"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Odessa klassikafestival toob lavale armastusavalduse Rahmaninovile (0)
25. mai 2023
Odessa Classics

Suur kontsertturnee toob Eestis lavale parimad Ukraina muusikud, kes sõja tõttu kodumaal esineda ei saa. Odessa klassikafestival saab Ukraina sõja tõttu teist aastat järjest teoks Tallinnas, 25. maist 7. juuni toimub linna eri paikades seitse kontserti.

Sõjaolukorrale vaatamata nägi Eesti publik just möödunud aastal esimest korda euroopalikku Odessat, kvaliteetset programmi, ladusat korraldust ja suurt tänutunnet. Ka selle aasta festivali kava on koostanud festivali asutaja ning kunstiline juht Alexey Botvinov, kes on Ukraina päritolu pianist, kuid elab praegu Šveitsis.

Festivali üks korraldajatest Meelis Kubits ütles, et klassikafestivali Tallinna toomine täidab üldist missiooni säilitada kontserdi traditsiooni. “Sisuliselt oleme ju olukorras, et Ukraina riik on osaliselt okupeeritud,” lausus Kubits. “Selles osas, mis okupeeritud ei ole, rahvusvahelist sündmust korraldada ei saa. Just sellepärast ongi hästi oluline, et festivali traditsioon siiski säiliks.”

Kubitsa sõnul elab festival Odessa Classics juba neli aastat turbulentses olukorras. Kaks aastat oli Covid, kuid sellele vaatamata festival siiski toimus. “Eelmisel aastal sai festivalist rändfestival,” mainis Kubits. “Püüame välja venitada vähemalt esimese ümmarguse numbrini, sest järgmisel aastal möödub kümme aastat esimese festivali idee sünnist. Meil ei ole veel kadunud lootus, et jõuame festivaliga kunagi koju tagasi.”

Võimalikult suurele publikule

Kubits rõhutas, et korraldajad peavad väga oluliseks festivali Tallinnas korraldamist, sest teatavasti on Odessa ja Tallinn omavahel sõpruslinnad. “Kõige paremini iseloomustabki ju sõprust see, et pannakse igas olukorras õlg alla,” lisas ta.

Tänavu toimub kolm kontserti Estonia kontserdimajas ning üks kontsert Viimsi Artiumis, Fotografiskas, Arvo Pärdi keskuses Laulasmaal ja Tartus Heino Elleri muusikakoolis.

Laval ka Daniel Hope
Teist korda astub Eesti publiku ette tänavu 50 aasta juubelit tähistav viiuldaja Daniel Hope. Sel puhul teeb ta 250 kontserdist koosneva tuuri, millest kaks kontserti toimuvad kahes eri koosseisus Estonia kontserdimajas.

Erilise elamuse pakuvad 27. aprillil Fotografiskas üles astuvad Ukraina päritolu pianist Alexey Botvinov ning samuti Šveitsi emigreerunud vene kirjanik Mihhail Šiškin. Viimased kümme aastat koostööd teinud mehed esitavad helilooja Sergei Rahmaninovi teoseid ning temale kirjutatud armastusavaldust. “See on midagi sellist, mida iga päev Tallinnas näha ei saa. Juba selle tõttu, et see, mida Šiškin on ise viimase aasta või pooleteise jooksul kirjutanud, on hakanud tõeks saama,” ütles Kubits.

Muusikafestivali kava
• 25. mail kell 19 kõlavad Estonia kontserdisaalis Valentõn Sõlvestrov “Melodies of the Moments” III tsükkel, Alfred Schnittke Sonaat viiulile ja klaverile nr 1, Arvo Pärdi “Peegel peeglis”, Jake Heggie “Fantaasiasüit 1803”, Edward Elgari sonaat viiulile ja klaverile e-moll op. 82.


• 26. mail kell 19 saab Estonia kontserdisaalis kuulata Diego Ortizi teost “Recarcada segunda”, Georg Friedrich Händeli süiti d-moll HWV 437 IV osa (seade Olivier Fourés), Andrea Falconieri “La Suave meloodiat”, Johann Paul von Westhoff viiulisonaati nr 3 “Imitazione delle campane”, Nicola Matteisi “Diverse Bizzarie sopra la Vecchia Sarabanda o pur Ciaccona”, Antonio Vivaldi sonaati kahele viiulile “La Follia”, Andrea Falconieri “Passacalle à 3”, traditsionaali “Greensleeves”, Jean-Marie Leclairi “Tamburiini”,  Marco Uccelini “Aria sopra la Bergamasca”, Nicola Matteisi “Ground after the Scotch Humour”, Johann Paul von Westhoffi viiulisonaati nr 2 “Imitazione del liuto”, Andrea Falconieri “Ciaccona”.


• 27. mail kell 19 tulevad Fotografiskas muusikalis-kirjanduslikul õhtul ettekandele Mihhail Šiškini kirjutatud essee Rahmanovist ning helilooja Sergei Rahmanovi teosed.


• 28. mail kell 19 kõlavad Viimsi Artiumis Valentõn Sõlvestrovi “Nostalgia”, “25.10.1893… P. I. Tšaikovski mälestuseks”, Arvo Pärdi “Fratres”, Gediminas Gelgotas Sümfoonia nr 1, “Transitory” ja “Sanctifaction”, “Never Ignore the Cosmic Ocean”, “To The Skies”, viiulikontsert nr 1, Kadents, Krzysztof Penderecki “Kolm miniatuuri”, Johann Sebastian Bachi “Goldbergi variatsioonid” BWV 988, aaria.


• 4. juunil kell 19 kõlavad Tartus Heino Elleri nimelise muusikakooli Tubina saalis Robert Schumanni “Fantaasiapalad” op 73, Eduard Tubina “Süit eesti tantsuviisidest” ning Sergei Rahmaninovi “Eleegiline trio” nr 2 op 9.


• 7. juunil kell 19 saab Estonia kontserdisaalis kuulata Arvo Pärdi “Swansong”, Sergei Rahmaninovi klaverikontserti nr 2 c-moll op. 18, Rudolf Tobiase “Varese sõjasõnumida” ja Lepo Sumera sümfooniat nr 1.

Tallinn toetab Odessa Classics muusikafestivali 15 000 euroga

Linn andis reservfondist 15 000 eurot Eesti riiklikule sümfooniaorkestrile, et toetada Tallinna sõpruslinna Odessa ja Ukraina suurima klassikalise muusika festivali Odessa Classics traditsiooni elushoidmist Tallinnas.

“Festivali täiemahuline korraldamine Odessas on Venemaa alustatud sõja tõttu mõeldamatu, aga paljud Eesti muusikud ja muusikasõbrad panustavad juba teist aastat nii oma aega kui ka raha, et selle olulise sündmuse traditsioon ei katkeks,”  sõnas Tallinna abilinnapea Kaarel Oja. “Sisuliselt on festival kolinud sõja ajaks Tallinnasse eksiili ning meie jaoks on oluline muu abi kõrval hoida elusana ka sõpruslinna kultuurielu. Suur tänu Eesti riiklikule sümfooniaorkestrile, SA Kultuuripartnerlus ja kõigile festivali toetajatele selle korraldamise eest, ning loomulikult loodame kõik, et juba järgmine aasta saab festival taas koju tagasi pöörduda.”

Eesti riikliku sümfooniaorkestri juhi Kristjan Halliku sõnul on väga oluline, et Tallinn otsustas ERSO korraldatavat festivali toetada. “Nüüd saab öelda, et Odessa festivali jätkumise eest hoolitsetakse Eestis nii linna, riigi kui ka erasektori tasandil. See festival rikastab meie kultuurielu ja toob publikuni kõrgetasemelised kontserdid,” ütles Hallik.

Klassikalise muusika festival Odessa Classics sündis 2015. aasta suvel festivali kunstilise juhi Alexey Botvinovi ideest muuta Odessa euroopalikumaks linnaks ja seista vastu Venemaa sõjalisele agressioonile.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.