Tartus sõitis 83-aastane vanahärra autoga otsa ülekäigurada ületanud 26-aastasele naisele ja vankris olnud alla aastasele väikelapsele, kes kahjuks haiglas suri. Õnnetuse tõttu puhkes arutelu, kas peaks ehk kehtestama vanusepiiri, mida ületades enam autorooli ei tohi istuda.
Nähes aga, kui palju sellele tragöödiale kaasa elatakse, tekib mulje, et põhilised ohuallikad liikluses ongi eakad autojuhid. Seda ajal, mil linn piltlikult öeldes kubiseb eeskirju rikkuvatest kummivilistajatest, rääkimata veel tõsiasjast, et politsei tabab reididel regulaarselt roolist nii joodikuid kui ka narkomaane. Nutiseadme lappamine on roolis samuti tavapärane.
Topeltstandardeid loob muidugi ka meedia ise – sealhulgas rahvusvaheliselt. Nii teatati meie hulgast nüüdseks lahkunud Inglise kuninganna Elizabeth II kohta, et 93. sünnipäeva puhul oli ta suuremeelselt teatanud: enam avalikel tänavatel autorooli ei istu. Küll aga sõidab edasi oma valdustes. Paljud teised taolised uudised glamuurieakatest autoroolis loovadki mulje, et rooli võib käest lasta vaid viimases hädas – kuid nõnda ennast üle hinnates käituda pole muidugi õige. Teisalt ühiskond tõepoolest vananeb, samas võib mõni 60-aastane olla tervise poolest kehvemas seisundis kui 80-aastane. Ehk tasuks seega kaaluda võimalust muuta alates teatud vanusest juhi tervisekontroll iga-aastaseks? Ja häbenema ei peaks märki auto tagaklaasil: Eakas autoroolis. Ehk muuta seegi – alates teatud vanusest – kohustuslikuks?
Ain
19. mai 2023 16:23