"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn, Tartu ja Pärnu saavad liikluse säästvamaks muutmiseks 92 miljonit eurot (3)
29. mai 2023
Pilt on illustratiivne. Mats Õun

Tallinn, Tartu  ja Pärnu saavad liikluse ohutumaks ja keskkonnahoidlikumaks muutmiseks 92 miljonit eurot, millele lisandub omavalitsuste 30-protsendiline omaosalus. Euroopa Liidu kaasrahastatav programm on mõeldud jalgratta- ja trammiliikluse arendamiseks ning ühistranspordisõlmede rajamiseks.

Kliimaminister Kristen Michal nentis, et praegu kooskõlastusringil oleva toetusmeetme eesmärk on edendada suurima liikluskoormusega linnades säästlikku liikuvust. „Kiire linnastumine, liiklusummikud ja õhusaaste on suur väljakutse eelkõige Tallinnas, aga ka teistes Eesti suuremates linnades,“ märkis ta. „Seepärast on oluline pakkuda rohkem alternatiive autode kasutamisele – see tähendab nii ühistranspordi võimaluste mitmekesistamist, rattateede võrgustike väljaarendamist kui ka muid autostumist vähendavaid tegevusi.” 

Jalgrattaliikluse edendamiseks eraldatakse 36 miljonit eurot ning see jaguneb Tallinna, Tartu ja Pärnu vahel võrdselt. Meetmega rahastatakse lahendusi, millega arendatakse välja terviklikud ja ohutud jalgrattateede võrgustikud. Lisaks jalgrattateedele rahastatakse ka taristuga seotud ehitiste, nagu näiteks jalgrattaparklate, jalgrattarehvide pumpamise ja paranduspunktide, aga ka ratturitele puhkamiseks mõeldud istekohtade jm rajamist.

Mitmeliigiliste ühistranspordisõlmede arendamisse suunatakse programmist 16 miljonit eurot. Meetmest saab rahastada näiteks ühistranspordikeskuse loomist, mis hõlmab mitmeliigilisi ümberistumisi ja erinevate transpordiliikide koondumist ühte kohta. Toetussumma on mõeldud ühele suuremale keskusele või mitmele väiksemale.

Trammiliikluse arendamiseks eraldatakse Tallinna linnale ca 40 miljonit eurot ning seda saab kasutada Järve-Tondi, Tehnika-Liivalaia, Pelguranna või muude trammiliinide rajamiseks. Samuti on võimalus pikendada trammiliine Tallinna lähivaldadesse. Lisaks Tallinnale, Tartule ja Pärnule saavad toetuse taotlemisel osaleda linnade partneritena ka ümberkaudsed omavalitsused.

Kõik esitatud projektid peavad olema vajalikud ja hästi põhjendatud – rahastamise eeldus on sõltumatu liikuvuse eksperdi ettepanekutega arvestamine ning projektile heakskiidu saamine. Programmist rahastatakse projekte, mille tegevus jääb ajavahemikku 1. jaanuar 2022 kuni 31. oktoober 2029.

Märksõnad:
Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

mida tehakse ametnike poolt palga eest ?
1. juuni 2023 22:09
pidevalt on vaid mingid analüüsid ja programmid ja raha lendab. Tulemusi väga näha pole .
Tallinlane
30. mai 2023 10:51
Kesklinna läbivate linnaosasid ühendavate peamiste liiklusmagistraalide autode läbilaskevõime järjepidev vähendamine sõiduridade likvideerimise kaudu on muutnud Tallinna kesklinna liikluse järjest ummikuterohkemaks. Ummikute likvideerimiseks on vaja kesklinna läbiv transiitliiklus viia kitsaskohtades nii maa alla kui ka osadel lõikudel tõsta sildadega olemasolevate ristumiste ja teede kohale. Antud ettevõtmise rahastamiseks võiks kehtestada mootorsõidukitele Tallinnas sõitmise maksu. Stockholmis on sellise valemiga ehitatud magistraalühenduste läbimurdeid. Alustamiseks tuleks koostada vastav arengukava. Praegune vägisi vastuvoolu suunatud tilulilutegevus(paar lisatavat trammilõiku ja kesklinna transiitmagistraalidile rajatud ning rajatavad kergliiklussõiduread) ummikuprobleemi ei lahenda vaid vastupidiselt suurendavad seda. Muuseas Rannavärava teelt võiks kergliiklussõiduraja autode transiitliikluse jaoks vabastada ja rajada see lõik kergliikluse jaoks läbi Vanalinna, Suurtüki tänavalt kuni Paksu Margareetani.
Liikuvuseksperdid liiklusest eemale
30. mai 2023 10:29
Sõltumatut liikuvuse eksperti pole olemas. Liikuvuseksperte huvitab vaid kehaline kasvatus. Liikuvuseksperdid välistavad liiklusekspertide teadmisi.