"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
vaata kava! Vanalinna päevadel pakuvad meelelahutust erinevad töötoad, tuurid ja suurepärane muusika! (0)
01. juuni 2023
Vanalinna päevadel pakuvad meelelahutust erinevad töötoad, tuurid ja suurepärane muusika! Albert Truuväärt

«Olen pikalt sahtlisse kirjutanud, mistõttu on minu jaoks uudne kogemus jätta justkui oma süda inimeste ette lavale,» lausus vanalinna päevadel üles astuv lauljatar Sissi Nylia Benita lisades, et vanalinn on tema jaoks eriline paik. «Lapsena sõitsin sageli suvel tund aega linna lihtsalt selleks, et minna vanalinna raamatut lugema.»

Tänavuste vanalinna päevade valikus on kolme päeva jooksul enam kui 300 sündmust. Näiteks võib 2.-4.juunini kestval ja «Värske vaade» nimetust kandval suurüritusel nautida 40 tasuta kontserdi.  Festivali avakontserdil astub üles Rita Ray. Lisaks saab kuulda artiste nagu Regatt, Jarek Kasar ja Jaan Pehk, Duo Ruut, Mari Jürjens, Inger, Tallinna Kammerorkester, Littorina Saxofone, TTÜ Puhkpilliorkester jpt. Teiste seas esineb ka lauljatar Sissi, kelle jaoks on Tallinna vanalinn südamelähedane paik. «Kui elasin lapsena Viimsis, siis sõitsin sageli suvel tund aega linna lihtsalt selleks, et minna vanalinna ja seal raamatut lugeda,» meenutab Sissi.

Sissi jaoks seostub Tallinna vanalinn eelkõige just kodutundega. ’’Käisin kunagi Kreekas ühes vanalinna laadses kohas, mis tekitas koheselt äratundmisrõõmu lihtsalt seetõttu, et tegemist oli vanalinnaga.’’ Siiski tõdeb ta, et midagi sellist nagu meil, ta välismaa vanalinnades kohanud pole. Siin naudib Sissi enim platvorme, müüre, parke või lihtsalt sihitult jalutamist koos sõbrannade või elukaaslasega.

Vanalinnaga seoses meenub Sissile seik vana-aasta õhtust, kui ta võttis esimest korda uut aastat vastu just Tallinna vanalinnas. ’’Olime sõpradega nukuteatri läheduses ja mul oli kinnisidee jõuda vaateplatvormile, et üle vanalinna ilutulestikku näha. Jooksin üksinda läbi vanalinna, aga vaateplatvormile jõudes oli udu nii paks, et näha oli vaid neid rakette, mida lasti meie nina all. Vaatepilt udukogusse mattunud vanalinnast muutis selle õhtu aga veelgi meeldejäävamaks, ’’ meenutas Sissi. 

Esmakordselt esitab Sissi täispikal kontserdil vaid enda heliloomingut. «Olen pikalt sahtlisse kirjutanud, mistõttu on see minu jaoks uudne kogemus jätta justkui oma süda inimeste ette lavale,» lausus ta.

Lisaks kõlab vanalinna päevadel ka klassikaline ja keskaegne muusika. Koostöös Tallinna Kammerorkestriga toimub 3. juunil Mustpeade majas Brigitta festivali avatud proov  «Crisis’», kus on võimalik jälgida ooperi ettevalmistamist. Sama päeva õhtusel kontserdil esitab Tallinna Kammerorkester omas juubelihooaja sarja ’«Kontsertmeistrid’» eredamaid hetki. Kuulda saab nii Bieberi, Schuberti kui ka Mozarti teoseid. Ühe tippsündmusena toimub Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus ka Vox Clamantise kontsert, kus kõlab muusikat läbi kahe aastatuhande. Lisaks kontserditele toimuvad Mustpeade majas ka giidituurid, mis tutvustavad maja ajalugu ning viivad osalejad maja salasoppidesse, kuhu kontserdipublik ja linnarahvas reeglina ei satu.

Töötoad muuseumis ja roheluses

Peale tiheda muusikaprogrammi on kavas ka mitmed töötoad ja tuurid nii muuseumites, vanalinna tänavatel kui ka rohealadel. Näiteks toimuvad bastionite rohealadel linna liigirikkust tutvustavad tuurid ning Eesti Loodusmuuseumi eestvedamisel ringkäik «Kõigi meeltega looduses», mis uurivad, kuidas muuta Tallinn veelgi rohelisemaks. Peale loodustuuride on festivali programmis ka mitmeid vanalinna arhitektuurile keskenduvaid ringkäike. Kesklinna linnaosavanema asetäitja Nikita Groznov kutsub julgelt ekskurssioonidel osalema. «Avame võimaluse külastada kohti, mis pole linnarahvale iga päevavatud ning kuhu sisenedes on võimalik tutvuda hoonete ajalooga,» tutvustas ta. Tuuridele registreerimine on juba avatud ning koha garanteerimiseks tuleks kiirustada. Registreerida on võimalik ürituse kodulehel www.vanalinnapaevad.ee.

Lastel on võimalik osaleda paljudes põnevates töötubades. Traditsiooniliselt tegutseb Toompargis ka laste- ja noorteala Lahela, kus tegevusi leidub läbi kolme päeva nii suurematele kui ka väiksematele. Osaleda on võimalik teadus-ja mullishow’l, avastada vanalinna salaaedu või valmistada animatelgis endaloodud multikas.

Vanalinna Selts ootab aga kõiki huvilisi kogukonna kinno, kus pea kaheteisttunnise kinopäeva jooksul näidatakse kroonikakaadreid Tallinna vanalinnast ning toimuvad ka mitme täispika filmi linastused. Lisaks pakub selts oma kogukonna aias Tornide väljakul ringkäiku Hildegardi ürdiaias ning taimede tundmise ja Hildegardi raviviiside tutvustamise töötube.

Groznovi sõnul teeb selleaastase ürituse eriliseks just sündmusterohkus koos tasuta kontserditega. Samuti märkis ta, et nihkunud on ka festivali põhiline toimumispaik. «Suur lava, mis varem oli Raekoja platsil, asub nüüd Niguliste juures. Selle põhjuseks on Raekoja platsil avatav ajutine park,» selgitas ta.

Linnaosavanema asetäitja tõdeb, et vanalinnad muutuvad tihti justkui muuseumiteks ning seetõttu soovitakse festivali raames näidata, et vanalinn võib olla ka mitmetahuline elukeskkond. ’’Vanalinn on ajalooline paik, kus on palju kivist hooneid, aga lisaks ka palju linde ja loomi ning kohti, kus sporti teha,» selgitas Groznov.

Vanalinn annab kindlustunnet

Vanalinna päevadest plaanib traditsiooniliselt osa võtta ka kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, kes on vanalinnaga läbinisti kokku kasvanud. «Vanalinn seostub minu jaoks eelkõige individuaalsuse ja kindlustundega,» kirjeldas Kuuskemaa. «Tunnen end siin paksude müüride vahel palju turvalisemalt, kui näiteks paneelmajades või suurtes kortermajades.»

Kuuskemaa kirjeldab, et tema praegusest korterist avaneb muinasjutuline vaade Toompea lossile ning Pikale Hermanile. ’’Praegusel rohelisel ajal on vaade küll suuresti varjatud, kuid ka see on omamoodi tore, kuna siis on sagimas näha linde ning isegi oravad kargavad üksi ja paarikaupa.’’

Kuuskemaa sõnul peaks vanalinn tõstma eelkõige toonust, seda eriti vanalinna päevade ajal. Samuti hoiab ta pöialt, et ka selleaastane üritus hästi õnnestuks, kuna vanalinnaga koos üles kasvades on see saanud justkui osaks temast endast.

Festivali korraldajad pole ära unustanud ka neljajalgseid sõpru. Juba üheksandat korda toimub heategevuslik rongkäik «Käpakäik», mille käigus kogutud annetustega aidatakse kodutuid ja väärkoheldud loomi. Rongkäigul on võimalik osaleda kõikidel loomasõpradel koos koeraga või ilma ning panustada seeläbi neljajalgsete heaollu. Üritust viib läbi Märt Agu.

Vanalinna päevad lõpetab 4. juunil Estonian Voicesi, Vaiko Epliku & Eliidi ühiskontsert. Ühine esinemine oli artistidel mõtteis mõlkunud juba pikka aega ning esmakordselt astuti koos üles selle aasta algul toimunud kontsert-tuuril. «Kadriga oli meil ühisest kontserdist juttu juba enne koroonat ning selle aasta algul jõudsime lõpuks tegudeni. Meil on hea meel, et saame vanalinna päevadel jälle kokku,» ütles Eplik. Kontserdil on võimalik kuulda Epliku laulude paremikku, millele lisab omanäolist vokaaltausta Estonian Voices.

Kõikide Tallinna vanalinna päevade ajal toimuvate üritustega saab tutvuda festivali kodulehel www.vanalinnapäevad.ee

Valik vanalinna päevade sündmusi

Kontserdid

•             Akustiline hoovikontsert. INGER, 2. juunil kl 17-18

•             Mari Jürjens, 2. juunil kl 17-18

•             UNESCO muusikalinn esitleb. Rita Ray avakontsert, 2. juunil kl 19-20

•             Birgitta festivali avatud proov. “Crisis”. Tamar Nugis ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatamisel, 3. juunil kl 17-18

•             Estonian Voices, Vaiko Eplik & Eliit, 4. juunil kl 20-22

Lastele

•             Paksu Margareeta perepäev, 3. juunil kl 12-15

•             MTÜ Nukufilmi Lastestuudio Animatelk, 4. juunil kl 11- 16

•             Ekskursioon “Vanalinna salaaiad” lastele, 4. juunil kl 12-13

•             Päästeameti tegevused, 4. juunil kl 11 – 15

•             Teadus- ja mullishow, 4. juunil kl 12.30-14

Muuseumid, kirikud, tuurid

•             Ekskursioon “Vanalinna salaaiad”, 2. juunil kl 13-14.30

•             Jalutuskäik “Kindlustustest parkideks”, 2. juunil kl 16-18

•             Juhendatud jalutuskäik “Kõigi meeltega looduses”, 3. juunil kl 11-12

•             Riigikogu hoone tuur, 3. juunil kl 12-13

•             Ekskursioon apteeker Melchiori filmi radadel, 3. juunil kl 13-15

Liikumine

•             Rongkäik Viru väravatest Tornide väljakule, 2. juunil kl 17.15 – 18

•             Liigume koos, 3. juunil kl 14-15

•             Laste jooga, 4. juunil kl 11.30 – 12.10

•             Tantsuklubi tantsu töötuba, 3. juunil kl 21

•             Prantsuse petangipiknik, 2. juunil kl 12.30-14.30

Töötoad

•             Rätinuku valmistamise töötuba, 2. juunil 13-14

•             Paelte punumise töötuba, 2. juunil kl 13-14

•             Pesakasti ehitamise töötuba. Linnurikas linn, 3. juunil, 13-14

•             Linatööd – kiust ketramiseni töötuba, 4. juunil kl 11-19

•             Putukateatri töötuba peredele, 4. juunil, 12-13

Pärimus

•             Pärimusküla avamine ja melu, 2. juunil kl 15-20

•             Rahvarõiva töötoad, 2. juunil kl 15-20

•             Juunijämm, 4. juunil kl 11-13

•             Rahvusvaheline pärimuspidu Baltica – avakontsert, 4. juunil kl 17-19

•             Pärimustantsu töötuba Leesikatega, 2. juunil 12-13

Roheline vanalinn

•             Liigirikkuse tuurid vanalinna bastionitel, 4. juunil kl 16-17

•             Aia erinevad taimede tundmise ja Hildegardi raviviiside tutvustamise töötoad, 3. juunil kl 12-15

•             Juhendatud ringkäik Hildegardi ürdiaias “Lõhnade lummuses” ja loeng, 3. juunil kl 12-14

Muu

•             Vanalinna seltsi kogukonna kino, 3. juunil kl 10.30-23

•             Õpilasfirmade laat, 3. juunil kl 12-17

•             Plaadimägi, 3. juunil kl 12-16

•             Heategevuslik rongkäik Käpakäik, 3. juunil kl 13-14

•             Tänavapiknik, 3. juunil kl 19-22

•             Vanalinna laste hoovimüük, 4. juunil kl 11-13

Tutvu kogu kavaga www.vanalinnapäevad.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.