"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn säilitab senise kodualuse maamaksuvabastuse (0)
24. mai 2023
Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik. Foto: Albert Truuväärt

Linnavalitsus otsustas esitada linnavolikogule kehtestamiseks uued maamaksumäärad, mis hakkavad eelnõu kohaselt kehtima 1. jaanuarist 2024. 

Abilinnapea Tiit Teriku sõnul vähendab linn muudatusega maamaksumäärasid. “2022. aastal tehtud korralise hindamise tulemusena muutusid maa maksustamishinnad kõikjal Eestis ning võrreldes eelmise hindamisega 2001. aastal tõusis maa hind Tallinnas keskmiselt 6,8 korda,” selgitas Terik. Maamaksumäära kehtestamise vajadus tulenebki 2022. aastal läbi viidud maa korralisest hindamisest ja maamaksuseaduse muudatustest. “Maaomaniku maksutõusule on seatud kaitsemehhanism, mis tähendab, et maamaks ei saa kasvada rohkem kui 10% aastas, kuid mitte väiksema kui viieeurose sammuga,” täpsustas Terik.

Uued maamaksumäärad kehtestatakse vastavalt maa sihtotstarbele: elamumaale ja maatulundusmaale hakkab kehtima maksumäär 0,5% senise 2,5% asemel  ning ülejäänud sihtotstarvetega maale 1% maa maksustamishinnast aastas. Ka edaspidi on Tallinna koduomanikud kuni 1500 m² ulatuses maamaksust vabastatud. Lisaks rakendatakse koduomaniku soodustust liitsihtotstarbega maadel elavatele koduomanikele. Pealinnas puudutab see u 25 300 koduomanikku 1100 katastriüksusel. Hinnanguliselt on lisanduva maksuvabastuse maht 2024. aastal u 248 000 eurot. 2023. aastal vabastas Tallinna linn kodualuse maa maksust 169 500 koduomanikku.

Prognoosi kohaselt kujuneks 2024. aasta maamaksu laekumiseks 25,1 miljonit eurot, mis on 2023. aasta laekumise prognoosiga võrreldes 300 000 eurot vähem. Maamaksumäärade kehtestamine on Tallinna linnavolikogu pädevuses. Uue maksustamishinna ja maksumääraga maksuteateid hakkavad maaomanikud saama 2024. aasta veebruaris.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.