"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Haridus- ja teadusminister kinnitas toetuse andmise tingimused  kõrge tasemega uurimisrühmade koostööks ja ühistegevuseks tippkeskustes (1)
23. mai 2023
Scanpix/ Kristina Kallas

Haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) asekantsler Renno Veinthal märkis, et kuigi teaduse tippkeskusi on Eestis toetatud juba pikka aega, võetakse siinses teadusüsteemis esmakordselt fookusesse kõrge riski ja suure kasupotentsiaaliga teadus- ja arendustegevus, vahendas teisipäeval HTM-i pressiesindaja.

“Selline on näiteks eksperimentaalne või teoreetiline uurimistöö, millel on oma uudsuse, ainulaadsuse või interdistsiplinaarsuse tõttu suur risk ebaõnnestuda, kuid mille õnnestumisel tekkinud uus teadmine on murranguline kogu maailmale või millel on potentsiaalne rakendusala paljudes eluvaldkondades,“ rääkis Veinthal. “Meie ootus on see, et rahastust saanud teaduse tippkeskused kujunevad Eesti teaduse lipulaevadeks, mis on tuntud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.“

Uut toetusmeedet rahastatakse riigieelarvest. Eesti Teadusagentuur avab taotlusvooru, mille maht on seitsme aasta peale 49 miljonit eurot. Üks tippkeskus võib saada toetust kuni 7 miljonit eurot.

Uued teaduse tippkeskused alustavad tegevust 2024. aasta algusest. Tippkeskuse saavad moodustada vähemalt kaks positiivselt evalveeritud riigi või avalik-õiguslikku teadus- ja arendusasutust ning tegevuses peab osalema vähemalt kolm uurimisrühma. Keskuse tegevuses saavad partnerina osaleda ka eraõiguslikud positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutused ning avaliku sektori asutused.

HTM on suunanud teaduse tippkeskuste toetamisse Euroopa Liidu struktuurivahendeid kõigil varasematel perioodidel. Aastatel 2004-2006 toetati peamiselt teadus- ja arendustegevuseks vajaliku infrastruktuuri kaasajastamist, aastatel 2007-2013 sai toetust 12 ja aastatel 2014-2020 üheksa teaduse tippkeskust.

Erinevalt eelmistest tippkeskuste toetusmeetmetest seatakse nüüd sihiks Eesti tippteaduse kooskõla suurendamine ühiskonna ja majanduse vajadustega. Loodavatel tippkeskustel tuleb panustada “Eesti 2035“ arenguvajaduste lahendamisse, sealhulgas “Teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava 2021-2035“ fookusvaldkondade arendamisse.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kristina Kallas võiks kommenteerida
25. mai 2023 03:51
kui 200 endine esimene ja juhtfiguur , naiselikkust Lehtme loos ?:) Mida tema arvab ? Haridusel kui haritusel on selle looga ka pistmist - rääkides üht , tehakse teist ja kuidas nad edaspidi kavatsevad koolides selgitada abistamise vajadust ? Kooliaeg kestab ju täiskasvanuks saamiseni, gümnaasium