"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TLT Täitus 101 aastat regulaarse bussiliikluse algusest Tallinnas (0)
22. mai 2023
Albert Truuväärt

22. mail täitus Tallinnas 101 aastat regulaarse bussiliikluse algusest. Viiel toona tööd alustanud liinil toimetasid päevinäinud Daimleri bussid soovijaid Lasnamäe veerule, Seewaldi kanti, Kalamajja, Piritale ja Kosele. Tänaseks on liinide arv kasvanud 72-le ning linlaste teenindamiseks on sõiduvalmis 550 bussi.

AS-i Tallinna Linnatransport juhatuse liikme Kaido Padari sõnul kohustab pealinna bussiliikluse muljetavaldav ajalugu tänaseid tegijaid pakkuma veelgi sõitjasõbralikumat, toimekindlamat ning kaasaegsemat ühistransporti. „Saja esimese bussiliiklusaasta künnisel anname endale selgelt aru, et oleme üks neist ettevõtetest, mis peab töötama aastaringselt puhkepäevadeta, et linna elu ei seiskuks. Arenedes, teenuse kvaliteeti lihvides ja meie poolt pakutava ühistranspordi suhtes järeleandmisi tegemata oleme selleks jätkuvalt valmis,“ lisas Padar.

101 aasta jooksul, mil bussid Tallinnas elanikke teenindavad, on vahetunud valitsused, elatud üle maailma vapustanud sõjasündmused ning okupatsiooniaeg ja suudetud taasiseseisvumisele järgnenud aastatel kohaneda Tallinna ja tallinlaste kasvavate nõudmiste ning ootustega. Nende aastatega on lisaks kunagi liinitööd alustanud Daimleritele sõitnud linnatänavail Scania Vabised, Opelid, LAZ-id, ZIZ-id, aastakümneid linnapilti ilmestanud Ikarused, Renaultid, Mercedes Benzid, Scaniad, Volvod ja MAN-id. Täna moodustavad linlaste käsutuses olevast bussipargist tuumiku 350 Solaris gaasibussi, lisaks 200 EURO6 kõrgetele saastenormidele vastavat MAN-i ja Volvo Hybridi.

„Bussid on juba 101 aastat linlasi teenindanud ning Tallinna taolises kesksuures ning hajutatud linnas jäävad need vaatamata rööbastranspordi arengukavadele ka tulevikus peamiseks ühistranspordivahendiks. Paraneb liinide logistika, sõidukid muutuvad üha kaasaegseimaks ning keskkonnasõbralikemaks ja meie bussijuhid-teenindajad omandavad parimaid võtteid linnaliikluses toimetulekuks ning linlaste ootustele vastava teenuse pakkumiseks, kuid peamises jääb bussiliiklus teenima sama eesmärki, mida enam kui sajandi eest regulaarliinidega alustades – toimetada tallinlased kiirelt ja mugavalt neile sobivasse sihtpunkti. Kui ka maailm seisma jääb, liigume meie edasi!“ lõpetab juhatuse liige Kaido Padar kokkuvõtlikult teemakäsitluse.

Tipptunnil teenindab tallinlasi samaaegselt 440 bussi. Aastas läbivad liinibussid 30 miljonit kilomeetrit ning neid kasutab linnas liikumiseks enam kui 100 miljonit sõitjat, bussirooli on aga keeramas 1200 tööle pühendunud ning linnaliikluses turvaliselt toime tulevat juhti-teenindajat.

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.