"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kultuur on sattunud hinnatõstmislõksu (1)
17. mai 2023
Albert Truuväärt

Meie kultuur ehk teatrid-muuseumid paistavad olevat sattunud samasse lõksu, millesse restoraniäridki. Ots otsaga kokku tulemiseks peaks järsult, vähemalt 25% hinda tõstma, aga inimeste rahakott ei pea sellele vastu. Nii rääkis ERR-i Kultuuristuudio saates endine teatrijuht Paavo Nõgene, et riik peaks nn riiklike teatrite rahastamise juures kinni hoidma kindlatest põhimõtetest, et kaetakse näiteks hoone ülalpidamise ja näitlejate palgakulu.

Ülejäänu peaks tulema piletite müügist. Tänaseks on proportsioonid paigast ära ja teatrid peavad üha enam ise püüdma raha teenida, sest riiklik rahastus on puudulik. Kõik see viib olukorrani, et teater saab üha enam tegutseda vaid üksikute jõukate väljavalitute jaoks. Omaette teema on veel raamatute hinnatõus, mis samamoodi kultuuri meist eemale viib. Lisaks on tõusnud 15% sellesuvise noorte laulu-ja tantsupeo piletite hinnad. Kallimatele on lisandunud üheksa eurot. Saada on veel pileteid 37-69 euroga. Kui kultuuri toetust ei suudeta riiklikult kindlatesse raamidesse seada ja kindlustunnet tekitada, jõuame ilmselt kultuuriasutuste esimeste pankrottideni, sest jõukamat ühiskonnakihti igale poole ei jagu.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Lugeja
18. mai 2023 08:37
Tallinna suuremad teatrid on oma hinnatõusud juba ära teinud ja seda paraku suuremas ulatuses, kui 25%. Vene teatris küündivad hinnad kohati juba 80 euroni pileti eest (varasema 17 euro asemel). Seega eks siis sügis näitab, kas ja kui palju kultuurihuvilis saalis istub. Vaadates ka suveteatrite piletihindu võib tõdeda, et ka seal on ikka hinnatõus enam kui 25%. On lihtsalt kurb, kui kultuur jääb vaid rikaste inimeste privileegiks ja lisaks oleks see ka üsna ohtlik poliitilises mõttes. Loodetavasti nii siiski ei lähe. Siinjuures tasub ehk õppust võtta Prantsusmaast, kus noortele ja lastele on kultuuri tarbimine sisuliselt tasuta ja seda põhjusel, et tekitada inimestes harjumus teatris, kontserdil jms käia ja luua sellega tarbija järgmise põlvkonna seast.