"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SLAVA UKRAINA RAHAKASUTUS Riigikogu liikme kohalt lahkuv Lehtme: see on minu isiklik otsus. Siseministeerium: aukodaniku tiitli ära võtmist arutame pärast kohtuotsust (6)
19. mai 2023
Riigiprokuratuur alustas 9. mail omastamist käsitleva paragrahvi järgi kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Samal päeval kutsus MTÜ Slava Ukraini nõukogu Johanna-Maria Lehtme uurimise ajaks juhatusest tagasi. Foto: Aleksandr Guzhov

“Eesti on õigusriik ja siin kehtib süütuse presumptsioon. Sellest me ka lähtume. Lehtme aasta kodaniku tiitli küsimust saame arutada siis, kui kohtumenetluse otsus olemas,” ütles siseministeeriumi asekantsler Raivo Küüt BNS-ile.

Seoses rahakasutuse kohta alustatud kriminaalmenetlusega MTÜ Slava Ukraini juhatusest tagasi kutsutud Johanna-Maria Lehtme lahkub riigikogu liikme kohalt.

“See on minu isiklik otsus. Riigikogu liikmena oleksin jätkuvalt avalikkuse kõrgendatud tähelepanu all, mis ei võimaldaks tõe jaluleseadmist ega õiglast uurimist. Tahan ka säästa erakonda, mis on sattunud teenimatult avalikkuse väga suure surve alla,” lausus Lehtme.

Ta ei soovi anda hinnangut talle esitatud süüdistustele, kuid kinnitab jätkuvalt, et annab enda ammendavad vastused õiguskaitseorganite algatatud menetlustes.

Johanna-Maria Lehtme ei ole erakonna Eesti 200 liige, tema asemel tuleb Eesti 200 fraktsiooni Züleyxa Izmailova.

Aukodaniku tiitel küsimuse all

Riigiprokuratuur alustas 9. mail omastamist käsitleva paragrahvi järgi kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Samal päeval kutsus MTÜ Slava Ukraini nõukogu Johanna-Maria Lehtme uurimise ajaks juhatusest tagasi.

Siseministeeriumi asekantsleri Raivo Küüdi sõnul saab MTÜ Slava Ukraini rahakasutuse kohta alustatud uurimisega seoses Johanna-Maria Lehtmelt aukodaniku tiitli äravõtmise üle arutada pärast kohtuotsust.

Küüdi sõnul on tegemist Lehtmele esitatud kahtlustusega, mis annab inimesele õiguse ennast menetluses asjakohaselt kaitsta, mitte süüdimõistmisega. “Eesti on õigusriik ja siin kehtib süütuse presumptsioon. Sellest me ka lähtume. Lehtme aasta kodaniku tiitli küsimust saame arutada siis, kui kohtumenetluse otsus olemas,” ütles Küüt BNS-ile.

Asekantsler lisas, et kodanikupäeva aumärgi ja aasta kodaniku aunimetuse kirjelduse, andmise ja saamise korra järgi võib komisjon teha valdkonna eest vastutavale ministrile ettepaneku aumärgi kandmise õigus ära võtta isikult, kes on pärast aumärgi saamist ebaväärika käitumisega näidanud, et ta ei sobi aumärki kandma.

Pälvis ka kolmanda klassi teeneteristi

Johanna-Maria Lehtme esitati aasta kodaniku tiitlile 2022. aasta sügisel. Aasta kodaniku kandidaadiks esitamise avaldusel on rõhutatud, kuidas Johanna-Maria Lehtme on pidevalt muutuvas, sageli segases ja pingelises olukorras suutnud leida üha uusi võimalusi Ukraina ja ukrainlaste aitamiseks suutes sealjuures mobiliseerida erasektorit ning teisi vabaühendusi ja vabatahtlikke.

Lehtme pälvis Venemaa Ukraina-vastases sõjas kannatanutele humanitaarabi korraldamise eest ka välisministeeriumi kolmanda klassi teeneteristi.

Välisministeerium kavatseb samuti ära oodata uurimise tulemused. “Seni kuni uurimine käib, välisministeerium otsust ei langeta,” ütles BNS-ile välisministeeriumi pressiesindaja.

Riigiprokuratuur alustas 9. mail omastamist käsitleva paragrahvi järgi kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Samal päeval kutsus MTÜ Slava Ukraini nõukogu Johanna Maria Lehtme uurimise ajaks juhatusest tagasi.  

Ära võeti ka aasta inimese tiitel

Ka Postimees nimetas MTÜ Slava Ukraini tegevjuhi Johanna-Maria Lehtme 2023. aasta alguses Postimehe aasta inimeseks, kuid võttis sellegi tiitli nüüd Lehtmelt tagasi.

MTÜ Slava Ukraini tegevust kajastades kerkis toimetuses esile üha enam tõsiseid, vastuseta küsimusi, mis viitavad sellele, et Eesti inimeste puhtsüdamlikke annetusi võib MTÜ Slava Ukraini koostööpartnerite kaudu olla kasutatud ka isiklikuks rikastumiseks.

Postimees on andnud Johanna-Maria Lehtmele korduvalt võimalusi esitada tõendeid ilmsiks tulnud tõsiste kahtluste ümber lükkamiseks, kuid ta pole neid esitanud.

Arvestades seda, et Johanna-Maria Lehtme on oma tegevusega tänaseks seadnud löögi alla Eesti inimeste usu heategevusorganisatsioonidesse ning Ukraina abistamisse, ning et ta pole esitanud tõendeid, mis ühiskonnas tekkinud kahtlusi ümber lükkaksid, siis otsustas Postimees aasta inimese nimetuse Johanna-Maria Lehtmelt ära võtta.

Aasta inimese nimetusega tunnustab Postimehe toimetus aasta jooksul silmapaistvate tegudega välja paistnud inimest.

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

i
20. mai 2023 10:09
kogu see ukraina abi on üks aferistide koondumispunkt. Korduvalt kinni istunud ärikaksik soovis ju minna ukrimaale sõdima.
Eluvaatleja
20. mai 2023 07:46
Lehtme tassis raha kilekottidega . Ja Ref200 parteile ei andnud ? Ei usu.
Tõdemus
20. mai 2023 07:33
Musta huumori valda kuuluv anekdoot kogu see ukraiiini ja selle ümber toimuv sebimine ning kiibitsemine!
Ok
19. mai 2023 16:26
Aga tegelikult peaks Eesti200-t ära võtma nüüd ka need 5251 häält. Mitu kohta Eesti200-le jääks?
Sinder
19. mai 2023 14:38
Mina võtan Postimehelt oma lehetellimuse tagasi sest mulle ei sobi, et leheneegrid mind pimedaks peavad, kus nemad, nagu ühe silmaga kükloobid, end kuningaks peavad. Õigupoolest jätsin Postimehe tellimata juba tosin aastat tagasi selsamal põhjusel. Sittagi pole muutunud, nagu vana Baskin ütles.
Tubli!
20. mai 2023 07:45
Hea näha kui üha enam inimesi viimaks ometi nägemist takistava rähma silmist välja pühivad ja maailmas toimuvat jälle selgema pilguga vaatama hakkavad. Ja mis veel tähtsam, nähtut ka ise rohkem mõtestavad kõiksugu "teadjamehi" kõikjal ja kõiges kohe pimesi usaldamata ja uskumata. Mis aga postimehesse nagu ka kogu meie peavoolu või õigem oleks isegi öelda riigi propagandatööstusesse ja selle sopakööki puutub, siis ei ole see isegi enam mitte naljakas vaid juba lihtsalt rõve ning kole oma alasti inetuses.

Seotud artiklid