"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna linnaruumikunst kanti uuele kaardirakendusele (0)
25. mai 2023
Tallinna abilinnapea Kaarel Oja Mats Õun

Üle aasta kestnud linnaruumi kaardistuse tulemusena on valminud kasutajasõbralik kaardirakendus, mis koondab kokku Tallinna kunstiteosed, sealhulgas installatsioonid, skulptuurid, monumendid, monumentaalmaalid ning tänavakunsti teosed. Rakendus asub aadressil kunstikaart.tallinn.ee.

Kasutajasõbralik kaardirakendus on kui terviklik andmebaas, mis näitab ära, kus ja millised kunstiteosed Tallinna avalikus ruumis paiknevad. Tallinna abilinnapea Kaarel Oja  sõnul on rakendus mõeldud nii linnakodanikest huvilistele ja külalistele, kuid võib olla ka töövahendiks haridus- ja kunstivaldkondades.

’’Oma olemuselt on rakendus kergesti hoomatav, mistõttu loodame, et rakendus leiab kiirelt ka laialdast kasutust. Kindlasti ootame ka linnakodanike tagasisidet rakenduse kasutatavuse osas, kuid veel põnevam on see, kus inimesed ise teoseid veel märkavad,’’ ütles Oja.

Kaardile on kantud aasta jooksul ligi 200 teost ning andmebaas täieneb pidevalt. Kaardistatud on nii installatsioonid, maalid, monumentaalsed teosed ning tänavakunst. Enamjaolt on kaardilt leitavad enne 21.sajandit valminud teosed.  Samuti esineb ka kunsti, mis on tänaseks päevaks hävinenud, kuid mis olid mõeldud kestma kauem. Järgmise etapina plaanitakse rakendus tõlkida ka inglise keelde.

Muinsuskaitsja Anu Soojärve sõnul andis projekti jaoks teabe kogumine ja selle tekstideks sõnastamine hea ülevaate Tallinna avaliku ruumi kunstist. „Parkides, haljasaladel ja mujal linnas jäävad skulptuurid ja mälestusmärgid ikka silma, neid tundub olevat piisavalt. Mujal Euroopa linnades ringi liikudes aga mõistad, et Tallinnas on avaliku ruumi kunsti pigem mõõdukalt ning kindlasti on ruumi uutele teostele, tegijatele ning lähenemisnurkadele,“ sõnas Soojärv.

Kaardistuse tulemusena on tekkinud ka selge arusaam sellest, millised monumendid vajavad korrastamist või põhjalikku remonti. Näiteks võib teiste hulgast leida Eesti silmapaistva maali- ja installatsioonikunstniku Kaarel Kurismaa teose Trammiobjekt, mis on hea näide sellest, kuidas üks märgiline teos, mis oli enne viletsas seisukorras, on nüüdseks korda tehtud.

Muuhulgas on kaardilt leitavad ka näiteks Tallinna kõige vanem Blasius Hochgrewe isikumonument Kitsekülas ning Baltimaade suurim seinamaaling ’’Ülemiste tüdruk’’ .

Projekti eestvedajaks on Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome osakond. Kunstiteoste inventeerimisel tehti koostööd muinsuskaitsja Anu Soojärvega, fotograaf Martin Siplanega ning veebiarenduse ja graafilise disaini partneriteks olid Platvorm ja StuudioStuudio.

Projekt järgib Tallinna linnaruumikunsti printsiipe ning Tallinn 2035 arengustrateegiat. Ettepanekud linnaruumikunsti andmebaasi täiendamiseks on oodatud linnakunsti kuraator Kati Otsale, kati.ots@tallinnlv.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.