"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uudsed prügikonteinerite digiandurid aitavad vähendada süsiniku jalajälge (0)
31. mai 2023
Tehnopol

Tehnoloogia ettevõte Ibiot on valmis saanud digiandurite lahenduse, mida on tänaseks Tehnopoli ärilinnakus juba kuu aega katsetatud. Väikesed andurid prügikonteinerite kaane all mõõdavad, millal on konteiner täis saamas andes digitaalselt märku, kui tekib vajadus nende tühjendamiseks.

Varasemalt oli ärilinnakus prügivedu korraldatud rutiinselt kolm korda nädalas. Mõnel nädalal, kui jäätmevedu saabus, ajasid prügikastid tihtipeale üle, ent enamikel juhtudel tühjendati konteinereid jällegi pooltühjalt.

Ibioti asutaja Riho Antsmäe sõnul on pilootprojekt loodud eelkõige selleks, et mõista, kas jäätmevedu on võimalik targemalt korraldada, sest iga jäätmeveo auto kilomeeter paiskab õhku 1kg süsinikku. ’’Digitaliseerides saame süsiniku jalajälge vähendada vähemalt 20% ning kokku hoida ka kulusid,’’ selgitas Antsmäe. Jäätmeveo-ja käitlemise kulud on kogu maailmas munitsipaalkuludest ühed kõrgeimad. Tehnopoli linnaku näitel on katsetus küll veel käimas, kuid prognoos rahalise kokkuhoiu suhtes on juba praegu lootustandev.

Tehnopoli linnaku kinnisvara juhi Marten Peieli sõnul jääb linnaku näitel igakuine kulu alla 1000 euro, mis võimaldab seniseid kulusid kokku hoida ligi poole võrra, kui mitte rohkem. Lisaks on samad andurid kasutusele võtnud ka Tallinna jäätmekeskus ning alustuseks on need paigaldatud üle linna kaheksasse riidekonteinerisse ning seitsmesse suurde jäätmejaamakonteinerisse.

Tallinna jäätmekeskuse juhataja Rein Kalle sõnul oli nende mureks eelkõige konteinerite ületäituvus, kuna jäätmejaamade käive on suur. ’’Väga oluline on, et konteinereid tühjendatakse õigel ajal, muidu panevad inimesed jäätmed konteinerite kõrvale ja liigiti kogutud jäätmed lähevad sassi,’’ selgitas Kalle. Tema sõnul ajendas koostööprojektiga alustama nende vajadus ning Ibioti vastvalminud andurid.

Kui rakendada sellist vajaduspõhist jäätmevedu aga igasse linnakonteinerisse, siis jääb küsimuseks, kuidas korraldada seni rutiinselt töötanud prügivedu. See on üks võimalikest kitsaskohtadest, mida veel pool aastat kestva pilootprojekti käigus hinnatakse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.