"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
HEEROLDI JUTUD Vene tänava kloostri aidast teatriks (0)
23. mai 2023

Täna on heerold ehk alias Jüri Kuuskemaa taas tulnud Vene endisele Munga tänavale, mille idaküljes paiknevat paar hoonet, mis kunagi kuulusid kloostrile. Praeguseks toimetab ühes neis Eesti üks noorimaid teatreid Theatrum, mida juhib Lembit Peterson.

Hoone on umbes 500 aastat vana. Paksude müüridega, kolmnurk viiludega kitsas hoone viitab, et tegemist on keskaja pärandiga kuigi näeme mõningaid detaile, mis on sootuks noorema päritoluga. Samas on Tallinnas keskaegsete majade moderniseerimine ja vastavalt vajadusele kohandamine üsna tavaline.

Ehedalt keskaegsed on sellel majal kolm ümarkaarselt portaali. Kaks suuremat parempoolset polnud määratud niivõrd inimestele vaid hoopis hobustele. Puhas gootika, millel on juures üks väga huvitav detail, mida kuskil mujal vanalinnas ei näe – puidust uksed, mille üleval osas paiknevad rombid ja nende taga on umbne uks. Neid kasutati tubade tuulutamiseks. Selleks lükati sisemine tiib lahti ja õhk pääses liikuma. Rombide näol oli tegu keskaegsete ventilatsiooni avadega.

Maja on omapärane mängleva kujundusega lukusült, mida naljalt mujalt ei leia. Üldiselt on lukusüldiks üks lame plaat, aga kloostri aida ukse lukusüldile on lisaks plaadile peale tehtud ka joonjad haarad, mille keskel paikneb lukuauk. Jooned aitavad natuke kobama käega inimesel lihtsamalt lukuauguni jõuda.

Hoonel on ka üks pentsikuma poolne fataal, sest paikneb tunduvalt maapinnast kõrgemal ja selle ees pidi olema väike trepp või pink, mille abil astuda ukse avast sisse, et pääseda trepile, mis viis ülemistele korrustele.

Klooster ja viljaait oli selles majas kuni aastani 1525. Seejärel kirik suleti ja linn võttis selle hoone kasutusele nagu arsenali ehk militaarkeskust.  

Kloostri aida alumise korruse on üle võtnud restoran, kus on ürgsed müürid ja mõned huvitavad detailid, näiteks vanamoeline kamin ja väike portaal, millest võib jääda mulje, et mungad olid liliputid. Lugu on selles, et põrandaid on hiljem tõstetud ja fataalid olid keskajal umbes 150-160 cm pikkused. Inimesed olid küll lühemad aga mitte lilliputid.

Theatrumi proovisaalis on katuse kalde järgi aru saada, et oleme jõudnud lausa pööningule. Nagu näete katuse kalde järgi siis lausa pööningule jõudnud. Prooviruum pole ka väga suur ja teater on väga intiimne. Palju näitlejaid siin etenduses pole aga siin on nende riided ja toolid, kuhu proovi jälgivat publikut istuma pannakse.

Teater on oma töötajatele sisse seadnud ka väikese kabeli katusekorrusel, kus on pult, mille ees võib palvetades põlvitada ja altarilauaks on siin väikene puidust ovaalne lauakene ning selle kohal väikene reljeef.

Apoteoosiks on teatris mõistagi selle saal. Seal on mõnes mõttes eeskuju võetud moodsast black boxist, aga võime seal näha ka Kloostri aida pärandit põhimüüri näol. Theatrumis pakutakse nii klassikalist kui ka moodsamat teatrit ja tantsu. Sealses saalis on 128 kohta, olgu aga kokkuvõtlikult öeldud, et Tallinnas on üsna kesine teatrielu ning Theatrum kuulub neist väiksemate hulka.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.