"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PRIIT PAJUSAAR: «Tallinna talendi» konkursil osalenud noortel on pööraselt hea tase! (0)
23. mai 2023
Tallinna säravaimad noored talendid kogunesid Estonia kontsertsaalis Fotod: Mats Õun

«Meil on väga hea järelkasv tulemas! Vanad tegijad pange end valmis, sest teist sõidetakse varsti üle!» iseloomustas «Tallinna Talendi» konkursi žürii liige Priit Pajusaar noori muusikuid.

Vaata galeriid (66)

Hiljuti lõppes õpilastele mõeldud muusikakonkurss «Tallinna talent». Võistluse 20 parimat said osaleda uhkel lõppkontserdil Estonia kontsertsaalis. Konkursil osalenud 14-aastane saksofonist Uku Gross lausus, et konkurssidel osalemine annab kindlust esinemisteks. «See on noortele muusikutele võimalus saada tähelepanu ja kasvatada oma esinemiskogemust,» märkis ta.

Gross mängis saksofoni, nagu jutustaks ta lugu. «Eks mulle meeldib konkurssidel ja kontsertidel esineda,» märkis ta. «Pean muusika minu enda päraselt väljendamisoskust tähtsamaks, kui lihtsalt tehnilist maha mängimise oskust. Üritan leida igast palast midagi erilist, mida esile tuua.»

Seni on Gross mänginud altsaksofoni, kuid ta unistab kõrgema tämbriga tenorsaksofoni ostmisest. «Saadud auhinnaraha lähebki pillifondi,» lubas ta.

Võimalus esineda suurel laval

Noor klaverivirtuoos Hans Matthias Kari leidis samuti, et Tallinna talendi konkursil osalemine andis talle väärtuslikku esinemiskogemust. «Noores muusikud ei saa just iga päev Estonia suurel laval esineda,» lausus ta. «Enese treenimiseks tuleb alati esineda igal võimalusel, mis avaneb. Loomulikult annab «Tallinna talendi» tiitel hea tunde ja jõudu, kui teised ka mu pingutusi märkavad. See pakub enamat, kui vaid mu enda arvamus, et ma olen enda alal hea.»

Oma aurhinnaraha plaanib Kari kasutada enese täiendamiseks. «Kohe algavad ühed vahvad meistrikursused, kus saab Narva linnaorkestri ees soleerida, » lausus ta.

Lauljanna Nora Liisa Suislepp tunnistas, et konkursil esile tõusmine tähendab tema jaoks palju. «Seni pole ma sel aastal konkurssidel edu saavutanud,» lausus ta. «Praegu olid esimesed võistlused, kus olen end täiesti vabaks lasknud. See annab mulle kindlustunnet, et teen õiget asja. Ja kui inimestele meeldib, ju siis jõuab mu ka sõnum kohale.»

Saadud stipendiumi kasutab Suislepp ülikooli minekuks. «Ma lähen õppima Berliini muusikaäri ja ettevõtlust, et saaksin õpituga toetada tulevikus ka oma muusikukarjääri,» lubas ta.

Suislepp on tänulik oma laulustuudiole Laulumarjad, eriti aga õpetaja Maris Alajatele õpetamise ja tugeva toetuse eest.

Muusikute valik suurem kui iial varem

Võistluse žürii liige Priit Pajusaar leidis, et Estonias kõlanud lõppkontsert oli väga võimas. «Ma olen ise käinud muusikakeskkoolis ja muusikaakadeemias ja mul oli väga põnev näha, kuidas minust ülejärgmise põlvkonna muusikud mängivad,» selgitas ta. «Meie noorte klassikaliste muusikute kuulamine oli väga värskendav, neil on pööraselt hea tase! Ka levimuusikute valik, mis žüriiga tegime, õigustas enda lõppkontserdil väga. Meil on väga hea järelkasv tulemas! Vanad tegijad pange end valmis, sest teist sõidetakse varsti üle.»

Pajusaare sõnul on viimase 25 aasta jooksul ilmunud oluliselt rohkem heal tasemel lauljaid ja muusikuid. «Varem ikka kordusid ainult samad näod ja nimed,» märkis ta. «Nüüd on muusikute valik ja ampluaa, mida nad esitavad, palju laiem. »

Pajusaare sõnul on heaks muusikuks saamiseks vaja ka sobivat iseloomu. «Ega heast häälest, viisipidamisest, rütmitunnetusest või pillikõlast piisa,» ütles ta. «Inimesel peab olema ikka see temale omane miski, eriline karisma, mida ta peab oskama ka välja tuua.»

Lõppkontserti käis kuulamas ka linnapea Mihhail Kõlvart. «Mulle meeldib see konkurss väga, iga esineja on unikaalne ja toob palju positiivseid emotsioone,» märkis ta.

Parimad said 1000-eurose stipendiumi

  • Žürii otsusel pälvisid  tunnustuse ja esinesid  lõppkontserdil Andre Laikre, Annabel Soode, Art Ruben Kaljund, Beatrice Suimets, Carita Irjas, David Kirjanov, Duo Akkan (Emma Loona Mängli ja Roald Mattias Robam), Duo Paulina Andrejeva ja Miia Polding, Emma Sofia Klaos, Hanna Camilla Kadarik, Hans Matthias Kari, Marii Heleen Matesen, Marta Meibaum, Nora Liisa Suislepp, Pärli Peäske, Theodore Kakhidze, Tristan Ilves, Uku Gross, Valerija Savtsuk, Viiuliduo Sofia Troitskaja ja Zara Durrani. Kontserti juhivad Tallinna talent 2023 Annabel Soode ja näitleja Karl Robert Saaremäe.
  • Lisaks aunimetusele saavad Tallinna talendid ka 1000-eurose stipendiumi, mis on mõeldud nt muusikariistade ostmiseks, lisatundide vms jaoks. Duona esinevate noorte vahel jaguneb 1000 eurot kahe peale.
  • Konkurss „Tallinna talent“ on mõeldud tava- ja huvikoolide õpilastest solistidele ja ansamblitele. Võisteldakse vokaalmuusika ja instrumentaalmuusika kategoorias, klassikalises või levi- ja rahvamuusikas ning improvisatsioonis. Videovoorust edasi pääsenud 111 esinejal tuli žürii ja publiku ette astuda elava ettekandega. Klassikalise muusika esitusi kuulati Mustpeade majas ja levimuusikud Kultuurikeskuses Kaja. Professionaalsetest muusikutest koosnev žürii tegi otsuse 3. aprillil, valides välja 20 parimat, kes esinesid lõppkontserdil. Klassika žüriisse kuulusid Anu Tali, Arvo Leibur ja Mihkel Poll ning levimuusika žüriisse Maarja Soomre, Nele-Liis Vaiksoo ja Priit Pajusaar.
  • Rohkem infot konkursist leiab veebilehelt tallinn.ee/et/tallinnatalent.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.