitoloog Peep Veedla huvilisi linnas elavate lindude radadele ja tutvustab nende laulu. Retkele registreerimise info leiab siit.

Linnapea Mihhail Kõlvart avaldas lootust, et ilm ei vea osalejaid ja pealtvaatajaid alt ning kõik saavad täiel rinnal nautida nii pühapäevaseid kontserte Vabaduse väljakul ja Kadriorus kui ka esmaspäevast programmi. “Soovin, et iga tallinlane leiaks hetke, et avastada ilusal kevadpäeval mõnda enda jaoks veel avastamata Tallinna tahku ja rõõmustada meie väärika ajalooga imelise linna üle,” ütles linnapea.

Esimesel, tantsule ja muusikale pühendatud päeval astuvad üles eri artistid. 14. mail kell 10 avavad peaminister Kaja Kallas ja linnapea Mihhail Kõlvart ühiselt Lühikese jala värava, kella 12-14 aga saab Vabaduse väljakul nautida meeleolukat vaatemängu, kus üles astuvad Tallinna rahvatantsurühmad.

Kell 15 algab Kadrioru pargis kontsert, kus astuvad üles Andreas ja Ollie oma bändidega. “Väga uhke tunne on, et saab niimoodi Tallinna päeva tähistada,” ütles Andreas. Eesti Laulu staar lisas, et tema meelest on Tallinnas põnev looduse ja linnakeskkonna vaheldumine. “Olen ise väga pikalt elanud Nõmmel ja nii tore on, et osas kohtades näeb rohkem loodust, osas rohkem linnaelu,” rääkis ta. “Mõnus on sattuda kord ühte, korda teise keskkonda. Tallinnal on ka suurlinna hõngu, aga see jääb siiski alati armsaks ja koduseks.”

15. mai programmi lõpetab kell 17.30 algav kontsert, kus astuvad üles Ivo Linna ja Supernova, kellega liituvad laval Kaire Vilgats ja Ott Lepland.

Teine päev viib ajalooradadele ja testi külastajate eesti keelt

Tallinna päeva tähistamise eesmärgiks on tõsta tallinlastes kodulinna tunnet ning hoida au sees linna sajanditepikkust ajalugu. “See aasta on aga eriline, sest meie kodulinn kannab Euroopa rohelise pealinna tiitlit,” rääkis Kõlvart. “Sellest lähtudes on ka linna sünnipäeva kava koostatud nii, et võimalikult palju tegevusi toimuks avatud linnaruumis – alates linnuretkest Paljassaares ja lõpetades vabaõhukontsertidega Vabaduse väljakul ja Kadriorus.“

Raekoja platsil toimub 15. mail kell 10.30 Tallinna päeva pidulik avamine ja esineb politseiorkester. Kella 10.30-18.30 saab igaüks külastada raekoda. Keskpäeval läheb programm edasi etteütlusega, mis sel korral toimub loomaaia Tuuliku piknikuplatsil. Päeva juhib Tõnis Milling ning etteütlust dikteerib Kristo Elias. Pärast etteütluse kirjutamist toimub kohapeal vigade analüüs. Sissepääs loomaaeda on kõigile etteütluse kirjutajatele tasuta.

Üheks Tallinna päeva tippsündmuseks on aga jätkuvalt ühine Tallinna-teemalise etteütluse kirjutamine, mis tänavu toimub 15. mail Tallinna loomaaias ja kuhu oodatakse kõiki eesti keele huvilisi. Soovi korral saab osa võtta ka kirjandusliku Tallinna teemalisest kirjandusviktoriinist Postimehe raamatuportaalis.

Etteütluse eest vastutav Viivi Lokk selgitas, et sel aastal on teksti koostajad suhtunud ülesandesse veidi leebemalt. “Oleme kogenud, et väga palju lauseid ja rasked laused on olnud kõikidele kirjutajatele suur väljakutse. Sel aastal on laused veidi kergemad ja lühemad aga väljakutseid jagub,” lausus ta.

Kuigi tekst on sel korral lihtsam, võivad ometi ka kõige vilunumad kirjutajad vahel eksida. “Kümne aasta jooksul on jäänud mulje, et raskusi valmistavad elementaarsed reeglid,” märkis Lokk. “Näiteks kaashäälikuühendid, kirjavahemärgid, mõned sõnad ja kokku-lahku kirjutamine.”

Lokile on aeg-ajalt silma jäänud ametlikes uudistes või tekstides tehtavad vead, kus on eksitud näiteks kaashääliku normide või koma reeglitega. “Samas peab leppima, et meie keelde tuleb väga palju võõrkeelseid sõnu ja väljendeid ning keel uueneb,” lisas ta.

Kadedus ajab noore põdra linna

Oma panuse annab Tallinna päeval ka zooloog Aleksei Turovski. Tema loengus tuleb juttu loomadest ja loodusest ning see kestab 40-60 minutit.

Turovski tõdeb, et inimeste teadlikkus on küll aja jooksul paranenud, aga minna on veel pikk maa. “Kui rääkida linnas metsloomade nägemisest, siis põdramullika kevadeti linna sattumise põhjuseks on üldiselt see, et karja on tulnud uus beebi. Vanematel mullikatel lööb välja “vanema poja” kompleks ja kadedus, et ema enam neid ei armasta. Need emotsioonid ajavadki metslooma uitama ja nad satuvad selle tõttu ka linna,” rääkis Turovski.

Samas avaldas ta heameelt, et enam ei ürita inimesed omal käel metsloomi toita, vaid püüavad spetsialistide abiga olukorda loomale võimalikult ohutul viisil lahendada. “Inimesed teavitavad metslooma nähes päästjaid, kes võtavad omakorda ühendust veterinaaridega. Nemad teevad linna sattunud metsloomale uinutava süsti ja toimetavad ta suure looduse keskele tagasi.”

Samuti rõõmustab tuntud zooloogi Tallinna haljastus, sest pikad ja õigetes kohtades asetsevad pargid muudavad linna ka loomadele, lindudele ja putukatele paremaks elukeskkonnaks.

Giidituurid vanalinna keldrites

Tallinna päeva lahutamatuks osaks on giidituurid ja ekskursioonid. 15. mail saavad huvilised esimese giidituuri teha loomaaias, kus külastavad jääkarusid, hülgeid ja kotkaid.

Kell 18 avaneb vanalinnas unikaalne võimalus külastada koos muusikateadlase Brigitta Davidjantsiga muusikast ja ajaloost inspireeritud keldreid ning kontserdipaiku. Muusikalinna giidituur “Vanalinna keldrid” pakub huvilistele võimalust avastada 1990ndatest alates kohaliku muusikamaastiku kujundamisel olulist rolli mänginud vanalinnakeldreid. Giidituur on tasuta, kuid kohtade arv on piiratud ja eelregistreerimisega.

Samuti kell 18 toimub Pirital ekskursioon “Pirita kloostri seitse sajandit”. See algab kloostri väravatorni eest ning alguses astutakse sisse vana kloostri väravast, millele järgneb jalutuskäik läbi sajandite. Räägitakse elust nii keskaegses kui ka tänapäevases kloostris, otsitakse maa-alust salateed ja nunnasõrmust. Meenutatakse olümpiaregatti ning aegu, mil sinimustvalge jõudis Piritale.

Ajalootrammiga avastusretk läbi linna

Esmakordselt Tallinna päeva raames sõidab linnas ringi ajalootramm. See on eriline algatus, millega giidid tutvustavad huvilistele trammiakna taga avanevat Tallinna lugu Vana-Lõuna peatusest Koplisse ja tagasi. Tuuri jooksul saab kuulata lugusid pealinnast eilsest, tänasest ja homsest.

Et giidide jutt oleks kõigile sõitjatele hästi kuulda, on reisil olemas kõrvaklappidega giidikomplektid. Esimese ajaloo-trammi saadab pidulikult muusikaga teele TLT puhkpilliorkester. Trammituurid väljuvad kell 13, 15, 17 ja 19, selgitusi jagatakse nii eesti kui ka vene keeles. Sõit marsruudil Vana-Lõuna trammipeatus – Kopli – Vana-Lõuna kestab umbes poolteist tundi ning tramm sõidab Koplisse ja tagasi ilma vahepeatusteta.

Trammituurile pääseb vaid tasuta registreeritud piletiga, mille saab broneerida muuseumi lehelt.
Tallinna päeva lõpetab pidulik kontsert ja linna autasude üleandmine Estonia kontserdisaalis.

Esmaspäeval, 15. mail on avatud ka linnaelumuuseum ning Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, mõlemas kohas maksab pilet siis üks euro.

Tallinna päeva kava

* 14. mai
• Kell 10 avavad peaminister Kaja Kallas ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart Lühikese jala värava.
• Kella 12-14 esinevad Vabaduse väljakul Tallinna rahvatantsurühmad.
• Kell 15 saab Kadrioru pargis kuulata Andreast.
Kell 16.15 astub üles Ollie.
Kell 17.30 esinevad Ivo Linna & Supernova, külalised Kaire Vilgats & Ott Lepland.

* 15. mai
• Kell 10.30 Tallinna päeva avamine Raekoja platsil ja esineb Tallinna politseiorkester.
• Kell 10.30 avatakse Raekoda külastajatele (kuni kella 18.30).
• Kell 12 Tallinna päeva etteütlus loomaaias. 
• Kell 13, 15, 17, 19 – ajalootrammi väljumised Vana-Lõuna peatusest. Eelregistreerimine Fientas.
• Kell 18 muusikalinna giidituur “Vanalinna keldrid” Brigitta Davidjantsiga, eelregistreerimisega.
• Kell 18 ekskursioon “Pirita kloostri seitse sajandit”.
• Kell 19 Tallinna linna autasude üleandmine ja kontsert. Osalemine kutsetega.

* 16. mail Tallinna volikogu majas:
• Hõbelusika, lillede ja kaardi kinkimine 15. mail sündinud esimesele väikesele tallinlasele.
• Kella 10-16 linnavolikogu maja külastajale avatud. Saab uudistada fraktsioonide tube.
• Kell 13 rõdukontsert: Allan Jakobi (akordion) ja Tõnis Tüür (kontrabass), kestab umbes 50 minutit.
• Kell 14 ekskursioon Jaak Juskega

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.