"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Selgub esimene Jaan Kaplinski nimelise stipendiumi laureaat (0)
26. mai 2023
Jaan Kaplinski Raivo Tasso/Ekspress Meedia/Scanpix

Tallinna Keskraamatukogu suures saalis kuulutatakse reedel kell 15 välja esimene Jaan Kaplinski nimelise stipendiumi laureaat. Samal üritusel esitletakse Kaplinski võrukeelsete ja Võrumaa-teemaliste tekstide kogumikku “Kultuurist väläh om hää olla”.

Stipendiumi, mille suurus on kuni 2000 eurot, annab välja Jaan Kaplinski Selts. See on mõeldud toetama uurijaid, kes tegelevad Jaan Kaplinski loomingu ja mõttemaailma uurimisega, lõimides seda 21. sajandi aktuaalsete teemadega, nagu inimese ja looduse suhe, globaliseerumine, tehisintellekt, religioon ja muu selline. Stipendium toetab ka Kaplinski loomingu mõju uurimist teistes kultuurivaldkondades. Stipendiumi laureaati tutvustab reedel stipendiumikomisjoni esimees Joosep Susi.

“Stipendiumile võivad kandideerida väga erinevate uurimissuundade esindajad ja seekordsed kandidaadid peegeldasid seda mitmemõõtmelisust, mida Jaani looming endas kätkeb. Usun, et jõudsime sel aastal esimest korda välja antava stipendiumi osas otsuseni, mis toetab kõige paremini Jaanile oluliste teemade edasist uurimist,” iseloomustas stipendiumikomisjoni tööd Jaan Kaplinski Seltsi esimees ja Jaani poeg Lemmit Kaplinski.

Jaan Kaplinski stipendiumi rahastavad pärijad ja ettevõtja Mart Erik. Stipendiumi antakse välja ühel korral aastas ja järgmine stipendiumikonkurss kuulutatakse välja 2023. aasta septembris. Kandideerimise eelduseks on bakalaureusekraadi olemasolu.

Stipendiumi üleandmisele järgneb raamatu „Kultuurist väläh om hää olla“ esitlus. See kogumik, mille on koostanud Õnne Kepi ja välja andnud Võru Instituut, sisaldab Kaplinski võrukeelseid ja Võrumaa-teemalisi kirjatöid. Kaplinski loomingust, keelefilosoofiast ning väikekeelte ja -kultuuride saatusest üleilmastumise taustal räägivad kirjanik ja Jaani abikaasa Tiia Toomet ning raamatu projektijuht ja järelsõna autor Tiia Allas. Kaplinski võrukeelseid tekste esitab lauluvormis võru luuletaja Jan Rahman.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.