"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linnugripp on jõudnud Tallinnasse (0)
02. juuni 2023
Linnugripp jõudis Tallinnasse. Pilt on illustratiivne. Ilja Matusihis

Sel nädalal andis Läti teada naerukajakate massilisest linnugrippi suremisest ning Leedu on leidnud üle kogu riigi gripi tõttu surnud kajakaid. Tänaseks on linnugripp avastatud Tallinnas juba kahel surnud linnul. Üks neist aprillis Russalka lähedusest, teine mai keskel Pae järve äärest.

Linnugripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning võib põhjustada lindude massilist suremist. Enim levitavad haigust veelinnud, kuid Euroopas on linnugripi puhanguid avastatud hulgaliselt ka kodulindudel ja teavitatud on ka metslindude juhtumitest.

Põllumajandus-ja Toiduameti osakonna juhataja Olev Kalda sõnul tuleks surnud linnu leidmise korral jätta ta sinna, kus ta parasjagu on. Kui tegemist on aga inimtiheda kohaga, tuleks lind kõrvaldada. ’’Oluline on, et lindu ei katsutaks paljakäsi. Kasutades kaitsevahendeid tuleks lind tõsta kilekotti ning seejärel viia olmeprügikonteinerisse,’’ selgitas Kalda.

Samuti märkis Kalda, et kui linde leitakse juba suuremal hulgal, pole see kindlasti looduse poolt tavapärane ning leiust tuleks teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit. Selleks tuleks helistada infotelefonil 605 4767 või kasutada veebirakendust, kuhu saab jätta asukoha koordinaadid ja ka pildi, mis lihtsustab lindude leidmist.

Lindude gripp pole viimaste aastate jooksul kuhugi kadunud ning on tegelikult olnud üsna paikne. ’’Me ei saa rääkida enam ainult rändeperioodi ohust, kuna haigust on diagnoositud ka püsiasukatel,’’ selgitas Kalda.

Linnugripiga nakatunud naerukajakad ja teised metslinnud kujutavad suurt ohtu ka kodulindudele, kuna paljud kajakate pesitsuskolooniad paiknevad sisemaal. Seetõttu on Põllumajandus- ja Toiduamet koostanud linnupidajatele soovitused. Näiteks tuleks kodulinde pidada sisetingimustes. Kui see pole võimalik, tuleks kodulinnud piirata aia ja võrguga, et vältida nende kokkupuuteid metsikute lindudega. Kodulinnu surmast tuleks teavitada veterinaararsti. Endiselt kehtib ka keeld tuua looduses vabalt elavaid linde kohtadesse, kus samal ajal peetakse kodulinde või teisi tehistingimustes linde. Tähelepanelikud võiksid olla ka lemmikloomaomanikud, kes peaksid oma neljajalgsed eemal hoidma hukkunud lindudest ja loomadest.

Linnugripi nakkusohtu inimestele on Euroopa Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskus hinnanud praegu madalaks. Inimestel, kes puutuvad lindudega vahetult kokku, näiteks ornitoloogid või linnukasvatajad, on risk keskmine ja madal. Varasemalt on ajaloos olnud küll juhtumeid, kus nakatunud on ka inimesed, kuni seni puuduvad juhtumid, kus viirus oleks levinud inimeselt inimesele. Samuti on tervishoiuteenistused alustanud ettevaatusabinõuna vastavate ettevalmistusega, näiteks täiendanud vaktsiinivarusid. Põllumajandus- ja Toiduameti sõnul on ohumärgid praeguseks olemas, kuid paanikaks kindlasti põhjust ei ole.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.