"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KOOLITUSED ROHENÄPPUDELE Õpi Kopli ametikoolis targaks linnaaia pidajaks! (0)
29. mai 2023

“Saan siit sellised aianduse ABC-tõed kätte, nagu näiteks mulla pH määramine ja kuidas mulda neutraliseerida, et aiataimed paremini kasvaksid. Kogukonnaaias aktiivselt toimetades on neid teadmisi väga vaja,” tõdes Põhjala tehase hoovis tegutseva kogukonnaaia üks eestvedajatest Kristiina Špongolts linnaaednikele suunatud koolitustesarjast.

Vaata galeriid (19)

Selleks, et kogukonnaaedade eestvedajad oma aiandusteadmisi veelgi täiendada saaksid, korraldab linn tasuta aianduskoolitusi. Õppetundides omandatakse nooremaedniku baasteadmised ja saadakse koolituse läbimise kohta ka tunnistus – juhul kui kaheksast sel kevadel ja sügisel toimuvast koolitusest läbitakse vähemalt kuus. Kokku on õppekava maht 32 tundi, millest pool keskendub teooriale, teine pool aga praktikale. “Mulle meeldib, et meie õpetajad on väga pädevad ja me saame siit head täiendusõpet,” sõnas Špongolts, kes osales ka 22. mail Tallinna kopli ametikoolis toimunud ja järjekorras juba kolmandal koolitusel. “Kuna tegemist on täiskasvanuharidusega, siis tulevad siia need, kes on asjast huvitatud. Niimoodi omandatakse materjali hoopis paremini, nagu ma isiklikust kogemusest väga hästi tean.”

Kui varasemates tundides on tegeletud aiataimede tundmaõppimise ja paljundamise, samuti nende ajaloo ja ka pärandtaimedega, siis seekordses loengus keskenduti aiapidaja jaoks ehk ühele kõige olulisematest teemadest – nimelt m u l l a saladustele. Špongoltsi sõnul puutus ta sama teemaga kokku aastaid tagasi. Kuna toona isiklik kogemus ja praktiline väljund puudusid, siis jooksis kogu õpitu lihtsalt mööda külgi maha. Nüüd olevat olukord tänu kodu lähedal tegutsevale kogukonnaaiale täiesti teistsugune. “Kui on ikka reaalne eesmärk aeda teha, siis omandab kõik õpitu uue tähenduse ja seostub päriseluga,” kinnitas Špongolts.

“Saan siit sellised aianduse ABC-tõed kätte, nagu näiteks mulla pH määramine. Või siis see, kuidas mulda neutraliseerida. Kogukonnaaias aktiivselt toimetades on selliseid teadmisi väga vaja.”
Põhjala tehase hoovis tegutseva linnaaednikuga nõustus ka seni kõikidel koolitustel osalenud Brigitt. “Väga tänuväärne, et selline koolitus on ellu kutsutud ja annab nii olulisi teadmisi. Mulle tundub, et kõik, kes siia tulevad, saavad siit ka midagi olulist kaasa võtta,” ütles ta.

Levitamiseks mõeldud teadmised

Kopli ametikoolis poolteist tundi kestnud loengut kuulasid aiandushuvilised tõepoolest suure huviga, esitades õhinaga küsimusi. Kõik 23 klassikohta olid hõivatud (selgituseks: viimase ehk 24. istekoha täitis käesoleva artikli autor), kusjuures kuulajate seas võis näha nii noori kui ka vanu aiasõpru. Soolisest tasakaalust kogukonnaaianduses siiski veel rääkida ei saa, sest üheksateistkümne naise kõrval oli neli meesterahvast. “Aga hea, et niigi palju,” leidis Tallinna linnaaianduse koordinaator Maria Derlõš.

Derlõši sõnul on huvi koolituste vastu olnud kogu aeg aktiivne. “Meie eesmärk on jagada alustavatele kogukonnaaia entusiastidele olulisi aiandusteadmisi. Eks neid õpib kindlasti ka praktilise töö käigus, aga kui sa ikkagi päriselt ei tea, miks mingi taim ei kasva või kiduma läheb, siis on märksa raskem edukalt aeda pidada.”

Oluline on Derlõši sõnul seegi, et linnaaedade eestvedajatele jagatud teadmised antakse edasi kogukonnale, mis avaldub loodetavasti üha saagikamate ja kaunimate kogukonnaaedadena linnas. “Väga rõõmustav on, et kohale on tulnud hästi eriilmeliste kogukonnaaedade esindajad. Meil on siin nii Vanalinna, Kadrioru, Mustamäe, Väike-Õismäe, samuti Nõmme ja Lasnamäe aedade inimesed. Seega on kogukonnaaedade eestvedajad kohal kõigist linnaosadest üle terve pealinna.”

Oma õpilastega oli rahul ka õppekava koostamist ja koolitust läbi viinud Kopli ametikooli õpetaja Heli Molok, kelle sõnul on nii innukaid aiapidajaid lausa lust õpetada. “Näha on, et kõik õppes osalejad on varem juba aiandusega tegelenud,” kinnitas ta. “Õpilasi on küll palju, aga kui kõik on motiveeritud ja tõelised huvilised, siis saab ka õpetaja sellest teatud mõttes hoogu juurde. Usun, et need näpunäited, mis siin jagatakse, kuluvad igati marjaks ära.”

Aiad kõikjal linnas

Pärast teoreetilist loenguosa toimus praktiline töö, mille käigus osalejad oma kogukonnaaiast kaasa võetud mulla pH-d ja lõimist määrasid. Eesmärk oli teada saada, kas on vaja midagi mullakvaliteedi parandamiseks ette võtta, et aiataimed ja -saadused linnaaedades jõudsamalt kasvaksid. “See muld on nii orgaanikarikas, et ehk peaks isegi pisut liiva või midagi sellelaadset lisama. Ikka selleks, et hapnik paremini läbi pääseks,” andis kutseõpetaja Põhjala tehase linnaaiast toodud mullaproovi kohta Kristiine Špongoltsile nõu.

Moloki sõnul mõjub taimedega tegelemine teraapiliselt ja rahustavalt. Lisaks annab kogukonnaaiandusega tegelemine võimaluse tutvuda kohalike elanikega ning jagada oma kogemusi ja teadmisi teiste aiandushuvilistega. Suur rõõm on kindlasti ka aiasaadustest, mis on kasvanud oma kätega mulda pandud seemnest. “Kastiaiandusega tegelemine pakub lusti ja rõõmu lastele ning on linnas oluline looduse ja keskkonna tundmaõppimisel,” lausus ta.

Käesoleval aastal toetab linn ligi 100 000 euroga kahtekümmend ühte juba olemasolevat kogukonnaaeda. Lisaks rajatakse selle eest ka kolm uut kogukonnaaeda, tehakse juurde kuus erihariduse õppeaeda ning toetatakse üldist linnaaianduse ürituste programmi. Kolmest uuest kogukonnaaiast kaks asuvad Põhja-Tallinnas, üks aga Lasnamäel Tondi-raba pargis. Juurde tuleb 29 uut õppeaeda linnale kuuluvates asutustes.

Praeguseks tegutseb pealinnas ligemale 160 linnaaeda, mille harimisel lööb kaasa üle 20 000 rohenäpust linnaelaniku. Nende seas tegutseb käesoleva aasta lõpuks juba 33 kogukonnaaeda, vähemalt üks selline on avatud igas linnaosas. Lisandub veel 58 linnaasutust, kes on hakanud toetuste baasil endale linnaaedasid rajama ja neid harima, ja 13 õppeaeda eraharidusasutustes.

Mida kursusel “Roheaiandus linnaaedades” õppida saab?


• Koos Kopli ametikooli ja keskkonna- ja kommunaalametiga on valminud kogukonnaedade aednikele õppekava “Roheaiandus linnaaedades”.
• Koolitustel õpitakse tundma mulla kui taimekasvualuse iseärasusi ja omadusi, aiataimede kasvatamise ja hooldamise võimalusi kastiaias, pärandtaimede väärtusi ja kasvatamise võimalusi linnas, permaaianduse põhimõtteid, taimekahjustajate ennetamise võimalusi, marjakultuuride kasvatamist ning kompostimise nippe ja talvekülvide tegemist.
• Koolitust viivad läbi oma ala eksperdid, aiandusspetsialistid ja praktikud.
• Õppekava on koostatud linnaaianduse huvilistele ja teistele linnakodanikele, sütitamaks huvi aianduse ja toidukasvatamise vastu linnas.
• Loe õppekava kohta lähemalt siit: https://www.tallinn.ee/et/roheaiandus-koolitused

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.