"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
galerii LAVENDEL JA MUNGALILL: Raekoja platsil kasvavad nüüd iidsed kloostriaia taimed (1)
03. juuni 2023
Tallinna linnameedia

Raekoja platsil on Euroopa rohelise pealinna aasta tähistamiseks nüüd puidust taimekastid ja mõnusad istepingid, peagi lisanduvad ka kiiged ja varjualune.

Vaata galeriid (27)

Kokku on Raekoja platsil 31 taimekasti ja istumispaika. Inimesed võtsid uue pargikese kiiresti omaks – juba pool tundi pärast selle avamist olid kõik istumispaigad hõivatud.
Kunstitudengid Agathe ja Rebeka joonistasid pargi pinkidel istudes ümbritsevat linna ja inimesi. Agathe sõnul meeldib talle platsi uus välimus väga. “Seni oli see lihtsalt lage väli, kuid nüüd saab siin näiteks sõpradega aega veeta,” ütles ta. “Selline park võiks siia jäädagi.”

Sirelid ja männid

Tema sõbranna Rebeka nõustus öelduga. “Varem polnud siin üldse istuda kuskil, kui sa ei tahtnud just välikohvikusse minna. Enamiku aja oligi plats tühi, ainult jõulude ajal tegutses siin jõuluturg. Nüüd loodud park on kena. Jah, puud ja põõsad pole veel suured, sinna läheb natuke aega, kuid juba praegu on siin mõnusam.”

Saksa turist Anette oli koos oma lapselapse ja abikaasaga Raekoja platsil päikesepaistet nautimas. “See minipark siin on väga kena ja mugav,” lausus vanem proua. “Kahjuks meie kodulinnas Mülheimis selliseid parke pole. Viimati käisime Tallinnas 10-12 aastat tagasi ja need pingid siin on meeldiv muutus.”

Kesklinna vanema Monika Haukanõmme sõnul on vastloodud minipark ütlemata äge. “Panime sellele nimeks Raekoja suvepark ning valisime kastidesse taimed, mis on vanalinnaga seotud,” tähendas ta. “Siin saab näha taimi, mis kasvasid vanasti ka siinsetes kloostriaedades. Näiteks lavendel või mungalill, aga ka sirelid ja männid.”

Taimed ka sügisel hoitud.

Lähiajal lisandub platsile veel raamatulaenutamise kapp. “Siis on inimestel siin veelgi mõnusam istuda ja aega veeta,” lausus Haukanõmm. “Sõpradega aja veetmiseks tulevad siia ka kiiged ning näiteks kehvema ilma, kuid ka kohtumiste ja väiksemate koosolekute jaoks ka väike varjualune. Või miks mitte korraldada siin üha populaarsemaks muutuvaid jalutuskoosolekuid.”

Abilinnapea Vladimir Svet tõi välja, et mitte alati kõik rohealgatused ei nõua suuri ümberehitusi, vaid seda saab teha ka lihtsamalt. “Üks suuremaid rohesekkumisi toimubki Raekoja platsil, kus avati sügiseni park,” mainis ta. “Sealseid taimi võib nii nuusutada, kui ka maitsta. Uues kuues plats kutsub midagi uut teada saama ja vestlema. Nautige vanalinna uuel moel. Siin oli seni puudu vabalt kättesaadavast linnaruumist, kuid nüüd on selleks võimalused olemas.”

Linnapea Mihhail Kõlvart rääkis, et pargike on Tallinnas kui rohelinnas nii öelda rohesekkumine igapäevaellu. “See tähendab, et rohelus jõuab ka sinna, kus valitseb asfalt, kivi ja ajalugu. Rohelist ja haljastust tuuakse tänavatele ja väljakutele juurde,” lausus Kõlvart.

Ta märkis, et see on Euroopa linnades praegu väga levinud, kuid Tallinnas seda seni palju ei olnud. “Sel aastal alustasime sellise sekkumisega sisulisemalt ning see jätkub ka tulevikus,” lubas ta.

Haukanõmm ütles, et kui elanikud ja turistid pinke ja taimi hästi hoiavad, võib park platsile tulla ka järgmistel suvedel. “Eks sügisel, kui hooaeg läbi, saab lõplikult otsustada. Siia istutatud taimede pärast sügisel muretsema ei pea, need istutatakse siis ümber lähikonna haljasaladele.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

i
3. juuni 2023 10:05
õige samm, nüüd võiks veel taastada aia katariina kiriku kõrval.