"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
BLOGI JA FOTOD Suur-Sõjamäe tänava jäätmejaama kustutustööd jätkuvad. Suur-Sõjamäe tänav Smuuli teest kuni Tallinna ringteeni jääb suletuks terveks tänaseks päevaks! (0)
23. mai 2023
Tulekahju Suur-Sõjamäel 23.05.2023 Albert Truuväärt

Täna kell 17.49  sai häirekeskus teate, et Rae vallas Soodevahe külas Suur-Sõjamäe tänaval põleb jäätmejaam. Päästeamet reageeris sündmusele kõrgeima astme järgi. Põleng on intensiivne ning sündmuskohalt levib ohtrasti suitsu. Ohuala on 3 kilomeetrit ning kõikidel lähipiirkonna elanikel palutakse kodude uksed-aknad suletuna hoida ja sundventilatsioon välja lülitada. Suits on mürgine.

Vaata galeriid (8)
Tulekahju Suur-Sõjamäe tänaval
Uuendamisel
20:30 23.05.2023
Elis Vaiksaar

Päästetöid alustati neljas töölõigus ning kõrgendatud riskikeskkonnas, kuna hoones on käideldakse ohtlikke aineid. Lisaks käivitati eraldi töölõik kõrvalasuvate hoonete kaitsmiseks. Hetkel teateid kannatanutest ei ole. Ohualas olevatele inimestele saadeti välja EE-ALARM sõnum käitumisjuhistega.

Kell 20.30 oli veel liiklus Suur-Sõjamäe tänaval osaliselt suletud ning seda reguleerib endiselt politsei. Päästeamet palub piirkonnas liiklemist vältida.

Päästeameti vastutav Erkki Põld ütles “Aktuaalsele kaamerale”, et põleb pakendikeskus ja ohtlike jäätmete keskus. “Põlevad ohtlikud ained, sündmuskohal on toimunud ka päris mitu plahvatust ja tule levik on kiire. Hetkeseisuga on tuld võtnud juba mitu hoonet,” ütles Põld kella 19.30 ajal.

Põllu sõnul kestab põleng ilmselt isegi kolmapäevani, kuna on väga intensiivne, vahendab ERR.

Päästesündmusele reageerisid päästemeeskonnad Assaku, Keila, Kesklinna, Lasnamäe, Lilleküla, Muuga, Nõmme ja Pirita kutselistest päästekomandodest ning vabatahtlikud päästjad Arukülast, Hüürust, Kostiverest, Raest, Sakust, Sauelt, Tabasalust ja Tõdvalt. Sündmuse lahendamisele on kaasatud koostööpartnerid Keskkonnaametist, politseist ja kiirabist.

22:49 23.05.2023
Elis Vaiksaar

Päästeamet teavitas, et kustutustööd jätkuvad viies töölõigus. Sündmusele on kaasatud ka päästemeeskonnad Tartust, Pärnust ja Jõhvist.

Nende sõnul võib lähipiirkonnas ja ka Peetri külas endiselt taevast langeda söe- ja tahmatükke, mis ei ole ohtlikud. Tegemist on tahkeainete põlemisjääkidega ning tükkide leidmise korral palume need kokku korjata ja ladustada olmeprügisse.

Kütusemahutite plahvatuste tagajärjel on Kanali teel sadevee kraavi voolanud vedelkütuse ning kustutusvee segu ning päästjad koos avariigrupiga AS-ist Tallinna Vesi tegelevad reostuse piiramise ning likvideerimisega.

Päästeamet palub Suur-Sõjamäe tänaval ja Peetri külas jätkuvalt hoida aknad ja uksed suletuna ning vältida piirkonnas liikumist.

05:20 24.05.2023
Elis Vaiksaar

Päästeamet teavitas, et kustutustööd ja õhusaaste mõõtmised Suur-Sõjamäe jäätmejaamas jätkuvad.

Kustutustööd jätkuvad ning erikeemia talitus on teostanud õhusaaste mõõtmised erinevates piirkondades.

Kui kella 00:15 paiku levisid Assaku ja Peetri piirkonnas veel ohtlikud aineühendid, siis kella 02:00 paiku andsid erikeemia talituse teenistujad teada, et neis kahes piirkonnas õhusaastet enam ei ole. Tuulesuuna muutumisega teostati mõõtmised ka Ülemiste järve kandis, kuid kell 02:38 saabus info, et Ülemiste piirkonnas õhusaastet ei ole. Samuti ei tuvastatud õhusaastet Luige ja Kangru piirkondades.

Kell 3:06  öösel hakkas suits levima Lasnamäe poole. Mõõtmised viidi läbi Betooni, Raadiku, Ümera ja Mustakivi tänavate piirkondades, kus tuvastati õhus ohtlikud aineühendid. Lasnamäe piirkonna elanikele saadeti välja EE ALARM sõnum, milles paluti aknad ja uksed suletuna hoida ning  lülitada välja sundventilatsioon ja vältida vabas õhus viibimist.

Suur-Sõjamäe tänav on endiselt osaliselt suletud alates Roosivälja tee ristmikust kuni Smuuli tänava ristmikuni. Inimesed, kes töötavad selles piirkonnas ja kelle töökoht asub ohutus alas, pääsevad tööle. Teistel liiklejatel palume võimalusel seda piirkonda vältida ning valida oma sõitudeks alternatiivne marsruut.

Politsei on neil teelõikudel väljas ning abistab liiklejaid suunates neid tänavatele, kus on ohutu liikuda. Selline liikluskorraldus kehtib esialgse prognoosi kohaselt terve tänase päeva või kuni kinnituseni, et piirkonnas on taas ohutu liikuda.

13:30 24.05.2023
Linda-Mari Väli

Päästeamet: olukord on kontrolli all, aga kustutustööde lõppu veel ei paista

 „Päästetööde juht prognoosib, et ehk jõuame kustutustöödega täna hilisõhtuks lõpule. Midagi kindlat siiski veel lubada ei saa,“ rääkis Päästeameti pressiesindaja Suur-Sõjamäe jäätmejaama põlengust ja olukorra hetkeseisust.

Päästeameti sõnul on Suur-Sõjamäe tänaval süttinud jäätmejaama põleng praeguseks küll kontrolli alla saadud, ent kustutustööd jätkuvad piirkonnas veel sellegipoolest.

„Olukord on hetkel (kell 13:30) üsna sarnane sellega, nagu ta siin hommikust saadik olnud on,“ selgitati Päästeameti pressiteenistusest. „Suurem tule levik on küll lokaliseeritud, aga endiselt on väga palju tulekoldeid, mis vajavad veel kustutamist.“

Kuna põlengualal asub palju kõikvõimalikke konstruktsioone ning paaris kohas on ka katus kokku kukkunud, siis tähendab see palju selliseid tulekoldeid, mis tuleb alles üles leida. Seejärel tuleb need avada ning lõpuks ka kustutada, kõik see on Päästeameti sõnul aga võrdlemisi ajamahukas töö.

„Päästetööde juht prognoosib, et ehk jõuame kustutustöödega täna hilisõhtuks lõpule. Midagi kindlat hetkel siiski lubada ei saa,“ märkis Päästeameti pressiesindaja. „Tule levik on igatahes kontrolli alla saadud. Kuna tuli levis aga ka konstruktsioonide alla, siis nende kolleteni jõudmine, nende avamine ja kustutamine ongi töö, mis võtab võrdlemisi pikalt aega.“

 

Piirkonna õhukvaliteet on Päästeameti hinnangul ümberkaudsetele elanikele aga ohutu. „Meie erikeemia üksus seirab ümbrust pidevalt, aga proovid on seni korras olnud,“ kinnitas pressiesindaja. „Kemikaalide lõhna on tunda küll põlenguala vahetus läheduses, aga kaugemal enam mitte. Sellegipoolest hoiame õhukvaliteedil endiselt silma peal ning jälgime, et ümberkaudsetele elanikele oleks õhk hingamiseks ohutu.“

Põlengu käigus tekkinud kahjustuste suurust ei oska Päästekeskus aga praeguseks hetkeks veel hinnata.

„Tegeleme alles kahjude likvideerimisega,“ selgitas pressiesindaja. „Alles pärast seda, kui kahjud on täielikult likvideeritud, saavad päästeameti inspektorid koostöös omanikega kahjude ulatust mõõtma ja kokku arvutama asuda.“

Lisainfo sündmuse kohta Päästeameti Twitteri kontolt ning käitumisjuhised Riigiinfo telefonilt 1247.

Suured tossupilved laiuvad üle linna

Keskkonnaameti sünoptik Kairo Kiitsak jagab oma sotsiaalmeedia seinal pilte põlengu suitsu ulatusest ning lisas, et see on hästi tuvastatav ka Harku ilmaradarilt. „Suitsusammas küündib enam kui 2 km kõrgusele. Inversioonikiht asub umbes samal kõrgusel ja sellest suitsusammas enam läbi ei kasva, vaid hakkab laiali valguma, sest inversioonikiht takistab tõusvate õhuvoolude arengut. See omakorda tähendab, et toksilisi ühendeid sisaldav suits jääb maapinnalähedasse õhukihti lõksu, hajudes seejärel aeglaselt,“ lisas Kiitsak.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.